GetBack proponuje nowy termin głosowania nad układem i dwa scenariusze dla wierzycieli

Omawiane walory:

GetBack dziś, a najpóźniej w poniedziałek złoży wniosek do sądu o przełożenia terminu głosowania układu na połowę grudnia br. Spółka chce do tego czasu podpisać umowę SPA (sprzedaży i nabycia) z inwestorem, a jeśli zgromadzenie wierzycieli zaakceptuje nowy układ, zamknąć transakcję do końca 2019 roku, poinformował prezes GetBacku Przemysław Dąbrowski.

– Dziś, najpóźniej w poniedziałek będziemy składali prośbę do sądu o rozważenie przełożenia terminu głosowania układu z najbliższego wtorku na połowę grudnia. Rada wierzycieli podjęła już uchwałę, która wspiera propozycję zarządu – powiedział Dąbrowski podczas spotkania z dziennikarzami.

GetBack poinformował wczoraj, że trzech, spośród siedmiu wstępnie zainteresowanych inwestorów złożyło oferty nabycia aktywów spółki. Kolejnym etapem będzie wybór jednego lub kilku potencjalnych inwestorów, z którymi rozpoczną się negocjacje dokumentacji prawnej.

– Rada wierzycieli widzi, że propozycje inwestorskie są istotną, ciekawą alternatywą dla wariantu run-offowego. W momencie, gdy podpiszemy umowę SPA z inwestorem, wtedy składamy propozycję układową, która ma w sobie wariant inwestorski – powiedział prezes.

Dodał, że prośba spółki o przesunięcie terminu głosowania układu wynika z faktu, że zmiana układu na wariant inwestorski wymaga zatwierdzonego układu, a jeżeli głosowanie byłoby we wtorek, to z pewnością będą osoby, które złożą sprzeciw. Proces uprawomocnienia się układu może więc potrwać parę miesięcy, tymczasem, żaden inwestor nie będzie czekał tyle czasu aż układ się uprawomocni i będzie można głosować nowy. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym obligacjom GetBack

Podkreślił, że GetBack nie może tracić czasu, bowiem największa firma z branży w kraju – Kruk ogłosiła kilka tygodni temu, że dokonuje przeglądu opcji strategicznych, który to proces nie wyklucza pozyskania inwestora.

– Moim zdaniem jest takie ryzyko, że jeżeli my będziemy długo czekali, to ktoś z dużych inwestorów może zdecydować się na inwestycję tam – dodał.

Prezes poinformował, że złożone oferty wymagają dalszych prac po stronie spółki i inwestorów.

– One są atrakcyjną alternatywną do obecnie istniejących propozycji układowych, zakładają dużo szybsze niż 8 lat spłaty do wierzycieli. Zaletą tych ofert jest też to, że naszym zdaniem, wierzyciele zabezpieczeni mają dodatkowy argument, aby zgodzić się na układ – powiedział Dąbrowski.

Dodał, iż nie wyobraża sobie, by proces podpisania umowy z inwestorem trwał dłużej niż 2 miesiące.

Do grudnia ma być przygotowany i podpisany SPA. Aby obligatariusze i wierzyciele mieli pewność realizacji umowy GetBack zakłada, że w ramach SPA będzie wbudowany mechanizm rachunku escrow, z pewną kwotą na rachunku, która – w przypadku gdyby nie doszło do zamknięcia transakcji – stanie się własnością GetBack.

Przed świętami mogłoby się odbyć głosowanie, w którym wierzyciele mieliby 2 opcje – spółka nadal funkcjonuje w run-offie, druga – wchodzi inwestor. Jeśli przeszedłby wariant z inwestorem, to moglibyśmy zacząć etap zamykania transakcji. Myślę, że inwestorzy będą chcieli bardzo szybko zamknąć transakcję, bo czas ma tutaj duże znaczenie. Closing potrwa 2-3 miesiące i potem w terminie do 12 miesięcy do spółki trafią pieniądze dla naszych wierzycieli. W pesymistycznym scenariuszu pieniądze powinny wrócić w takiej modelowej wersji w przyszłym roku, może na początku 2020 r. – powiedział prezes.

>> Zacznij inwestować już od 100 zł >> Nowa platforma inwestycyjna inPZU

GetBack oferuje inwestorom w transakcji portfele wierzytelności, w których ma 100 proc. udziałów. Certyfikaty mniejszościowe, podobnie jak operacje zagraniczne, nie były oferowane.

– Wszystkie trzy oferty są od inwestorów o dużej wiarygodności, parametry dodatkowe to czas przeprowadzenia transakcji oraz struktura. Inwestorzy zaproponowali nam oferty w różnych strukturach prawnych – zarówno w strukturze zakupu zorganizowanej części przedsiębiorstwa, zakupu aktywów oraz platformy w ramach jednego inwestora i są też propozycje związane ze strukturą pre-pack – powiedział prezes.

Dodał, że zarząd jest świadomy, iż nie jest to najlepszy moment na sprzedaż, ale firma – żeby mogła działać i rozwijać się – musi na nowo zbudować niektóre procesy.

– Trzeba zainwestować pieniądze i czas, żeby ta firma normalnie funkcjonowała. To się wiąże z ryzykiem. Uznaliśmy więc, że inwestor jest bardzo dobrą alternatywną dla propozycji run – offowego rozwiązania. Nadal pracujemy nad tym wariantem także. Przedstawiliśmy dziś strategię zawierającą 60 inicjatyw, których realizacja pozwoli na realizację propozycji układowej w wersji serwisowania portfeli. Nie ma w grze propozycji kompletnego restartu. To jest bardzo mało prawdopodobne, że za parę lat ktoś przyjdzie do spółki i da pieniądze na zakup portfeli – powiedział.

Wartość portfeli w funduszach, w których GetBack ma 100 proc. udziałów wyniosła 1,33 mld zł na koniec czerwca.

29 sierpnia w trakcie zgromadzenia wierzycieli dokonano zatwierdzenia spisu wierzycieli GetBack. Na mocy postanowień rozstrzygnięcia sędziego-komisarza zgromadzenie wierzycieli zostało zamknięte bez głosowania – w ogólności – propozycji układowej. Ma ona być przedmiotem głosowania 9 października 2018 r. na kolejnym zgromadzeniu wierzycieli.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o getback)

 • BFG: Przejęcie Idea Banku nie zamyka drogi do dochodzenia roszczeń od GetBacku

  Przymusowa restrukturyzacja Idea Banku i jego przejęcie przez Bank Pekao to najbezpieczniejsze rozwiązanie z punktu widzenia deponentów Idea Banku i stabilności sektora finansowego w Polsce. Proces ten nie zamyka drogi do dochodzenia roszczeń przez klientów, którzy nabyli obligacje GETBACK za pośrednictwem Idea Banku - roszczenia te nie zostały przeniesione do Banku Pekao.

 • GetBack wypłaca obligatariuszom pierwsze raty układowe Symboliczny moment dla poszkodowanych obligatariuszy. Pod koniec grudnia wrocławska spółka windykacyjna ruszyła z wypłatą pierwszych dwóch rat gotówkowych dla posiadaczy feralnych obligacji.
 • Jest pierwszy akt oskarżenia w sprawie afery GetBack

  Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała dziś do sądu pierwszy akt oskarżenia w sprawie tzw. afery GETBACK. Wśród oskarżonych są prezesi GETBACKu, Idea Banku oraz Leszek Cz.

 • UOKiK wydał 3 decyzje dot. Getin Noble Bank, nałożył m.in. ponad 7 mln zł kary

  Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny wydał trzy decyzje wobec Getin Noble Banku. Dotyczą one uznania klauzul modyfikacyjnych za niedozwolone postanowienia umowne, jednostronnej zmiany umów o kredyt hipoteczny oraz wprowadzania w błąd podczas oferowania obligacji GETBACK, podał UOKiK. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów prezes UOKiK nałożył na GNB karę finansową wysokości ponad 7 mln zł. Nakazał także, aby bank wypłacił rekompensatę osobom, które nabyły obligacje GETBACK za jego pośrednictwem.

 • RMF FM: Prokuratura zabezpieczyła majątek Leszka Czarneckiego.

  Według informacji RMF FM, Prokuratura Regionalna w Warszawie zajęła znaczny majątek Leszka Czarneckiego w związku z śledztwem dot. afery GETBACK. W czwartek akcje spółek kontrolowanych przez milionera tracą na wartości.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR