StockWatch.pl

Inwestorzy w szoku. Orange Polska po czternastu latach chce przerwać wypłatę dywidend

Omawiane walory:

Władze giełdowego telekomu chcą zatrzymać ubiegłoroczne zyski w spółce i przeznaczyć je na inwestycje. Jeśli akcjonariusze poprą stanowisko zarządu, Orange Polska pierwszy raz od 2002 roku nie wypłaci dywidendy.

Zarząd Orange Polska będzie rekomendował niewypłacanie dywidendy z zysków wypracowanych w 2016 r. Swoją decyzję tłumaczy potrzebami inwestycyjnymi. Środki zamiast do akcjonariuszy miałyby trafić na realizację strategicznych projektów takich jak sieć światłowodowa czy sieć 4G/LTE.

Ta decyzja jest odpowiedzialna i podjęta dla dobra spółki i jej akcjonariuszy, gdyż poprawa trendów rynkowych przebiega wolniej niż wcześniej się tego spodziewano i w związku z tym istnieje potrzeba podjęcia bardziej ofensywnych działań – podała spółka w komunikacie.

Wystartował konkurs inwestycyjny !! Graj na CFD na akcje i indeksy i wygraj MILION w zarządzanie – Dołącz >>>

Dywidendy Orange Polska

Najnowsza uchwała zarządu to jedynie rekomendacja. Ostateczna decyzja dotycząca ubiegłorocznych zysków zapadnie na WZA. Warto dodać, że dotychczas Orange Polska była postrzegana jako dywidendowy pewniak. Telekom nieprzerwanie przez 14 lat dzielił się zyskiem z akcjonariuszami. Złotym okresem były lata 2007-2012, gdy spółka płaciła 1-1,50 zł dywidendy na akcję. Stopa za każdym razem przekraczała 5 proc. Najwyższe stopy – 8,5 proc. i 9,6 proc. – przypadły na lata 2009-2010. Sytuacja zmieniła się pod koniec 2012 roku. W październiku, wówczas jeszcze jako Telekomunikacja Polska, spółka zrewidowała w dół założenia finansowe i zredukowała stawkę dywidendy z 1,50 zł na 1 zł na akcję. Rewizja była podyktowana pogorszeniem warunków makroekonomicznych, większym zapotrzebowaniem na kapitał obrotowy oraz wojną cenową w segmencie komórkowym. W kolejnym roku zarząd ściął dywidendę z 1 zł do 0,50 zł na akcję, ze względu na zmienność rynku i znaczący odpływ gotówki. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom Orange Polska

– Historycznie, gdy rynek był zaskakiwany obniżką rekomendowanej dywidendy to notowania Orange Polska silnie reagowały na ścięcie dywidendy. Wg Bloomberga na 15 analityków 15 oczekiwało wypłaty dywidendy na poziomie 0,25 zł lub wyższej, więc propozycja zarządu jest zaskoczeniem, choć część analityków sygnalizowała przejściowe zawieszenie wypłacania dywidendy. – Sobiesław Kozłowski, analityk Raiffeisen Brokers.

W 2016 r. spółka miała 1.746 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 254 mln zł zysku rok wcześniej. W ujęciu jednostkowym strata netto w 2016 r. wyniosła 1.762 mln zł wobec 257 mln zł zysku rok wcześniej.

Inwestorzy nerwowo zareagowali na wyniki i deklarację zarządu w kwestii dywidendy. We wtorek akcje Orange Polska tanieją o blisko 10 proc. Około godziny 11:00 za jeden walor telekomu trzeba zapłacić 5,10 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT orangepl, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR