Jest rekomendacja dla akcji Grajewa z 30-proc. potencjałem

Omawiane walory:

Noble Securities DM zmienił nastawienie inwestycyjne do akcji producenta płyt wiórowych i zaleca ich kupno. Biuro prognozuje wzrost wyniku EBITDA o 10 proc., w tym i przyszłym roku.

Analitycy Noble Securities podnieśli rekomendację dla Grajewa z akumuluj do kupuj i cenę docelową z 34,44 zł do 38,12 zł. Raport wydano przy kursie 28,91 zł.

Biuro wskazuje, że transakcja nabycia przez Pfleiderer Grajewo jedynego udziału Pfleiderer GmbH, która miała miejsce 19 stycznia 2016 roku, zakończyła wieloetapowy proces integracji grupy kapitałowej. Po transakcji S&P podniosła rating dla obligacji wyemitowanych przez Pfleiderer GmbH, co może sugerować, że bezpieczeństwo całej grupy kapitałowej wzrosło.

– Uważamy, że cena nabycia akcji Pfleiderer GmbH była dla spółki korzystna. Negatywny wpływ na notowania spółki może mieć jeszcze potencjalna podaż ze strony największych akcjonariuszy. – czytamy w rekomendacji Noble Securities.

Zarząd spółki oczekuje, że integracja operacyjna w grupie przyniesie efekty synergii 30 mln EUR rocznie. Większość z tych synergii ma być widoczna w 2016 i 2017 roku. Synergie mają się rozkładać na obszar produkcji i łańcucha dostaw (13 mln EUR), zakupów (4 mln EUR), sprzedaż i marketing (6 mln EUR) oraz administrację/IT (7 mln EUR). >> Odwiedź forumowy wątek dedykowany akcjom Grajewa

– Przy założeniu realizacji synergii w takiej skali, marża EBITDA spółki przekroczyłaby poziom rentowności jednego z głównych konkurentów – Eggera. Dlatego w naszych prognozach przyjmujemy bardziej konserwatywne założenia. – ocenia biuro.

Raportowana EBITDA za ostatnie 12 miesięcy wyniosła 115,2 mln EUR, a skorygowana EBITDA 136,3 mln EUR. Koszty re-IPO obciążyły wyniki I kwartału kwotą 5,9 mln EUR. Analitycy w prognozie na 2016 r. założyli 131 mln EUR na poziomie EBITDA. W kolejnym roku miałoby to być 144 mln EUR. Założenia dla zysku netto to odpowiednio 20 mln EUR i 35 mln EUR. W ocenie biura, przepływy operacyjne w najbliższych latach powinny być wystarczające do obsłużenia programu inwestycyjnego (ok. 50 mln EUR w 2016 roku), redukcji zadłużenia i wypłaty dywidend. Zarząd spółki zarekomendował już wypłatę 1 zł dywidendy na akcję w 2016 roku z zysku za 2015 rok. W kolejnych latach przyjęta polityka dywidendowa zakłada wypłatę do 70 proc. skonsolidowanego zysku rocznie. Wśród głównych ryzyk biuro wymienia: ryzyko pogorszenia bardzo dobrej obecnie koniunktury w branży meblarskiej, ryzyko cen surowców oraz potencjalnie niekorzystne dla spółki zmiany prawne.

Dziś notowania Grajewa lekko zyskują na wartości. Ostatni miesiąc przyniósł 11-proc. korektę na kursie. Niemniej w skali ostatniego półrocza zwyżka sięga 18 proc. Wcześniej w kwietniu rekomendacje kupuj dla spółki wydali DM BDM i Trigon DM.

wykres_grajewo

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT grajewo, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Pfleiderer Group tworzy rezerwy pod cięcie zatrudnienia w Niemczech

  Przemysłowa grupa zawiązała rezerwę na restrukturyzację zatrudnienia w wysokości 7,3 mln EUR. Analitycy DM BDM szacują oszczędności z tego tytułu na 4,5-5,5 mln EUR rocznie, ale z drugiej strony zwracają uwagę na dość wysokie koszty operacji. 

 • Propozycje inwestycyjne na październik wg DM mBanku

  W najbliższych tygodniach o klimacie na GPW zdecydują czynniki polityczne oraz start sezonu wynikowego za III kwartał. Selektywne podejście do rynku akcji jest jak najbardziej wskazane, a analitycy DM mBanku atrakcyjnie wyceniane spółki widzą m.in. w sektorze energetycznym, deweloperskim, informatycznym czy przemysłowym.

 • 6 faworytów giełdowego sektora przemysłowego według DM mBank

  Biuro w swoim portfelu przewidziało miejsce dla spółek przemysłowych, które dynamicznie poprawiają wyniki finansowe. Faworytów DM mBanku wyróżniają atrakcyjne wskaźniki P/E i EV/EBITDA.

 • Analiza techniczna czterech asów z mWIG40

  Po czwartkowym wzroście o 1,5 proc. notowania mWIG40 pokonały szczyt z listopada 2007 r. Z pomocą eksperta z SGH sprawdziliśmy, ile potrwa jeszcze mocy do wzrostów mają walory dotychczasowych liderów segmentu: Boryszewa, Grajewa, Kęt i Uniwheels.

 • 15 ciekawych spółek na wrzesień wg DM mBanku

  Biuro z uwagi na niepewność co do kondycji światowej gospodarki oraz lokalne czynniki ryzyka pozostaje zwolennikiem niedużej ekspozycji na rynek akcji. Na krótkiej liście spółek, których kursy akcji mogą wykazać się relatywną siłą w najbliższych tygodniach dominują reprezentanci z sektora przemysłowego i TMT.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR