Indeksy obrały kierunek na szczyty, w grze Orange, Sanwil i Polsat

Omawiane walory: , , ,

Kryzys na rynkach wschodzących zszedł na dalszy plan, dane dotyczące chińskiego handlu zagranicznego były lepsze od oczekiwań, FED może wstrzymać się z cięciami QE3, a amerykański Kongres przegłosował bez problemu podwyższenie limitu zadłużenia. Te czynniki wystarczyły, aby na rynki akcji wrócił optymizm, a indeksy przełamały ważne opory.

Panika związana z sytuacją na rynkach wschodzących zniknęła równie szybko jak się pojawiła. Warto pamiętać, że nagle nie uległą ona znacznej poprawie. Podobnie jak w przypadku krajów południa Europy potrzeba na to czasu, ale te problemy zeszły na dalszy plan. Czas pokaże, czy np. drastyczne zacieśnienie polityki monetarnej w Turcji nie zdławi wzrostu gospodarczego w tym kraju.

Aktualnie uwagę przykuły znacznie lepsze od oczekiwań dane dotyczące chińskiego handlu zagranicznego. Zarówno import, jak i eksport wzrosły w dwucyfrowym tempie, a oczekiwano zwyżki rzędu 2-3 proc. Wydarzeniem tygodnia miało być przemówienie nowej prezes FED Janet Yellen, ale nie dostarczyła ona inwestorom nowych informacji. Można odnotować, że na marzec zapowiedziała przegląd danych makroekonomicznych, co może skutkować nawet wstrzymaniem ograniczania programu QE3. Bez żadnego rozgłosu przeszedł również fakt głosowania nad podniesieniem limitu zadłużenia w USA. Wiele razy budziło ono kontrowersje i odbijało się negatywnie na rynkach. Tym razem Kongres bez problemu uchwalił podniesienie limitu długu do marca 2015 roku.

Takie czynniki wystarczyły, aby zachęcić inwestorów do ryzyka. W poprzednim komentarzach wskazywałem, że istotne dla realizacji pozytywnego scenariusza dla naszej giełdy jest zachowanie amerykańskich indeksów. S&P500 przełamał ostatnio ważne opory techniczne i potwierdził zakończenie korekty spadkowej. Z punktu widzenia analizy technicznej można oczekiwać ruchu na nowe historyczne maksima. W takim otoczeniu prawdopodobnie dobrze będzie radzić sobie również nasz rynek.

Indeks WIG przełamał opór na 52 500 pkt. i otworzył sobie również drogę do historycznych szczytów. MWIG40 i sWIG80 już prawie do nich dotarły. Najbardziej w tyle pozostają blue chipy, ale również tam można zauważyć pozytywne sygnały. WIG20 przełamał 2445 pkt. i w najbliższych tygodniach można oczekiwać ruchu w okolice listopadowych szczytów. W środę indeksy zyskują 0,6-1,0 proc. Drugi dzień z rzędu słabiej radzi sobie sWIG80. Obroty są o 20 proc. większe niż na poprzedniej sesji o tej porze, a 75 proc. z nich generowane jest na wzrostach.

>> Sytuację i nastroje na polskim rynku akcji możesz szybko sprawdzić>> Gorące spółki wraz z aktualnym wskaźnikiem sentymentu dostępne są na żywo w serwisie analizy technicznej ATTrader.pl.

Warto jednak pamiętać, że gdy nastroje ulegają poprawie i jedynie słusznym kierunkiem wydaje się być północ, ryzyko inwestycyjne zaczyna rosnąć. Ostatnie wyniki badania nastrojów ZMIDEX przeprowadzanego przez Związek Maklerów i Doradców, we współpracy ze StockWatch.pl, sugerują że inwestorzy mają duże oczekiwania odnośnie najbliższej przyszłości, ale martwią się o dalszą przyszłość.

– Silny spadek mediany i zauważalny spadek średniej (w odczycie długoterminowym – przypis autora) przy wciąż rosnących wynikach krótkookresowych można interpretować jak swojego rodzaju przyspieszenie oczekiwań. Respondenci licząc na wciąż silne wzrosty w najbliższym okresie wydają się jednak niepewnie spoglądać w dalszą przyszłość. – ocenia  Piotr Cymcyk, przedstawiciel ZMiD

Najbardziej aktywną spółką na rynku j jest dzisiaj Orange Polska, którego kurs traci na wartości ok. 4,5 proc.. Spółka opublikowała dzisiaj słabe dane finansowe. Strata netto w IV kw. 2013 r. wyniosła 102 mln zł wobec  50 mln zł zysku rok wcześniej oraz oczekiwań na poziomie 100 mln zł. Przychody grupy zmniejszyły się w ujęciu rok do roku o 9,3 proc., do 3,157 mld zł. Analitycy spodziewali się wyniku na poziomie 3,209 mld zł. Zarząd podał również w raporcie, że będzie rekomendował wypłatę 0,5 zł dywidendy na akcję za 2013 rok. Oczekiwania rynkowe kształtowały się na poziomie 0,75-1 zł.

Trzeci dzień z rzędu mocno zyskuje Sanwil. W poniedziałek tuż przed zakończeniem sesji spółka poinformowała o nabyciu znacznego pakietu akcji przez Agio Funds TFI. W wyniki transakcji fundusz nabył 9,99 proc. udziałów w spółce.

Do grona gorących spółek należy również Cyfrowy Polsat, którego kurs zyskuje ponad 2 proc. Analitycy ING podnieśli rekomendacje dla spółki ze sprzedaj do trzymaj. Jednocześnie podnieśli cenę docelową z 19,3 do 21,2 zł. Na wtorkowym zamknięciu za jedną akcje płacono 20,32 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CYFRPLSAT, orangepl, sanwil, WIG, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR