GPW pod presją spadków w Niemczech i Turcji, czerwono na JSW i PKO BP

Omawiane walory: , , , ,

Nie wyniki wyborów parlamentarnych a sytuacja na zagranicznych giełdach zdecydowała o kierunku głównych indeksów w Warszawie. WIG20 podzielił dziś los DAX-a i CAC40, zamykając sesję stratą na poziomie 0,5 proc. Największe spadki zanotowała giełda turecka, której główny indeks spadł o prawie 5 proc.

akcje,giełda,turcja,dax

Warszawskiej giełdzie ciążyła też prawe 5-procentowa przecena na tureckiej giełdzie, gdzie spadki prowokuje wejście wojsk Turcji na terytorium Syrii.

Poniedziałkowa sesja na giełdzie w Warszawie zakończyła się spadkami większości indeksów. Na koniec dnia WIG20 miał wartość 2.148 pkt., tracąc 0,53 proc. w stosunku do piątkowego zamknięcia, WIG spadł o 0,44 proc. do 56.647 pkt., a mWIG40 również o 0,44 proc. do 3.513 pkt. Spadkowej tendencji nie uległ jedynie sWIG80, który zakończył sesję na poziomie 11.477 pkt., co oznacza ruch w górę o 0,27 proc.

Wahaniom indeksów towarzyszyły ograniczone obroty, co w sposób bezpośredni wiązało się z brakiem znaczących impulsów, ale przede wszystkim z ograniczoną aktywnością inwestorów z USA, gdzie wprawdzie rynki finansowe pracują, ale obchodzony Dzień Kolumba mocno obniża aktywność.

Dzisiejsze cofnięcie GPW nie było efektem wyników niedzielnych wyborów parlamentarnych, które przyniosły zwycięstwo rządzącemu od 4 lat Prawu i Sprawiedliwości w Sejmie, ale utratę większości w Senacie. Polityka przestała zajmować inwestorów już jakiś czas temu. Ci przypominają sobie o niej tylko wówczas, gdy decyzje polityków w sposób bezpośredni i nie budzący wątpliwości wpływają na wyniki finansowe osiągane przez spółki.

Spadki w Warszawie były reakcją na analogiczną wyprzedaż akcji na większości europejskich parkietów, gdzie inwestorzy realizowali zyski z ubiegłego tygodnia. Szczególnie dobrze widać to było w zachowaniu indeksów DAX i CAC. Oba w piątek mocno poszły w górę, docierając do znaczących oporów. I stamtąd rozpoczęła się korekta. Warszawskiej giełdzie lekko mogła też ciążyć prawe 5-procentowa przecena na tureckiej giełdzie, gdzie spadki prowokuje wejście wojsk Turcji na terytorium Syrii.

W gronie giełdowych blue chipów najbardziej oberwało JSW, czyli spółka, której akcje mocno wystrzeliły w górę przed weekendem. Po trzydniowym odbiciu, akcje te potaniały o 8,1 proc. do 21,50 zł. W największym stopniu jednak WIG20 i WIG pociągnęły akcje PKO BP, które potaniały o 3,3 proc.

Gwiazdą sesji była spółka ES-System. Jej akcje poszybowały w górę o ponad 31 proc. do 3,46 zł, po tym jak Glamox wezwał do sprzedaży prawie 42,9 mln akcji ES-Systemu, stanowiących 100 proc. ogólnej liczby głosów, po 3,50 zł.

Sporo też działo się na gamingowej spółce CI Games. Jej akcje poszybowały w górę o 10,9 proc. do 1,118 zł, co można wiązać ze spekulacjami przed zaplanowanym na 22 listopada debiutem nowej odsłony gry Sniper Ghost Warrior Contracts.

Przy okazji warto też zwrócić uwagę, że swą miesięczną słabość przełamał CD Projekt. Jego akcje podrożały o 2,5 proc. do 243 zł, co może zapowiadać definitywne zakończenie miesięcznej realizacji zysków na tych walorach. W tej sytuacji na horyzoncie pojawiła się szansa wzrostu w kierunku 260 zł.

W kolejnych dniach, pomimo iż w Warszawie będzie tworzony nowy rząd, a GUS i NBP opublikują całą serię krajowych danych makroekonomicznych (m.in. inflacja bazowa, produkcja przemysłowa, inflacja producencka, koniunktura konsumencka, płace i zatrudnienie), rynki zagraniczne wciąż będą wyznaczać kierunek zmian GPW. I paradoksalnie nie będą to wojny handlowe i brexit, co w tym wypadku byłoby bardzo pozytywnym sygnałem, ale tematem numer jeden powinien stać się startujący na Wall Street sezon publikacji wyników.

Już jutro sezon wyników na Wall Street zainaugurują duże banki. Tego dnia raporty kwartalne opublikuje Citigroup, Goldman Sachs, JP Morgan Chase i Wells Fargo. W następnych dniach uczyni to m.in. Bank of America, IBM, Netflix, Honeywell i Coca-Cola. I tak aż do końca października.

To będzie trudny sezon. Oczekuje się, że zyski spółek z indeksu S&P500 spadły w III kwartale 2019 roku o 4,1 proc. rok do roku. To będzie oznaczało, że jest to już trzeci kolejny kwartał ich spadku. Jednak nie to może pogrążyć giełdowe indeksy. Rynek zdołał się bowiem z tą myślą oswoić. Będzie to dla niego gorzka pigułka, ale do przełknięcia. To co może wywołać strach, to prognozy na kolejne kwartały. Prognozy, które muszą uwzględnić zarówno konsekwencje wojen handlowych, jak i spowolnienia obserwowanego też już w amerykańskiej gospodarce. Nad tym inwestorom będzie bardzo trudno przejść do porządku dziennego. Dlatego zapowiada się gorąca druga połowa października na giełdach.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CDPROJEKT, CIgames, essystem, jsw, pkobp, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR