Glapiński: Możliwe jest dalsze obniżenie stóp procentowych w I kwartale 2021 r.

Omawiane walory: , , ,

Możliwe jest dalsze obniżenie stóp procentowych w I kw. 2021 r., uważa prezes Narodowego Banku Polskiego i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej Adam Glapiński.

inflacja,cpi,Glapiński,NBP

Adam Glapiński, prezes NBP, przewodniczący RPP.

– […] obecny poziom stop procentowych jest właściwy i najlepiej odpowiada obecnej sytuacji. Jednak w pierwszym kwartale następnego roku możliwe jest dalsze obniżenie stóp. Prowadzimy w NBP odpowiednie analizy możliwych okoliczności i potencjalnych skutków takiego obniżenia – powiedział Glapiński w zapowiedzi wywiadu udzielonego Obserwatorowi Finansowemu, zamieszczonej na stronie banku centralnego na Facebooku.

Wcześniej w grudniu br. prezes NBP, odpowiadając na pytania dziennikarzy w wystąpieniu wyemitowanym na stronie internetowej banku centralnego powiedział, że obecny poziom stóp procentowych należy uznać za właściwy dodał, że sądzi, iż ten poziom stóp pozostanie właściwy jeszcze bardzo długo.

Na grudniowym posiedzeniu RPP utrzymała stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi 0,1 proc. Stopa lombardowa wynosi od 29 maja 0,50 proc., stopa depozytowa – 0,0 proc., a stopa redyskonta weksli – 0,11 proc., stopa dyskontowa weksli – 0,12 proc. w skali rocznej.

RPP obniżyła stopy procentowe trzykrotnie w tym roku – łącznie o 1,4 pkt proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej.

Akcje banków w dół

Wypowiedź prezesa NBP odbiła się szerokim echem wśród inwestorów. Jak zwykle w takiej sytuacji, najmocniej ucierpiały notowania banków, dla których poziom stóp procentowych jest istotnym czynnikiem dla wyników finansowych. W środę rano WIG-Banki spada o 0,5 proc. i przerywa wzrostową serię, która pozwoliła mu wspiąć się do poziomów z połowy marca br.

Kliknij, aby powiększyć

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Rano największe spadki notują branżowi giganci. O 1,5 proc. tanieją akcje Pekao, mBanku i Santandera. Znacznie spokojniej jest na kursie PKO BP, gdzie jeszcze na starcie notowań obserwowaliśmy wzrosty i próbę wyjścia powyżej poziomu 30 zł za akcję. Jednak pogorszenie sentymentu wokół sektora szubko dało o sobie znać i po dwóch kwadransach handlu notowania największego banku w Polsce spadają o 0,5 proc.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o mBank, Pekao, pkobp, sanpl)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR