Industrial Milk Company zdobył finansowanie pod zastaw akcji

Omawiane walory:

Notowany na warszawskim parkiecie ukraiński producent rolny poinformował o przekazaniu blisko 10-proc. pakietu własnych akcji na rzecz kredytodawcy. Wartość udzielonego zabezpieczenia jest kilkukrotnie większa niż kwota kredytu. StockWatch.pl sprawdził ewentualne konsekwencje tej transakcji. 

Pod koniec ubiegłego tygodnia spółka Industrial Milk Company (IMC) poinformowała o przekazaniu 3 mln akcji własnych, stanowiących 9,58 proc. ogólnej liczby wyemitowanych akcji, na rzecz Russian Commercial Bank z siedzibą na Cyprze. Jak wynika z komunikatu spółki, przekazane walory stanowią zabezpieczenie kredytu w wysokości 3,77 mln USD udzielonego spółce przez rosyjski bank WBT, kontrolujący m.in. Russian Commercial Bank. Warto zauważyć, że na zamknięciu wtorkowej sesji akcje IMC osiągnęły cenę 13,10 zł, to oznacza że przybliżona wysokość zabezpieczenia sięga 11,7 mln USD. Patrząc na kwotę udzielonego kredytu widać sporą dysproporcję. 

StockWatch.pl uzyskał od spółki bardziej szczegółowe informacje, które dają szerszy obraz sytuacji. Kredyt w wysokości 3,77 mln USD stanowi tylko część pozyskanego finansowania, natomiast akcje zabezpieczają całość ewentualnych zobowiązań wobec gwaranta emisji obligacji, z którym IMC udało się pozyskać 200 mln UAH, co w przybliżeniu odpowiada 25 mln USD. Gwarantem emisji obligacji jest WTB, kontrolujący cypryjski bank i ukraińska spółka finansowa ICU.

Całość pozyskanych środków spółka zamierza wydać na inwestycje, które przede wszystkim obejmą powiększenie banku ziemi. Docelowo ukraińska spółka do końca bieżącego roku chce zgromadzić 120 tys. ha.

>> Wyniki kampanii siewnej wskazują na możliwość rekordowych zbiorów w tym roku. >> W tym roku na Ukrainie obrodzą zyski spółek rolniczych.

Ewentualne konsekwencje udzielonego zabezpieczenia to przede wszystkim znaczna podaż akcji w sytuacji, gdyby giełdowa spółka miała problem ze spłatą zobowiązań z tytułu obligacji lub kredytu. W takiej sytuacji WTB jednocześnie jako gwarant może sięgnąć po zabezpieczenie i uruchomić sprzedaż akcji na rynku. Taka niepewność będzie wisieć w powietrzu jeszcze przez pięć miesięcy, gdyż wg informacji spółki akcje stanowiące zabezpieczenie mają być obowiązkowo wykupione do 26 grudnia 2012 roku.

Ukraińska spółka w pierwszym kwartale 2012 r. wypracowała zaledwie 0,3 mln zł zysku netto przy 57,18 mln zł przychodów. W kasie IMC na koniec okresu było 32,49 mln zł, w porównaniu do poprzedniego kwartału to wzrost o 107 proc. O kilka punktów wzrósł wskaźnik ogólnego zadłużenia do wciąż niewielkiego poziomu 27 proc. Rating Altmana nadawany w serwisie StockWatch.pl jest na najwyższym poziomie AAA.

>> W serwisie znajdziesz najważniejsze dane finansowe spółki >> Zobacz obraz fundamentalny IMC po wynikach w serwisie StockWatch.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT imcompany, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR