Inwestorzy czekają na minutes i wyniki blue chipów, tąpnięcie na XTB

Omawiane walory: , , ,

Europejskim indeksom wciąż brakuje motywacji do przerwania spadkowej passy. Najprawdopodobniej tuż po zamknięciu handlu na GPW wynikami za I półrocze podzielą się KGHM i Tauron PE. Z kolei o 20:00 czasu polskiego poznamy tzw. minutes, czyli protokół z lipcowego posiedzenia FOMC.

W środę główne indeksy w Europie kontynuują korektę spadkową. Przed południem niemiecki DAX traci 0,7 proc., a francuski CAC 40 zniżkuje o 0,45 proc. Lepiej prezentuje się brytyjski FTSE 100, który oddaje jedynie 0,06 proc. Słabszą sesję zalicza warszawski WIG20. Indeks polskich blue chipów traci 0,73 proc. i schodzi do poziomu 1.833 pkt. Kwadrans przed godziną 12:00 wartość handlu na GPW przekroczyła 240 mln zł, co jest wynikiem o blisko 1/5 wyższym niż wczoraj o tej samej porze.

Jeszcze dzisiaj GUS poda dane dot. przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia za lipiec w Polsce (godz. 14:00). Rynek spodziewa się dynamik na poziomie 3,2 proc. r/r oraz 4,5 proc. Ciekawie będzie także po zamknięciu handlu na GPW. Najprawdopodobniej już po sesji wynikami podzielą się dwie duże spółki: KGHM i Tauron PE. Z kolei o 20:00 czasu polskiego poznamy tzw. minutes, czyli protokół z posiedzenia FOMC, które odbyło się 26-27 lipca. Przypomnijmy, że ostatni komunikat otwierał drogę do podwyżki stóp procentowych w USA już we wrześniu. Dodatkowo emocje podgrzewają wypowiedzi poszczególnych członków Rezerwy Federalnej. William Dudley, szef Fed w Nowym Jorku, powiedział, że podwyżka jeszcze we wrześniu jest prawdopodobna, natomiast Dennis Lockhart, szef Fed w Atlancie, ocenił, że amerykańska gospodarka jest na tyle silna, by w tym roku ogłoszono jedną, a być może nawet dwie podwyżki. >> Więcej na temat prawdopodobieństwa podwyżki stóp procentowych w USA przeczytasz tutaj

Na GPW w gronie blue chipów tylko dwie spółki utrzymują się na plusie: Tauron PE (+0,33 proc.) i Pekao (+0,61 proc.). Najsłabiej radzą sobie akcje CCC (-1,6 proc.), LPP (-1,99 proc.) i Aliora (-2 proc.).

Twarde lądowanie zalicza kurs XTB. Akcje brokera forexowego tanieją dzisiaj nawet o 18 proc. i spadają poniżej ceny z IPO (poranne minimum to 10,91 zł za akcję). Powodem wyprzedaży są wstępne wyniki finansowe. W I półroczu zysk netto XTB skurczył się r/r z 51,6 mln zł do 23 mln zł. Co ciekawe, mimo iż średnia liczba aktywnych rachunków wzrosła o 10 proc. do 16.305, a łączna liczba rachunków o 25,6 proc. do 139.209, łączny wolumen obrotu w segmencie detalicznym i instytucjonalnym spadł o 15,8 proc., a wartość depozytów netto o 6,3 proc. >> Zobacz także: Kurs XTB spadł poniżej ceny z IPO po publikacji wstępnych wyników

Przecenę po prezentacji sprawozdania finansowego za okres kwiecień-czerwiec notuje Komputronik. Grupa doznała w I kwartale roku obrotowego 2016/2017 spadku przychodów o 17,8 proc. W tym czasie zysk brutto na sprzedaży obniżył się o niespełna 2 proc. do 40,6 mln zł, a marża handlowa wyniosła 8,6 proc. wobec 7,2 proc. Na poziomie operacyjnym zysk spadł z 5,4 mln zł do 3,9 mln zł, a na czysto z 3,4 mln zł do niespełna 2 mln zł.

Mapa rynku – stan na godzinę 11:40. Źródło: ATTrader.pl

Mapa rynku – stan na godzinę 11:40. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT kghm, komputron, TAURONPE, xtb, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • sWIG80 coraz bliżej poziomów sprzed epidemii, w grze JSW, PGE i Tauron Giełdy wciąż ignorują liczne zagrożenia i sytuację w odmrażanej gospodarce. W poniedziałek przed południem wszystkie warszawskie indeksy idą w górę. Pytanie tylko, czy bykom uda się dowieźć tę sporą przewagę do końca sesji? Poranne zachowanie indeksu WIG20 jest złą wróżbą na dalszą część dnia.
 • KGHM rekomenduje niewypłacanie dywidendy z zysku za 2019 r.

  Zarząd KGHM Polska Miedź zdecydował o rekomendowaniu akcjonariuszom niewypłacania dywidendy za 2019 r.

 • Dino i KGHM błyszczą na GPW, ale WIG20 wciąż poniżej 1.600 pkt.

  Giełda w Warszawie rozpoczęła tydzień od wzrostów. Stoi za tym poprawa nastrojów na globalnych rynkach akcji, drożejące surowce i wyniki rodzimych spółek. Nastroje przy Książęcej są optymistyczne, ale ogólna sytuacja na wykresie WIG20 nie uległa zmianie.

 • Prognozy wyników za I kwartał wg BM mBanku

  To będzie wyjątkowo trudny i nierówny sezon wynikowy, a motywem przewodnim będą pierwsze efekty pandemii koronawirusa. BM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak poszczególne branże poradziły sobie w czasie kryzysu oraz wykazał garść spółek, które mogą sprawić pozytywną niespodziankę.

 • Zielony piątek na giełdach, w grze KGHM i 11 bit studios

  Poprawa nastrojów na globalnych rynkach akcji, lepsze od oczekiwań dane makroekonomiczne z Chin i wyższy od prognoz wzrost gospodarczy w Polsce, to wszystko napędza piątkowe wzrosty cen akcji na GPW.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR