Enea miała 423 mln zł zysku netto w 2019 r.

Omawiane walory:

Enea odnotowała 423,21 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2019 r. wobec 686,74 mln zł zysku rok wcześniej.

enea, wyniki, energetyka, akcje,

Fot. Enea

Zysk operacyjny wyniósł 1.856,52 mln zł wobec 1.037,09 mln zł zysku rok wcześniej. Wynik EBITDA sięgnął 3.410,31 mln zł wobec 2.348,3 rok wcześniej.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 15.867,59 mln zł w 2019 r. wobec 12.925,85 mln zł rok wcześniej.

– Najwyższa EBITDA, 1.594 mln zł, zrealizowana została w obszarze Wytwarzania (wzrost r/r o 726 mln zł) Na wynik obszaru pozytywnie wpłynął wzrost rynkowych cen energii, spowodowany wzrostem cen CO2 i paliwa produkcyjnego, oraz rozwiązanie rezerwy dotyczącej farmy wiatrowej Skoczykłody (w kwocie 129 mln zł) – czytamy w raporcie.

W obszarze Wydobycia osiągnięta została EBITDA na poziomie 771 mln zł (wzrost r/r o 301 mln zł) Pozytywnie na wynik segmentu wpływ miała zwiększona sprzedaż węgla (przy wyższym wydobyciu netto) oraz wyższa cena sprzedaży.

– Obszar Dystrybucji odnotował wynik EBITDA na poziomie 1.090 mln zł (spadek r/r o 21 mln zł) Spadek wyniku jest efektem wyższych przychodów od ubezpieczyciela w analogicznym okresie roku poprzedniego (wypłaty odszkodowań z tytułu wichur, które wystąpiły w roku 2017 oraz wyższych rezerw dotyczących majątku sieciowego – czytamy dalej.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Obszar Obrotu odnotował wynik EBITDA na poziomie 23 mln zł (wzrost r/r o 99 mln zł) Pozytywnie na wynik segmentu wpłynęła otrzymana rekompensata, kwota różnicy ceny oraz zmiana rezerw dotyczących umów rodzących obciążenia, a także wzrost średniej ceny sprzedaży energii Negatywnie na wynik segmentu wpłynął spadek marży I pokrycia na skutek wzrostu kosztów zakupu energii (spowodowany głównie wzrostem cen uprawnień do emisji CO 2 oraz spadku wolumenu sprzedaży.

Produkcja i sprzedaż węgla handlowego w grupie ukształtowały się na poziomie ponad 9 mln ton w 2019 r. Grupa wytworzyła około 26 TWh energii elektrycznej. Sprzedaż ciepła w segmencie Wytwarzanie wyniosła 6 518 TJ. Sprzedaż usług dystrybucyjnych odbiorcom końcowym wyniosła 19,8 TWh. Wolumen sprzedaży energii elektrycznej i paliwa gazowego odbiorcom detalicznym wyniósł 20,3 TWh.

Grupa zrealizowała 2.181 mln zł nakładów inwestycyjnych w 2019 r., w tym 238 mln zł przeznaczono na inwestycje związane z ochroną środowiska.

W ujęciu jednostkowym zysk netto w 2019 r. wyniósł 283,33 mln zł wobec 727,14 mln zł zysku rok wcześniej.

Enea jest spółką dominującą polskiej grupy kapitałowej, która jest zaangażowana w produkcję, obrót i dystrybucję energii elektrycznej, a także wydobycie węgla kamiennego. Enea jest notowana na GPW.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Enea, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Polski sektor energetyczny latami zrażał do siebie kolejnych inwestorów. Odbudowa wartości będzie długim procesem [WYWIAD]

  Kamil Kliszcz, dyrektor Departamentu Analiz BM mBanku w rozmowie z redakcją StockWatch.pl tłumaczy, dlaczego inwestorzy nagle pokochali akcje PGE, Taurona i Enei. Z ekspertem porozmawialiśmy też szerzej o sytuacji sytuacji w branży energetycznej i zawieszonych rekomendacjach oraz o tym, dlaczego czeski CEZ jest dużo lepiej wyceniany niż polskie spółki.

 • Enea ma nowego prezesa

  Rada nadzorcza Enei powołała Pawła Szczeszka na stanowisko prezesa na wspólną kadencję, rozpoczętą z dniem odbycia zwyczajnego walnego zgromadzenia spółki zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za 2018 r.

 • WIG20 okopuje się na poziomie 1.800 pkt., w grze CD Projekt i Tauron Przesunięta o 2 miesiące premiera Cyberpunka nie wystraszyła inwestorów, a sentyment do branży energetycznej wciąż pozostaje dobry. W to wszystko wpisują się pozytywne nastroje w Europie. Stąd też losy piątkowej sesji wydają się już być rozstrzygnięte.

 • Enea szuka nowego prezesa

  Rada nadzorcza ENEA ogłosiła wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko prezesa zarządu.

 • Energetyka szaleje, a reszta rynku czeka na Fed

  Koncerny energetyczne drożeją kolejną sesję. Tym razem wspierane przez raport kwartalny Enei. To jednak za mało, żeby pociągnąć w górę indeksy. Giełda w Warszawie czeka na wyniki posiedzenia Fed... i długi weekend.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR