Duże zmiany w indeksach. Mercator zastąpi Alior Bank w WIG20

Potwierdziły się spekulacje dotyczące zmian w składzie prestiżowego indeksu. Po sesji 19 marca Mercator Medical zastąpi Alior Bank w WIG20. Sporo zmian zaplanowano w indeksach małych i średnich spółek.

indeksy,gpw

Roszady

Zmiana w indeksie WIG20 była spodziewana. O możliwym włączeniu Mercatora do indeksu WIG20 mówili jeszcze w lutym eksperci z Trigon DM.

Mercator to gwiazda koronahossy. Producent jednorazowych rękawic medycznych zarobił krocie w ubiegłym roku, a kapitalizacja spółki przekraczała momentami 7 mld zł. W tym samym czasie wycena Alior Banku, który ucierpiał z powodu pandemii, szorowała po dnie. Rynek wyceniał bank na 1,6 mld zł. Obecnie różnica w kapitalizacji między spółkami nie jest taka duża i wynosi ok. 440 mln zł. Przewagą Mercatora jest jednak wysoka wartość skumulowanych obrotów za ostatnie 12 miesięcy.

Porównanie kapitalizacji Alior Banku i Mercatora. Kliknij, aby powiększyć.

>> POLECAMY: Jak inwestować na giełdzie (ze StockWatch.pl)?

Zmiany nastąpią także w składzie WIG30. Do indeksu wejdą Mercator Medical, Ten Square Games i XTB, a wypadną: ING Bank Śląski, Kernel i Kęty. Udziały PKO BP oraz KGHM w indeksie zostaną ograniczone do 10 proc.

Tak będzie wyglądał skład WIG20 po sesji 19 marca

Źródło: GPW Benchmark

Na liście rezerwowej do WIG20 znalazły się kolejno: mBank, Ten Square Games, Kruk, Millennium, AmRest, Alior Bank i XTB.

Duże roszady w indeksach małych i średnich spółek

W indeksie mWIG40 zaplanowano 5 zmian. Do indeksu giełdowych średników dołączą: Alior Bank, OncoArendi Therapeutics, Polenergia, Selvita i Stalprodukt, a opuszczą go BNP Paribas Bank Polska, CI Games, PZ Cormay, Mabion i Mercator Medical. W tym gronie ciekawostką jest Mabion, którego kapitalizacja w tym tygodniu uległa podwojeniu (do 0,8 mld zł), a obroty na akcjach notują rekordowe poziomy.

Najwięcej zmian zaplanowano w indeksie giełdowych maluchów. W marcu w składzie sWIG80 zmieni się aż czternaście spółek. Do indeksu dołączy: BNP Paribas Bank Polska, CI Games, PZ Cormay, Mabion, Cognor, Erbud, IMC, Instal Kraków, Mangata, Mobruk, Quercus, Serinus, Skarbiec oraz Sygnity.

Miejsce w składzie sWIG80 tracą: AC Autogaz, All in Games, Asseco Business Solutions, Eko Export, Games Operators, Getin Noble Bank, Inter Rao Lietuva, MLP Group, OncoArendi Therapeutics, Polenergia, Police, Selvita, Śnieżka i Stalprodukt.

Marcowa rewizja indeksów będzie pierwszą przeprowadzoną na nowych zasadach tworzenia rankingu indeksowego. GPW podniosła znaczenie kapitalizacji w wolnym obrocie (waga 60 proc.) kosztem wagi skumulowanych obrotów za ostatnie 12 miesięcy (40 proc.). Dodano również nowe kryterium płynnościowe MWO.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o ACAUTOGAZ, aigames, Alior, ASSECOBS, BNPPPL, CIgames, COGNOR, Cormay, ekoexport, Erbud, gameops, Getinoble, imcompany, instalkrk, INTERAOLT, Mabion, Mangata, mercator, mlpgroup, mobruk, OAT, pep, Police, SELVITA, serinus, skarbiec, SNIEZKA, Stalprod, SYGNITY)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR