Flauta na GPW, ciekawiej tylko na Inter Cars, Brasterze i 11 bit studios

Omawiane walory: , , , ,

Po dwudniowym rajdzie w górę, korygującym wcześniejsze silne spadki, początek wtorkowej sesji na GPW upływa pod znakiem uspokojenia nastrojów, połączonego z wyczekiwaniem na nowe impulsy. Dziś takowych bedzie jak na lekarstwo, więc sesja może zakończyć się niewielkimi zmianami indeksów. 

Marcin Kiepas

Powyższy scenariusz wspiera poniedziałkowe zachowanie Wall Street i puste dzisiejsze kalendarium. Pierwsza w tym tygodniu sesja na Wall Street zakończyła się niewielkimi wzrostami indeksów. Dow Jones zyskał 0,31 proc., S&P500 0,13 proc., a Nasdaq Composite 0,12 proc. Brak ważnych publikacji makroekonomicznych, a także czwartkowe święto w USA (Święto Dziękczynienia) sugerują ograniczoną zmienność na Wall Street zarówno dziś, jak i w środę.

Wtorkowe kalendarium jest bardzo ubogie. Jedyne warte wymienienia dane makroekonomiczne to publikacja raportu o sprzedaży domów w USA. Nie jest to jednakże na tyle znacząca publikacja, żeby w jakimkolwiek stopniu wpłynęła na decyzje zarówno inwestorów w Polsce, jak i USA.

Po dwóch godzinach handlu indeks WIG20 miał wartość 2.470,5 pkt. (+0,1 proc.), WIG 63.603,9 pkt. (-0,03 proc.), mWIG40 4.818,5 pkt. (-0,23 proc.), a sWIG80 14.042,1 pkt. (+0,08 proc.).

W pierwszej fazie notowań pozytywnie wyróżniały się spółki surowcowe i energetyczne. To właśnie ich zachowanie przesądza o tym, że indeks dużych spółek jest na minimalnym plusie. Akcje JSW drożały o 2 proc., KGHM o 1,1 proc., a Tauron Polska Energia o 2,2 proc. Na drugim biegunie znalazło się natomiast CCC. Akcje obuwniczego potentata taniały o 1,6 proc. do 247,50 zł, po tym jak wczoraj podrożały o 3,1 proc. i pozostają od początku października w korekcie wcześniejszych silnych wzrostów, które wywindowały spółkę do rekordowo wysokich poziomów.

Inwestorzy z umiarkowanym optymizmem przyjęli wyniki finansowe LPP i Asseco Poland. Akcje pierwszej spółki drożeją o 0,62 proc. do 8.149,90 zł, a drugiej o 0,57 proc. do 43,80 zł.

Gigant z branży odzieżowej wypracował w III kwartale br. 85,1 mln zł zysku netto wobec 6,5 mln zł straty netto rok wcześniej, a jej przychody wzrosły do 1,813 mld zł z 1,488 mld zł. Wyniki są zgodne ze wstępnymi szacunkami, opublikowanymi w pierwszych dniach listopada.

notowania

W III kwartale zysk netto Asseco Poland ukształtował się na poziomie 288,6 mln zł, a przychody wyniosły 1,124 mld zł. Oznacza to zyski niższe o 2,3 proc. od prognoz, przy niższych o 5,4 proc. przychodach. Spółka poinformowała też, że portfel zamówień grupy Asseco w listopadzie 2017 r. miał wartość 7,61 mld zł i był o 1 proc. wyższy niż przed rokiem.

Wyniki finansowe popsuły humory akcjonariuszom Inter Cars. Zysk netto spadł w III kwartale o 11,1 proc. w skali roku do 60 mln zł i był o 14,6 proc. niższy od prognoz. W tym czasie przychody wzrosły o 18,8 proc. do 1,77 mld zł, co było wynikiem zgodnym z konsensusem. Niższy od oczekiwań zysk sprowokował przecenę na wykresie Inter Cars. Po dwóch godzinach handlu akcje spółki tanieją o 6,1 proc. do 264,80 zł. Na chwilę kurs akcji spadł do 262,05 zł, czyli październikowego minimum. Paradoksalnie jednak perspektywa dołka z poprzedniego miesiąca jest dobą wiadomością. Bliskość wsparcia może ograniczać dalszą wyprzedaż, zachęcając inwestorów do kupna akcji.

notowania

5 najdroższych błędów giełdowego inwestora >>> Sprawdź czy ich nie popełniasz

W znacznie lepszych nastrojach po wynikach są posiadacze akcji Atlas Estates, które drożeją o 1,9 proc. do 1,05 zł. Niestety, słabą stroną tego wzrostu są śladowe obroty. Dla porządku należy jednak wspomnieć, że w III kwartale zysk netto Atlas Estates wzrósł do 17,53 mln euro z 2,51 mln euro rok wcześniej, podczas gdy przychody wzrosły do 10,54 mln euro z 7,38 mln euro w III kwartale 2016 roku.

Spekulacyjne wzrosty kontynuuje Braster. W poniedziałek, przy dużych obrotach, jego notowania wystrzeliły o 24,4 proc., a dziś dokładają do tego jeszcze prawie 4 proc. Opisywane wzrosty mogą być wstępem do zakończenia rocznego trendu spadkowego na akcjach Brastera. Fakt, że kurs spółki rośnie bez żadnych powodów (nie pojawiła się żadna nowa informacja), wskazuje jednak na udział kapitału spekulacyjnego, co podnosi ryzyko inwestycji w tę spółkę.

Trzeci dzień z rzędu drożeją też akcje 11 bit studios. We wtorek za jeden walor trzeba zapłacić 182 zł, czyli o 2,9 proc. więcej niż wczoraj, gdy podrożały one o 6,2 proc. DM BOŚ odtajnił dziś rekomendację dla producenta gier wideo z zaleceniem kupuj i ceną docelową obniżoną o 11,5 proc. do 231 zł. Względem poniedziałkowego zamknięcia potencjał wzrostowy wynosi aż 30 proc.

Równie spokojnie jak na giełdzie jest dziś na rynku walutowym. Złoty pozostaje na poziomach z wczoraj. Za euro trzeba zapłacić 4,23 zł, dolar kosztuje 3,6050 zł, a funt 4,7720 zł. Podobnie też do końca notowań sytuacja ta prawdopodobnie istotnie się nie zmieni.

Mapa rynku – stan na godzinę 11:10. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT 11bit, assecopol, BRASTER, INTERCARS, lpp, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR