Gra pod odbicie w USA. Nowe rekordy na kursach PlayWay i 11 bit studios

Omawiane walory: , , ,

Europejskie giełdy rozpoczęły nowy tydzień od wzrostów, tym samym ignorując piątkowe silne spadki na Wall Street. Wzrosty też dominują w Warszawie, gdzie wyróżniają się m.in. akcje PlayWay, 11 bit studios oraz Biotonu. 

Początek nowego tygodnia upływa pod znakiem wzrostów na giełdzie w Warszawie, co wpisuje się w podobne nastroje dominujące na większości europejskich parkietów. Po dwóch godzinach handlu indeks WIG20 miał wartość 2.276 pkt., rosnąc o 0,8 proc. To już trzecia z rzędu wzrostowa sesja, co jest pierwszą taką sytuacją od połowy lutego. W tym samym czasie WIG zyskiwał 0,6 proc. i testował poziom 59.903 pkt., mWIG40 rósł o 0,21 proc. do 4665,6 pkt., a sWIG80 o 0,37 proc. do 14287,7 pkt.

notowania

>> E-book: Analiza fundamentalna wg analityków StockWatch.pl Sprawdź

Obserwowane rano wzrosty w Europie oznaczają, że inwestorzy zignorowali piątkową silną przecenę na Wall Street (DJIA -2,34 proc.; S&P500 -2,19 proc.; Nasdaq Composite -2,28 proc.), wywołaną kolejną odsłoną wojen handlowych (w piątek prezydent Donald Trump zapowiedział, że nałoży cła na kolejne chińskie towary o wartości 100 mld USD) i obecnie grają pod odbicie amerykańskich indeksów. A być może nawet pod nowe rozłożenie akcentów na rynkach akcji w najbliższym czasie. Przede wszystkim pod wyniki spółek.

Marcin Kiepas, niezależny analityk finansowy.

W tym tygodniu startuje kolejny sezon publikacji wyników przez spółki z Wall Street. Tym razem za I kwartał br. W piątek otworzą go duże banki. Przed sesją raporty kwartalne opublikuje Citigroup, JP Morgan Chase i Wells Fargo. To powinno odciągnąć uwagę inwestorów od tematu wojen handlowych i problemów spółek technologicznych. Przynajmniej teoretycznie. Może bowiem być tak, że dużo ważniejsze niż to, czy wyniki spółek z indeksu S&P 500 sprostają prognozowanemu wzrostowi zysków o 17,1 proc. rok do roku w pierwszych trzech miesiącach 2018 roku (byłby to najlepszy kwartał od I kwartału 2011 roku, gdy zyski wzrosły o 19,5 proc.), będzie to, jakie wyniki pokaże przede wszystkim będąca obecnie na cenzurowanym branża technologiczna i jak spółki odniosą się do potencjalnego wpływu wojen handlowych na ich przyszłe wyniki. I takie podejście do wyników jest obecnie największym zagrożeniem dla Wall Street, a pośrednio dla innych światowych parkietów. Gdyby jednak inwestorzy stosowali prostą logikę, reagując tylko na publikowane wyniki, to niewątpliwie startujący w piątek sezon powinien dać mocny impulsów do wzrostów indeksów.

Kalendarium dla spółek notowanych w Warszawie jest bardzo ubogie w tym tygodniu. Owszem kilka z nich opublikuje raporty finansowe, ale będą to firmy z trzeciej giełdowej ligi, których wyniki nie tylko nie zaważą na notowaniach indeksów, ale również nie powinny wpłynąć na notowania innych firm z tej samej branży. Dlatego najważniejszymi wydarzeniami w kalendarium będzie zakończenie w czwartek zapisów na sprzedaż akcji Emperii w wezwaniu (pierwotnie mające się dziś zakończyć zapisy na Netię zostały przedłużone do 14 maja), a także piątkowy pierwszy dzień notowań PCC Rokita bez dywidendy w wysokości 8,31 zł na jedną akcję.

Ciekawie w rozpoczynającym się tygodniu prezentuje się kalendarium makroekonomiczne. Przede wszystkim inwestorzy poznają inflacyjne dane z USA (we wtorek inflacja PPI, a w środę inflacja CPI) i protokół z ostatniego posiedzenia FOMC. Z Chin w środę napłyną dane o inflacji CPI i PPI, w piątek dane nt. bilansu handlowego, a na wtorek zaplanowane jest wystąpienie prezydenta Chin (ważne w kontekście wojen handlowych). W czwartek zostanie opublikowany protokół z ostatniego posiedzenia ECB. W kraju zaś w tym tygodniu mamy w kalendarzu posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, dane o inflacji CPI i inflacji bazowej, bilans płatniczy oraz zaplanowany na piątek przegląd ratingu przez agencję S&P.

Uzupełnieniem powyższego jest środowe wystąpienie prezesa Europejskiego Banku Centralnego (godz. 13:00) oraz czwartkowe wystąpienia prezesów Banku Japonii (godz. 02:30), Bundesbanku (godz. 18:00) i Banku Anglii (godz. 21:00).

Wracając do dzisiejszej sesji to po pierwszej godzinie notowań w Warszawie na wartości zyskiwały akcje prawie 45 proc. wszystkich firm, podczas gdy niespełna 28 proc. z nich notowania spadały. Wśród 20 największych spółek aż 16 było notowanych na plusach. Przewodził im Lotos (+2,7 proc.), Tauron Polska Energia (+2,5 proc.) i PGE (+2,5 proc.). Pod kreską zaś znajdował się kurs CCC, mBanku, PZU i Cyfrowego Polsatu. O 0,2 proc. drożały akcje CD Projektu. Inwestorzy ze zrozumieniem przyjęli rekomendację zarządu w sprawie zatrzymania ubiegłorocznego zysku w spółce. Akcje CD Projektu drożeją dziś 5. kolejny dzień i znajdują się tuż poniżej historycznego szczytu ze stycznia. Jego pokonanie jest realne, ale niewątpliwie będzie wymagać pojawienia się nowych silnych impulsów popytowych.

Euforia na kursie PlayWay. Gra Farm Manager 2018 zwróciła się już pierwszego dnia >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Ciekawie jest też na akcjach innych spółek gameingowych. Notowania 11 bit studios, które w piątek dynamicznie wybiły się górą z 3-miesięcznej konsolidacji, kontynuują ten ruch, rosnąc o 3,9 proc. do 239 zł i wyznaczając nowe historyczne rekordy.

Rekordy ustala też PlayWay. Akcje spółki rosną o 8 proc. do 108 zł, przy czym w szczytowym momencie za jeden walor płacono nawet 117,50 zł. W ten sposób inwestorzy zareagowali na informację o świetnym debiucie gry Farm Manager 2018. Spółka poinformowała, że już w pierwszym dniu sprzedaży zwróciły się nakłady na produkcję i marketing tytułu.

notowania

Skalą wzrostu w poniedziałek najmocniej wyróżniają się akcje Biotonu, które drożeją o 10 proc., definitywnie kończąc tym samym wcześniejsza spadkową korektę. Wzrosty należy łączyć z opublikowanymi wynikami za cały 2017 rok. Dla inwestorów jednak dużo ważniejsze powinno być to, że ostatnia korekta zakończyła się tuż powyżej wsparcia tworzonego przez szczyt ze stycznia, co potwierdza grudniową zmianę trendu ze spadkowego na wzrostowy i może zapowiadać dalsze wzrosty tej spółki.

Podsumowując, zignorowanie przez europejskie giełdy piątkowej przeceny na Wall Street może oznaczać, że temat wojen handlowych na pewien czas przestanie budzić podwyższone emocje, a zbliżający się sezon wyników spółek z Wall Street stanie się impulsem do wzrostów indeksów.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT 11bit, bioton, CDPROJEKT, playway, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR