StockWatch.pl

Energetyka topi WIG20, gwałtowna wyprzedaż akcji Medicalgorithmics

Omawiane walory: , , , , , ,

Warszawska giełda jest dzisiaj jednym z niewielu czerwonych punktów na mapie Europy. W wypadku polskich blue chipów słaba forma to efekt kilkuprocentowych spadków na kursach akcji PGE, Energi i Tauronu.

Źródło: ATTrader.pl

Europejskie giełdy rozpoczęły tydzień od wzrostów. Kolejny już raz nastroje poprawiają, podobnie jak wcześniej na giełdzie w Tokio i Szanghaju, nadzieje na rychłe podpisanie nowej umowy handlowej pomiędzy USA a Chinami. Po niespełna dwóch godzinach notowań niemiecki DAX rósł o 0,1 proc., próbując wcześniej atakować 4-miesięczne maksima. Francuski CAC 40 rósł o 0,6 proc. i testował poziomy nieoglądane od pięciu miesięcy.

Na tym tle warszawskie indeksy wypadają blado. WIG20 wprawdzie rozpoczął dzień od szybkiego wzrostu o 0,68 proc., ale szybko spuścił z tonu. O godzinie 11:00 tracił 0,25 proc. w stosunku do piątkowego zamknięcia. W tym samym czasie WIG testował poziom 59.996 pkt. (-0,13 proc.), mWIG40 4.173,46 pkt. (-0,12 proc.), a sWIG80 11.677,79 pkt. (+0,05 pkt.).

Indeks dużych spółek w dół ciągnie przede wszystkim branża energetyczna. Przecena to przede wszystkim efekt gorszych od prognoz wyników finansowych PGE i Energi.

W całym 2018 roku, jak wynika z opublikowanych w piątek po sesji szacunków, zysk EBITDA PGE wyniósł około 6,364 mld zł wobec 7,65 mld zł w 2017 roku. W IV kwartale zysk ten sięgnął 1,223 mld zł i był o 20,6 proc. niższy niż w ostatnim kwartale 2017 roku. Akcje PGE tanieją w poniedziałek o 5,3 proc. do 10,84 zł i są najtańsze od końca stycznia.

Z kolei kurs akcji Energi spadał momentami o ponad 5 proc. do 9,19 zł, testując poziomy nieoglądane od połowy stycznia. W IV kwartale ub.r. zysk EBITDA koncernu obniżył się o 17,6 proc. w relacji rocznej do 426 mln zł i było o ponad 15 proc. niższy od oczekiwań, wynika z opublikowanych wstępnych szacunków.

Wyprzedaż na kursach PGE i Energi uderza rykoszetem w pozostałe spółki energetyczne. Notowania Enei spadają o 4 proc do 9,57 zł, a Tauronu o 3,8 proc. do 2,25 zł.

Notowania spółek energetycznych

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W WIG20 przeciwwagę dla taniejących akcji koncernów energetycznych stanowi Alior Bank, CCC i PKO BP. Akcje tej pierwszej spółki drożeją o 3,3 proc. do 62,05 zł, drugiej o 2 proc. do 189,80 zł, a trzeciej o 1,8 proc. do 38,69 zł. W przypadkach CCC i PKO BP również ton wydarzeniom nadają wyniki finansowe.

W IV kwartale 2018 roku CCC wypracowało 201,1 mln zł zysku EBITDA, co było wynikiem o prawie 5 mln zł lepszym od prognoz, podczas gdy przychody ukształtowały się na poziomie 1,6 mld zł i były o 3 proc. wyższe od prognoz.

PKO BP w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku poprawiło zysk netto o 23 proc. w skali roku. Ukształtował się on na poziomie 1.009 mln zł i był nieco lepszy od prognoz. Wynik odsetkowy wyniósł w opisywanym okresie 2,438 mld zł, a wynik z prowizji 771 mln zł. W obu wypadkach było to zgodne z rynkowym konsensusem.

Czarną owcą sesji jest natomiast Medicalgorithmics. Jej akcje tanieją o 39,6 proc. do 25 zł, po tym jak spółka poinformowała, że „przychody amerykańskiej spółki zależnej Medi-Lynx będą niższe o ok. 8,4 mln USD rocznie. Spadek ma być efektem zmian stawek refundacyjnych za usługi stosowanych do rozliczeń z klientami niektórych ubezpieczycieli wykorzystujących sieć MultiPlan”.

Mocno po wynikach rośnie Sygnity. W I kwartale roku obrotowego 2018/2019, czyli w ostatnim kwartale roku kalendarzowego 2018, zysk spółki wzrósł o ponad 94 proc. do 10,88 mln zł. Jednocześnie przychody spadły do 65,5 mln zł z 96,6 mln rok wcześniej, co było związane z takimi zdarzeniami jak „wdrożenie (…) MSSF15 w zakresie rozpoznawania przychodów agencyjnych”. Akcje Sygnity drożeją o 6,6 proc. do 3,21 zł, przy symbolicznych obrotach.

Dziś karty na GPW już zostały rozdane. Brak ważnych publikacji makroekonomicznych i odgrzewany kotlet w postaci oczekiwania na porozumienie handlowe USA i Chin sprawia, że w drugiej połowie dnia układ sił już się nie zmieni.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ccc, Enea, energa, medicalg, PGE, pkobp, TAURONPE, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR