Eko Export zapowiada akwizycje i ambitną prognozę wyników

Omawiane walory:

Producent mikrosfery uszlachetnionej chce już w lutym podpisać listy intencyjne z kilkoma spółkami w sprawie przejęć. Kurs Eko Exportu systematycznie rośnie, ale analitycy podkreślają, że spółka nie jest tania.

Eko Export chce od mocnego uderzenia rozpocząć nowy roku. Spółka planuje akwizycje, które zdaniem zarządu zostaną dopięte jeszcze w I kwartale. Już pod koniec ubiegłego roku pojawiły się opinie, że Eko Export ma apetyt na firmy z Europy Wschodniej, zajmujące się pozyskiwaniem mikrosfery na tamtejszych rynkach. Pierwsze konkrety mają być przedstawione już na początku lutego.

– Planujemy kilka przejęć. Do końca pierwszego kwartału chcemy przeprowadzić pierwsze akwizycje. Zakładamy, że na początku lutego podpiszemy w tej sprawie listy intencyjne z kilkoma firmami. Prowadzimy rozmowy ze spółkami pochodzącymi z Rosji, Kazachstanu oraz Ukrainy, które zajmują się suszeniem i wydobyciem mikrosfery. Planowane akwizycje mogą pochłonąć kilka milionów euro i chcemy je pokryć ze środków własnych. Niezależnie od tego jesteśmy w trakcie przejmowania firmy w Kazachstanie, która zajmuje się dostarczaniem dużych ilości mikrosfery – uważa Zbigniew Bokun, dyrektor do spraw rozwoju Eko Export.

Spółka ma za sobą dobry 2011 r. Udało się w nim sprzedać 8,5 tys. ton mikrosfery. Według zapewnień zarządu, w zeszłym roku zarobiła na czysto około 6,7 mln zł, czyli zgodnie z podaną prognozą. Dla porównania –  w 2010 roku spółka sprzedała 5,7 tys. ton mikrosfery a zysk netto nieznacznie przekroczył 1,33 mln zł. Eko Export zamierza dalej poprawiać zyski i liczy, że pomogą w tym akwizycje.

– Jeśli planowane akwizycje zostaną zrealizowane, to wyraźnie wzrośnie nasz potencjał. Może okazać się, że to co zaplanowaliśmy w prognozie wielkości produkcji i przychodów na lata 2011-2015 uda się wykonać wcześniej – plan na 2013 rok może zostać zrealizowany w tym roku. Na początku II kwartału będziemy chcieli przedstawić prognozę wyników na ten rok. Obecnie Eko Export jest w stanie zarabiać około 1 mln zł miesięcznie. Interesuje nas skokowy wzrost zysku – ocenia przedstawiciel Eko Exportu.

Producent mikrosfery chce też regularnie dzielić się zyskiem z akcjonariuszami. W tym roku po raz pierwszy wypłaci dywidendę. Fundusze na ten cel mają pochodzić z ubiegłorocznego zysku i stanowić 31 proc. zarobionych środków.

– Dywidenda wyniesie 20 groszy na akcję. Z pewnością byłaby większa, gdyby nie planowane akwizycje. Jednak w przyszłym roku premia, wypłacana akcjonariuszom, powinna być wyraźnie wyższa – mówi Zbigniew Bokun.

Niedawno minął rok od debiutu Eko Exportu na głównym parkiecie GPW. Wcześniej akcje spółki były notowane na NewConnect. Kurs spółki od sierpnia 2011 jest w trendzie wzrostowym a ostatnie tygodnie to okres ustalania nowych szczytów. Jednak analitycy zwracają uwagę, że spółka jest wysoko wyceniana.

– Spółka prowadzi bardzo ciekawą i zarazem niszową działalność. Jest wysoko wycenia przez rynek, a kurs dyskontuje już przyszłe zyski. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby nadal była dobrze postrzegana przez rynek, jeśli tylko dalej będzie się rozwijała. Eko Export porównałbym do spółki Cormay, choć to przedstawiciel zupełnie innej branży. Jednak obie działają w niszowych sektorach, szybko się rozwijają, a ich notowania rosną – uważa Łukasz Rosiński, analityk DM AmerBrokers.

Podstawowe wskaźniki giełdowe na podstawie danych historycznych pokazują przewartościowanie Eko Exportu w stosunku do spółek z szerokiego rynku. Wskaźnik C/WK wynosi 4,60, a EV/EBITDA 22,38. Średnie dla indeksu WIG to odpowiednio 1,26 i 6,95. >> Pełen zestaw wskaźników fundamentalnych na stronie spółki w serwisie.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ekoexport, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR