StockWatch.pl

Czerwono na GPW, w grze Pekao, Idea Bank i Eko Export

Omawiane walory: , , ,

Realizacja zysków po publikacji wyników finansowych przez Pekao i aresztowania byłych pracowników Idea Banku zdominowały wtorkowy poranek na GPW. A to wszystko w otoczeniu przeceny na pozostałych europejskich parkietach.

Źródło: ATTrader.pl

Akcje Banku Pekao tanieją w reakcji na opublikowane dziś przed sesją wyniki finansowe i plany dywidendowe. W IV kwartale zysk netto Pekao spadł o 28,9 proc. w relacji rocznej do 749,2 mln zł, ale jednocześnie był o 14 proc. wyższy od rynkowego konsensusu. Lepsze wyniki to przede wszystkim efekt niższych od prognozowanych odpisów z tytułu utraty wartości kredytów. W całym 2018 roku zysk netto wzrósł o 8,8 proc. do 2,29 mld zł.

Przy okazji wyników zarząd banku zarekomendował, by z zysku za 2018 roku przeznaczyć na dywidendę 1,73 mld zł, czyli około 6,60 zł na jedną akcje. Była to spodziewana decyzja.


Były prezes Idea Banku i kilkunastu byłych pracowników zatrzymanych w związku ze śledztwem dot. afery GetBack >>> CZYTAJ WIĘCEJ

O godzinie 10:30 notowania akcji Pekao spadają o 0,7 proc do 115,15 zł, po tym jak rozpoczęły one dzień od wzrostu do 116,50 zł. Spadek ten jest więc zwykłą realizacją zysków. Niemniej jednak, to właśnie Pekao, razem ze spadającym o 1,3 proc. do 104,85 zł Orlenem i przy wsparciu PGE (11,73 zł; -2,5 proc.), ciągną w dół indeks WIG20. Po 1,5 godziny handlu miał on wartość 2.359,23 pkt., tracąc 0,53 proc. w stosunku do poniedziałkowego zamknięcia. Po czerwonej stronie rynku znajdowały się jeszcze indeksy WIG (60.502,5 pkt.; -0,36 proc.) i sWIG80 (11.531,8 pkt.; -0,07 proc.), podczas gdy mWIG40 pozostawał na poziomach z wczoraj (4.188,6 pkt; +0,01 proc.).

Innym bankiem, o którym dziś jest głośno, jest Idea Bank. A to za sprawą zatrzymania byłego prezesa Jarosława A. i kilkunastu byłych pracowników (wg mediów łącznie 18 osób) w śledztwie dotyczącym afery GetBack. Jest to efekt złożenia w lipcu przez bank zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłych członków zarządu banku. Akcje Idea Banku tanieją o 4,1 proc. do 5,12 zł. Podobnych spadków doświadcza również będący jego większościowym akcjonariuszem Getin Holding. Jego akcje tanieją o 3,6 proc. do 1,59 zł.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Zatrzymanie pracowników Idea Banku nie jest pierwszą taką sytuacją na polskim rynku kapitałowym. Takie działania prokuratury nasiliły się w tym roku. Wcześniej postawiono zarzuty około 20 osobom z różnych spółek. Inwestorzy powinni się z tą sytuacją oswoić, bo jak donoszą media, ta tendencja w przyszłości jeszcze może się nasilić i – według spekulacji – teraz ma dotknąć branżę energetyczną i górniczą.

Dobrego dnia na giełdzie nie mają dziś również akcjonariusze Ursusa. Jego akcje tanieją o 8,9 proc. do 2,24 zł. Wszystko za sprawą komunikatu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w którym można przeczytać, że „ostateczny skład wykonawców i zwycięzców przetargu na innowacyjny pojazd bezemisyjny publiczny jest otwarty”. Tymczasem w ubiegłym tygodniu Ursus „pochwalił się wygraną” w tym przetargu.

Zupełnie inne nastroje panują na Eko Exporcie. Informacja o tym, że spółka podpisała strategiczną umowę na pozyskiwanie mikrosfery w Kazachstanie wywindowała notowania o 26,1 proc. do 5,80 zł, pokonując przy okazji styczniowy szczyt i otwierając drogę do dalszych wzrostów.

W drugiej połowie dnia tematy spółkowe tradycyjnie zejdą na drugi plan. Dotyczyć to będzie zwłaszcza Pekao, który może jeszcze zakończyć dzień na plusach. Nastroje przy ulicy Książęcej będą natomiast budowane przez rynki zagraniczne. Mianowicie, przez zachowanie europejskich giełd i otwarcie sesji na Wall Street.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ekoexport, Ideabank, Pekao, ursus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Dzień trzech wiedźm na GPW, w grze Ursus i Getin Noble Bank

  Tematy spółkowe, w tym m.in. opublikowane wyniki finansowe, zdominowały pierwszą połowę sesji na giełdzie w Warszawie. W drugiej jej części, a zwłaszcza w samej końcówce, motorem zmian będą już wygasające dziś wrześniowe serie instrumentów pochodnych. To gwarantuje mocne wahania notowań indeksu WIG20.

 • Giełda na czerwono, ale szaleństwo na Idea Banku i Getin Noble Banku trwa

  Fed, dolar i rozczarowujące dane o produkcji przemysłowej popsują sentyment do akcji. W drugiej połowie dnia spadki mogą jeszcze się pogłębić. Na GPW zielonym przyczółkiem pozostają spółki z portfela Leszka Czarneckiego.

 • Decyzja Fed w centrum uwagi, gorąco na Wieltonie i Idea Banku

  Spadek cen ropy na świecie i nadzieje związane z oczekiwaną obniżką stóp procentowych w USA, wspierają w środę nastroje na GPW. Chwilowo, bo o tym, w którym kierunku podążą giełdy w kolejnych dniach, zdecydują wyniki posiedzenia Fed.

 • Ogromna zmienność cen ropy

  Po kilku dniach relatywnej siły polskiego parkietu, dziś nadszedł dzień, w którym warszawskie blue chipy złapały wyraźną zadyszkę. WIG20 rozpoczął dzień podobnie jak pozostałe indeksy europejskie (na niewielkich minusach), jednak w kolejnych godzinach sesji sytuacja zaczęła stopniowo się pogarszać. Polski indeks blue chipów zakończył ostatecznie dzień ze zniżką o 1,1 proc. Kolor czerwony pojawił się również w drugiej i trzeciej linii spółek – mWIG40 stracił 0,6 proc., a sWIG80 0,2 proc.

 • Giełdy znów na czerwono, w grze spółki Leszka Czarneckiego

  Ostrożność inwestorów po weekendowych atakach na rafinerie w Arabii Saudyjskiej oraz wczorajsza realizacja zysków na Wall Street przekłada się na spadki na giełdzie w Warszawie. I jedynie wizja pojawienia się inwestora w Idea Banku ciągnie w górę banki Leszka Czarneckiego.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR