Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Energetyka topi WIG20, gwałtowna wyprzedaż akcji Medicalgorithmics

Opublikowano: 2019-03-04 11:43:27

Omawiane walory: , , , , , ,

Warszawska giełda jest dzisiaj jednym z niewielu czerwonych punktów na mapie Europy. W wypadku polskich blue chipów słaba forma to efekt kilkuprocentowych spadków na kursach akcji PGE, Energi i Tauronu.

Źródło: ATTrader.pl

Europejskie giełdy rozpoczęły tydzień od wzrostów. Kolejny już raz nastroje poprawiają, podobnie jak wcześniej na giełdzie w Tokio i Szanghaju, nadzieje na rychłe podpisanie nowej umowy handlowej pomiędzy USA a Chinami. Po niespełna dwóch godzinach notowań niemiecki DAX rósł o 0,1 proc., próbując wcześniej atakować 4-miesięczne maksima. Francuski CAC 40 rósł o 0,6 proc. i testował poziomy nieoglądane od pięciu miesięcy.

Na tym tle warszawskie indeksy wypadają blado. WIG20 wprawdzie rozpoczął dzień od szybkiego wzrostu o 0,68 proc., ale szybko spuścił z tonu. O godzinie 11:00 tracił 0,25 proc. w stosunku do piątkowego zamknięcia. W tym samym czasie WIG testował poziom 59.996 pkt. (-0,13 proc.), mWIG40 4.173,46 pkt. (-0,12 proc.), a sWIG80 11.677,79 pkt. (+0,05 pkt.).

Indeks dużych spółek w dół ciągnie przede wszystkim branża energetyczna. Przecena to przede wszystkim efekt gorszych od prognoz wyników finansowych PGE i Energi.

W całym 2018 roku, jak wynika z opublikowanych w piątek po sesji szacunków, zysk EBITDA PGE wyniósł około 6,364 mld zł wobec 7,65 mld zł w 2017 roku. W IV kwartale zysk ten sięgnął 1,223 mld zł i był o 20,6 proc. niższy niż w ostatnim kwartale 2017 roku. Akcje PGE tanieją w poniedziałek o 5,3 proc. do 10,84 zł i są najtańsze od końca stycznia.

Z kolei kurs akcji Energi spadał momentami o ponad 5 proc. do 9,19 zł, testując poziomy nieoglądane od połowy stycznia. W IV kwartale ub.r. zysk EBITDA koncernu obniżył się o 17,6 proc. w relacji rocznej do 426 mln zł i było o ponad 15 proc. niższy od oczekiwań, wynika z opublikowanych wstępnych szacunków.

Wyprzedaż na kursach PGE i Energi uderza rykoszetem w pozostałe spółki energetyczne. Notowania Enei spadają o 4 proc do 9,57 zł, a Tauronu o 3,8 proc. do 2,25 zł.

Notowania spółek energetycznych

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W WIG20 przeciwwagę dla taniejących akcji koncernów energetycznych stanowi Alior Bank, CCC i PKO BP. Akcje tej pierwszej spółki drożeją o 3,3 proc. do 62,05 zł, drugiej o 2 proc. do 189,80 zł, a trzeciej o 1,8 proc. do 38,69 zł. W przypadkach CCC i PKO BP również ton wydarzeniom nadają wyniki finansowe.

W IV kwartale 2018 roku CCC wypracowało 201,1 mln zł zysku EBITDA, co było wynikiem o prawie 5 mln zł lepszym od prognoz, podczas gdy przychody ukształtowały się na poziomie 1,6 mld zł i były o 3 proc. wyższe od prognoz.

PKO BP w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku poprawiło zysk netto o 23 proc. w skali roku. Ukształtował się on na poziomie 1.009 mln zł i był nieco lepszy od prognoz. Wynik odsetkowy wyniósł w opisywanym okresie 2,438 mld zł, a wynik z prowizji 771 mln zł. W obu wypadkach było to zgodne z rynkowym konsensusem.

Czarną owcą sesji jest natomiast Medicalgorithmics. Jej akcje tanieją o 39,6 proc. do 25 zł, po tym jak spółka poinformowała, że „przychody amerykańskiej spółki zależnej Medi-Lynx będą niższe o ok. 8,4 mln USD rocznie. Spadek ma być efektem zmian stawek refundacyjnych za usługi stosowanych do rozliczeń z klientami niektórych ubezpieczycieli wykorzystujących sieć MultiPlan”.

Mocno po wynikach rośnie Sygnity. W I kwartale roku obrotowego 2018/2019, czyli w ostatnim kwartale roku kalendarzowego 2018, zysk spółki wzrósł o ponad 94 proc. do 10,88 mln zł. Jednocześnie przychody spadły do 65,5 mln zł z 96,6 mln rok wcześniej, co było związane z takimi zdarzeniami jak „wdrożenie (…) MSSF15 w zakresie rozpoznawania przychodów agencyjnych”. Akcje Sygnity drożeją o 6,6 proc. do 3,21 zł, przy symbolicznych obrotach.

Dziś karty na GPW już zostały rozdane. Brak ważnych publikacji makroekonomicznych i odgrzewany kotlet w postaci oczekiwania na porozumienie handlowe USA i Chin sprawia, że w drugiej połowie dnia układ sił już się nie zmieni.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o ccc, Enea, energa, medicalg, PGE, pkobp, TAURONPE)

 • Pofedowowe wzrosty na GPW, WIG20 najwyżej od 1,5-miesiąca

  Piątek na GPW upływa pod znakiem wzrostów, które są opóźnioną reakcją na środowe posiedzenie Fed. Obecnie WIG20 ma otwartą drogę w kierunku 2400 pkt., a KGHM może być tą spółką, która go tam zaprowadzi.

 • Poziom 2.300 pkt. staje się problemem, Orlen i PKO BP na czerwono

  Przecena spółek paliwowych, PKO BP i Cyfrowego Polsatu ściąga w dół warszawską giełdę. Swoje pięć gorszy dokładają rynki zagraniczne, gdzie też dominuje kolor czerwony. Gwiazdą dnia jest Primetech, który mocno rośnie w następstwie wezwania przez Famur.

 • PKO BP ruszył z pracami nad tokenizacją oraz smart kontraktami

  PKO Bank Polski wspólnie z Politechniką Warszawską zrealizuje projekt badawczo-rozwojowy, którego celem jest zdobycie kompetencji w zakresie emisji i obrotu tokenami oraz usług wykorzystujących smart kontrakty i technologię blockchain. Jego wartość wynosi 13,4 mln zł, z czego 6,6 mln zł to środki z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

 • 3 najlepsze fundusze za ostatnie 3 lata wg Analizy Online

  Według rankingu funduszy Analiz Online, najwięcej funduszy z najwyższą oceną (4a lub 5a) w horyzoncie 36-miesięcznym miały następujące towarzystwa: Skarbiec TFI (15 funduszy), PKO TFI (13) i Santander (12). Średnie oceny tych funduszy na koniec maja br. wyniosły odpowiednio: 4,4; 3,5 oraz 3,4.

 • Akcje CD Projektu najdroższe w historii, w tle mocne wzrosty Bloobera i Trakcji

  Kurs akcji CD Projektu ustanawia nowe historyczne szczyty po ogłoszeniu daty premiery gry Cyberpunk 2077. I to prawdopodobnie jeszcze nie koniec ruchu na północ. Mocne wzrosty notuje dziś też Bloober Team.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku