Jest decyzja w sprawie upadłości likwidacyjnej Ganta [AKTUALIZACJA]

Omawiane walory:

Z informacji, do których dotarła redakcja StockWatch.pl wynika, że na poniedziałkowym posiedzeniu sąd we Wrocławiu zmienił tryb upadłości układowej na likwidacyjny i jednocześnie umorzył postępowanie. Oznacza to, że każdy z wierzycieli będzie musiał na własną rękę dochodzić swoich należności.

Zmiany trybu upadłości Ganta z układowej na likwidacyjną domagali się jednogłośnie najwięksi wierzyciele spółki. Wrocławskiego sądu do utrzymania dotychczasowego trybu nie przekonała także poniedziałkowa informacja o podpisanym 6 lipca porozumieniu intencyjnym z inwestorem, który miałby wesprzeć spółkę i ewentualny proces restrukturyzacji. W komunikacie była nawet mowa o przeprowadzeniu due dilligence. Sąd podczas blisko 2-godzinnego posiedzenia stwierdził, że Gant miał wystarczająco dużo czasu na udowodnienie, że jest w stanie skutecznie wykonać ewentualny układ. Wątpliwości względem opcji układowej wzbudzał także fakt, że najnowsze porozumienie pozwalało inwestorowi na swobodne wycofanie się z umowy. >> Gant liczy, że umowa z inwestorem uchroni go przed likwidacją

Decyzja o zmianie trybu upadłości układowej na likwidacyjny i jednoczesne umorzenie postępowania oznacza, że każdy z wierzycieli będzie musiał na własną rękę dochodzić swoich należności, część z nich w postępowaniu komorniczym. Umorzenie postępowania było podyktowane kwestiami formalnymi, ponieważ spółka nie posiada środków wystarczających na pokrycie kosztów likwidacji. W Gancie nie pojawi się też syndyk, który mógłby w drodze likwidacji majątku (sprzedaży pozostałych aktywów) zaspokoić przynajmniej częściowo roszczenia wierzycieli. W trudnej sytuacji znaleźli się drobni obligatariusze, którzy brali udział w emisjach publicznych obligacji spółki lub kupowali papiery na rynku wtórnym na Catalyst. Z akt sprawy, do których dotarł StockWatch.pl wynika, że łączna wartość wierzytelności z tytułu samych obligacji opiewa na ponad 250 mln zł. Blisko połowa papierów dłużnych jest zabezpieczona zastawem rejestrowym na certyfikatach Gant FIZ. Obecnie wiadomo, że zabezpieczenie jest niewiele warte.

Ciekawostką jest również postawa głównych wierzycieli, którzy w czerwcu wstępnie zadeklarowali, że złożą się na sfinansowanie procedury likwidacyjnej. Ostatecznie pomysł upadł, a podczas poniedziałkowej rozprawy wierzyciele wycofali się z opcji płacenia za likwidację spółki. Koszt przeprowadzenia procedury szacowano na 1,5-3 mln zł, w zależności od tego, jakie czynności miałyby być przeprowadzone. Za przygotowanie zestawienia przewidywanych kosztów oraz harmonogramu był odpowiedzialny nadzorca sądowy. Gant Development znajdował się w stanie upadłości układowej nieco ponad pół roku (od 2 stycznia).

>> Historię Ganta śledzimy na bieżąco >> Wszystkie najważniejsze informacje na temat spółki znajdziesz tutaj

W poniedziałek Gant jest w centrum zainteresowania inwestorów. Euforię wywołał komunikat przekazany w pierwszej części sesji na temat potencjalnego inwestora. Po południu handel akcjami Ganta jest przerwany równoważeniem. TKO wskazuje na wycenę 0,41 zł, wobec 0,29 zł z otwarcia sesji.

wykres_Gant

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT gant, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Inwestorzy wstrzymują oddech przed FOMC, w grze Energa i Lotos

  Obserwowana w ostatnich dniach duża zmienność cen na światowych rynkach finansowych to przejaw nerwowości przed wynikiem środowego posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku. Kluczową kwestią jest termin pierwszej po dłuższej przerwie podwyżki stóp procentowych w USA. 

 • Giełda zawiesiła notowania akcji sześciu spółek z głównego parkietu

  Na żądanie Komisji Nadzoru Finansowego zarząd Giełdy za brak raportów rocznych zawiesił obrót akcjami sześciu emitentów. Ukarane spółki od dłuższego czasu znane były z problemów finansowych oraz "groszowego" kursu akcji.

 • Euforia na kursie akcji Ganta, Ipopema pomoże w restrukturyzacji

  Ipopema TFI wyciągnęła pomocną dłoń do giełdowego dewelopera. Fundusz nieodpłatnie przejmie pod zarządzanie GANT FIZ i pomoże w restrukturyzacji. W piątek akcje GANTa rosną w dwucyfrowym tempie. 

 • Rada wierzycieli Ganta ma twardy orzech do zgryzienia

  Ostatnie spotkanie największych wierzycieli GANTa z Michałem Kamińskim i Ireneuszem Radaczyńskim nie dało odpowiedzi na pytania o reprezentację spółki oraz charakteru lipcowej umowy z inwestorem. Rada postanowiła dać sobie czas i wyznaczyła kolejny termin posiedzenia na koniec miesiąca.

 • 4 września wierzyciele Ganta rozstrzygną losy umowy z inwestorem

  Na kolejne posiedzenie rady zaproszenie ma otrzymać obecny prezes GANTa Marcin Kamiński oraz były wiceprezes Ireneusz Radaczyński. Wierzyciele liczą, że wyjaśnienia obu stron pozwolą ustalić faktyczny charakter umowy z inwestorem gotowym wesprzeć proces restrukturyzacji. Podczas wtorkowego posiedzenia dyskutowano też nad opcją zmiany administratora hipoteki obligacji serii F i zastawu serii AW.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR