StockWatch.pl

Hawe przejął upadającego Mediatela, kurs wystrzelił z radości

Omawiane walory: ,

Jest kolejny zwrot w sprawie mariażu giełdowych telekomów. Ostatecznie Hawe zapłaciło 0,50 zł za każdą akcję pogrążonego w problemach Mediatela. Warto zaznaczyć, że jeszcze pod koniec maja oferta opiewała na 2 zł za walor. Kursy obu spółek zareagowały pozytywnie.

Hawe jednak przejmie spółkę, która niedawno wnioskowała o ogłoszenie upadłości układowej. W efekcie Mediatel wycofał z sądu swój wniosek. Bezpośrednim powodem cofnięcia było objęcie przez Hawe 21.669.363 akcji spółki serii L po 0,50 zł za szt. Wartość transakcji opiewała na blisko 11 mln zł, ale w gotówce do Mediatela trafiło jedynie 1,5 mln zł. Natomiast pozostałe 9,4 mln zł wniesiono poprzez potrącenie przysługującej mu wierzytelności. Objęte papiery stanowią 66 proc. kapitału spółki. Drugim co do wielkości akcjonariuszem przejętego telekomu jest NFI Magna Polonia, która posiada 20-proc. pakiet. W wyniku nowej emisji akcji kapitał zakładowy Mediatela dzieli się obecnie na 32.847.878 akcji.>> Komunikat znajdziesz tutaj.

Obecna cena jest dużo niższa pierwotnej, proponowanej pod koniec maja. Wówczas Hawe i NFI Magna Polonia podpisały umowę inwestycyjną w sprawie przejęcia Mediatela. Z komunikatu wynikało, że przejmowana spółka wyemituje akcje po cenie 2 zł za sztukę. Papiery miał objąć Hawe w zamian za wkład niepieniężny w postaci 100 proc. udziałów w spółce zależnej Hawe Telekom. Ostatecznie transakcja nie doszła do skutku, z powodu nieosiągnięcia przez jej strony porozumienia co do zmiany warunków transakcji. Później, w połowie lipca Mediatel wystąpił z wnioskiem o ogłoszenie upadłości układowej.>> Zobacz także: Kurs Mediatela tąpnął po wniosku o ogłoszenie upadłości układowej

Hawe świadczy usługi operatorskie oparte na infrastrukturze światłowodowej. Grupa buduje ogólnopolską sieć i dzierżawi posiadane łącza. Natomiast Mediatel wdraża kompleksowe rozwiązania telekomunikacyjne, takie jak usługi hurtowej terminacji połączeń telefonicznych polegające na przyjmowaniu i tranzycie telekomunikacyjnego ruchu głosowego krajowego i międzynarodowego do sieci stacjonarnych i komórkowych. Oferuje również usługi dostępu do internetu oraz usługi centrum kolokacyjnego.

– Dzięki tej transakcji realizujemy kolejne cele ogłoszone w naszej strategii. Mediatel jest uzupełnieniem naszej grupy, wykorzystamy go do poszerzenia wachlarza usług oferowanych dla naszych krajowych i zagranicznych partnerów. Umożliwi nam świadczenie hurtowej terminacji usług głosowych. Jednocześnie spółka ta może posłużyć nam do realizacji projektu FTTH. – powiedział prezes grupy Hawe, Krzysztof Witoń.

Inwestorzy bardzo żywiołowo zareagowali na wtorkowe doniesienia. Kurs Mediatela zyskał na zamknięciu sesji 37 proc. (kurs całą końcówkę sesji podlegał równoważeniu). O blisko 5 proc. podrożały walory Hawe, a o ponad 11 proc. NFI Magna Polonia.

>> W serwisie znajdziesz komplet aktualnych informacji na temat finansowej kondycji spółki. >> Zobacz obraz fundamentalny Mediatela po wynikach za II kwartał w StockWatch.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT hawe, mediatel, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Sąd uznał za niedopuszczalne wycofanie propozycji układowych Hawe Telekom

  Sąd uznał za niedopuszczalne cofnięcie przez zarząd HAWE Telekom w restrukturyzacji propozycji układowych. MEDIATEL poinformował też, że zaprzestaje przekazywania informacji o propozycjach układowych HAWE Telekomu i poda informacje dopiero o ostatecznych propozycjach układowych, które zostaną zaakceptowane przez wierzycieli.

 • Hawe Telekom wycofał z sądu propozycje układowe, pracuje nad nowymi

  HAWE Telekom w restrukturyzacji wycofał w całości z sądu propozycje układowe złożone przez zarząd, a obecnie pracuje obecnie nad nowymi propozycjami układowymi, określającymi sposób restrukturyzacji zobowiązań HAWE Telekom, które przedstawi w najbliższym możliwym terminie.

 • Hawe nie odwoła się od decyzji KNF o karze i wykluczeniu z obrotu na GPW

  HAWE nie wniesie odwołania od decyzji Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) w sprawie kary pieniężnej w wysokości 700 tys. zł oraz kary bezterminowego wykluczenia akcji z obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych (GPW).

 • KNF nałożyła kary na Gothaer TU, Generali TU oraz Pawła Paluchowskiego

  Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) nałożyła na Generali Towarzystwo Ubezpieczeń karę pieniężną w wysokości 97 tys. zł, na Gothaer Towarzystwo Ubezpieczeń - karę pieniężną w wysokości 240 tys. zł, poinformowała Komisja. KNF nałożyła również na Pawła Tomasza Paluchowskiego karę pieniężną w wysokości 300 tys. zł za rażące naruszenie obowiązków informacyjnych przez spółkę publiczną.

 • Sąd znów rozkłada ręce w kwestii upadłości Hawe

  Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wnioski Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) oraz Olesińscy i Wspólnicy s.k. o ogłoszenie upadłości HAWE. To kolejna już próba ze strony wierzycieli. W ubiegłym roku sąd umorzył postępowanie ze względu na fakt, że spółka nie posiada środków na pokrycie bieżących kosztów postępowania upadłościowego.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com