Genomtec jest spółką z branży MedTech specjalizującą się w rozwijaniu zaawansowanych technologii w obszarze diagnostyki genetycznej. Flagowym projektem spółki jest mobilny system diagnostyczny Genomtec ID.
– Na najbliższe miesiące celem jest przeprowadzenie walidacji urządzenia u tzw. key opinion leaders, czyli najbardziej rozpoznawalnych, najbardziej opiniotwórczych jednostkach klinicznych, niezależnie od prowadzonych badań klinicznych – powiedział Miron Tokarski, prezes zarządu Genomtec SA.
W ramach prowadzonego przez Genomtec przeglądu opcji strategicznych, w styczniu spółka otrzymała od niemieckiej firmy Dennemeyer Consulting GmbH wycenę posiadanego portfela własności intelektualnej. Zgodnie z przyjętą przez Dennemeyera normą DIN/ISO 77100 obejmującą posiadane przez Genomtec patenty i zgłoszenia patentowe oraz konwersję wszystkich zgłoszeń patentowych na patenty, a także 14-letni okres ochrony całego portfolio IP (intellectual property), godziwa wartość własności intelektualnej Genomtec została oszacowana na 191,336 mln EUR brutto. Średni okres ochrony patentowej posiadanych przez Genomtec petentów wynosi ponad 15 lat.
Pod koniec 2022 r. spółka podpisała umowę z Clairfield Partners LLC z siedzibą w Nowym Jorku. Przedmiotem umowy jest doradztwo w procesie nawiązania partnerstwa strategicznego, sprzedaży licencji i/lub sprzedaży całości lub części posiadanej własności intelektualnej i związanej z nią technologii. Clairfield posiada duże doświadczenie w transakcjach M&A m.in. w obszarze technologii medycznych i biotechnologii, w tym również w sektorze diagnostyki genetycznej.
Genomtec zadebiutuje na głównym parkiecie GPW w czwartek, 16 lutego.
– Bardzo istotna jest ekspozycja na inwestorów, która mamy nadzieję, spowoduje zwiększenie wolumenu obrotu akcjami. To również w charakterze procesu M&A powoduje, że wzrasta wiarygodność spółki, kiedy jest ona na tym najbardziej regulowanym rynku i spełnia wszelkie standardy wyznaczone dla spółek publicznych – powiedział Miron Tokarski.
Nie zabrakło pytań o dywidendę. Póki co spółka nie przyjeła polityki dywidendowej, ale jak zapewniają jej przedstawiciele ich intencją jest dzielenie się z akcjonariuszami.
– W zakresie polityki dywidendowej na chwilę obecną jeszcze nic się nie zmieniło tzn. naszym nadrzędnym celem jest zadowolenie naszych akcjonariuszy, ale formalnej polityki dywidendowej nie przyjęliśmy. Natomiast jest to dla nas bardzo ważny element – powiedział Michał Wachowski.
– Naszą intencją jest podzielenie się z akcjonariuszami maksymalnie dużą ilością przychodu z potencjalnej transakcji M&A. Oczywiście wszystko zależy od tego w jaki sposób ta transakcja zostanie ustrukturyzowana, gdyż w przypadku przejęcia przedsiębiorstwa i wezwania na akcje automatycznie nie będzie mowy o dywidendzie – powiedział Miron Tokarski.
Genomtec to innowacyjna spółka technologiczna powstała w 2016 r. we Wrocławiu. Działa w obszarze diagnostyki molekularnej. Zadebiutowała na rynku NewConnect w marcu 2021 r.