Indeksy kontynuują wzrosty, w szczytowej formie PGE i ZE PAK

Omawiane walory: , , , , ,

Unijny pakiet klimatyczny z korzystnymi zapisami dla polskiej energetyki poprawił nastroje na warszawskiej giełdzie. Wzrosty byłby jeszcze większe, gdyby nie strach na Zachodzie przed rozszerzeniem epidemii eboli.

Inwestorzy nad Wisłą niezbyt przejmują się porannymi spadkami na giełdach zachodnioeuropejskich, które w dół pociągnęły obawy o rozprzestrzenianie się wirusa eboli. Jeszcze w końcówce czwartkowych notowań na Wall Street na rynek napłynęła informacja o pierwszym przypadku gorączki krwotocznej zdiagnozowanej u lekarza w Nowym Jorku. Gdyby nie to, wzrosty S&P500 i Dow Jones’a byłyby jeszcze okazalsze. Ostatecznie indeksy w Stanach zamknęły się grubo na ponad 1-proc. plusach.

Rano strach zajrzał w oczy inwestorom na Starym Kontynencie, groźba pandemii okazuje się silniejszym bodźcem do sprzedaży akcji niż bardziej namacalne powody, które powinny skłaniać do kupna walorów. Po wczorajszym znacznie lepszym odczycie indeksu koniunktury w niemieckim przemyśle, dziś równie niespodziewanie wskaźnik nastrojów konsumentów w Niemczech wzrósł do 8,5 pkt., choć prognozowano spadek do 8 pkt. z 8,4 pkt. poprzednio.

Mimo około 0,5-0,7 proc. spadków w Londynie, Paryżu czy Frankfurcie, warszawskie indeksy rosną. Przed południem WIG20 zyskuje 0,5 proc. i wynosi 2.446 pkt. Przed graczami jednak ambitniejsze zadanie – zamknięcie luki bessy 2.451-2.461 pkt. z początku miesiąca. Poprzednia próba, podjęta dzień po jej powstaniu, zakończyła się klapą, wskutek czego rynek osunął się o ponad 4 proc. Wiele tu będzie zależeć od wyników kwartalnych, których będzie przybywać z każdym dniem.

wig20_wykres

W piątek na zwyżkę najsilniej pracują spółki energetyczne, po pomyślnym przebiegu unijnego szczytu klimatycznego. Nasza energetyka otrzyma pulę darmowych uprawnień o wartości 31 mld zł. Polska będzie mogła przekazywać pozwolenia na emisję CO2 elektrowniom do 2030 r. Bez tego trudno byłoby powstrzymać podwyżkę cen energii elektrycznej. W reakcji na dobre wieści kursy akcji Tauronu i PGE rosną po 3,5 proc., a ZE PAK nawet o 7,3 proc. Dwie ostatnie spółki poprawiają historyczne szczyty.

Na szerokim rynku najmocniej, o 9 proc., drożeją walory Dom Development, który zaskoczył dobrymi wynikami za III kwartał >>Więcej o dokonaniach dewelopera przeczytasz tutaj
Skok o 6 proc. do 3,64 zł zanotował Arctic Paper. Impuls dał DM BOŚ, który podwyższył cenę docelową akcji producenta papieru do 3,80 zł z 3,30 zł wcześniej.

Przyspiesza zwyżka kursu akcji Mercora, po tym jak w czwartek kurs wybił się górą z krótkoterminowej konsolidacji. Zdaniem analityków DM PKO BP sugeruje to kontynuację ruchu na północ w kolejnych sesjach, choć sygnał charakteryzuje się wysokim ryzykiem. Według brokera potencjał ruchu wydaje się duży, wzrosty powinny sięgnąć co najmniej 7,78 zł, ale bez większych problemów kurs może zwyżkować do 8,25 zł i wyżej. Póki co akcje są warte 7,20 zł (+4 proc.).

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT arctic, domdev, mercor, PGE, TAURONPE, zepak, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Dane makro Pompują Mocno Indeksy, Orange, Polnord i Medicalgorithmics w centrum uwagi

  Zazieleniło się w piątek na giełdach. To reakcja na lepsze od oczekiwań styczniowe odczyty indeksów PMI, a także efekt malejących obaw przed koronowirusem w Chinach. W Warszawie zyskują wszystkie indeksy. W centrum uwagi znalazły się m.in. spółki PGNIG, Tauron, PGE, Polnord i Medicalgorithmics.

 • Wartość wykupów obligacji deweloperów mieszkaniowych przekroczyła wartość nowo pozyskanych środków

  Według raportu Domu Maklerskiego Navigator sytuacja na rynku obligacji wygląd dziś dobrze, choć cały czas odbiega od tej sprzed afery GetBack. W 2019 r. wartość wykupów obligacji deweloperów mieszkaniowych przekroczyła wartość nowo pozyskanych środków, co jest sytuacją wyjątkową.

 • WIG20 rośnie trzecią sesję z rzędu, w grze Tauron i Mabion

  Przed nami ostatni "pełny" tydzień handlu na giełdzie w Warszawie. Specyfika końca roku oraz utrzymujące się relatywnie dobre nastroje na globalnych rynkach akcji sugerują, że druga połowa miesiąca upłynie raczej pod znakiem odreagowania niedawnych spadków.

 • Prognozy na 2020 rok: Jakie dywidendy wypłacą spółki z WIG20

  Według wyliczeń StockWatch.pl, w przyszłym roku nawet 15 spółek z prestiżowego indeksu GPW może wypłacić łącznie ponad 15 mld zł dywidend. Blisko połowę tej kwoty wyłożą firmy z sektora finansowego.

 • URE analizuje wnioski taryfowe sprzedawców energii na 2020 r.

  Do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki 15 listopada br. wpłynęły wnioski taryfowe na 2020 rok od spółek obrotu (sprzedawców): Polskiej Grupy Energetycznej, Enei, Energi i Tauron Polska Energia. URE analizuje wnioski złożone przez sprzedawców energii i uważa, że obecnie nie jest możliwa kompleksowa ocena ostatecznego poziomu ewentualnej zmiany całkowitego kosztu dostarczania energii elektrycznej dla gospodarstw domowych.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR