6 faworytów giełdowego sektora przemysłowego według DM mBank

Biuro w swoim portfelu przewidziało miejsce dla spółek przemysłowych, które dynamicznie poprawiają wyniki finansowe. Faworytów DM mBanku wyróżniają atrakcyjne wskaźniki P/E i EV/EBITDA.

Analitycy DM mBanku w cyklicznym opracowaniu dotyczącym sektora przemysłowego (wrzesień 2016) podkreślają, że uwaga inwestorów skupia się na branżowych liderach. Zainteresowanie największymi spółkami to po części zasługa słabego sentymentu do spółek Skarbu Państwa oraz banków. Pomaga też poprawa wyników. W II kwartale 2016 r. na 16 obserwowanych przez biuro spółek przemysłowych 63 proc. zanotowało wzrost wyników finansowych, a 25 proc. spadek. Dobre wyniki przedstawili: Alumetal, Boryszew, Elemental Holding, Famur, Forte, Grupa Kęty, Uniwheels. Słabe rezultaty zdaniem analityków pokazali BSC Drukarnia oraz Kruszwica.

W najnowszym raporcie biuro podwyższyło pozycję w portfelu dla Ergisu z neutralnie do przeważaj. Powodem jest oczekiwanie pozytywnej dynamiki wyników w drugim półroczu 2016 r. oraz około 20-30 proc. dyskonto na wskaźnikach P/E oraz EV/EBITDA na lata 2016-2017. 

Jednocześnie utrzymano zalecenia przeważaj dla kilku spółek. W tym gronie znalazł się Elemental Holding, a wśród argumentów wymieniono spodziewany wzrost wyników w 2016 r., mimo braku istotnych akwizycji. Kolejną nominację dostał Pfleiderer Grajewo. Spółka w tym tygodniu poinformowała o przeniesieniu siedziby spółki do Wrocławia i zmianie nazwy na Pfleiderer Group. Pozytywie na wyniki producenta płyt pilśniowych będzie wpływał spadek cen mocznika oraz umocnienie RUB do PLN. Grajewo jest notowane z około 35-37 proc. dyskontem do spółek porównywalnych na wskaźniku EV/EBITDA na lata 2016-17. W portfelu jest także Tarczyński. Tu zwrócono uwagę, że rozpoczęcie współpracy z Biedronką będzie przekładało się na dynamiczny wzrost obrotów w przyszłości. Spółka notowana z około 17-50 proc. dyskontem wskaźników P/E oraz EV/EBITDA na lata. Wskazanie przeważaj dla Vistalu Gdynia to perspektywa istotnej poprawy r/r oczyszczonych o zdarzenia jednorazowe wyników w okresie pierwszych trzech kwartałów 2016 r. i backlog na koniec czerwca wyższy o 24 proc. Ostatnią z wymienionych spółek jest Uniwheels. W raporcie zaznaczono, że spółka przy uwzględnieniu prognoz zarządu jest notowana z około 6-12 proc. dyskontem do spółek porównywalnych na P/E’16-17. Warto też odnotować, że główny akcjonariusz Uniwheels rozważa różne strategiczne opcje dotyczące swojego udziału w spółce, w tym sprzedaż całego posiadanego pakietu lub jego części.

(Fot. DP/stockwatch.pl)

(Fot. DP/stockwatch.pl)

Z kolei niedoważaj otrzymali Alumetal, Apator i Kruszwica. Pierwsza ze spółek z uwagi na perspektywę spadku r/r rezultatów w II półroczu 2016 r. oraz zmniejszenie dyskonta do spółek porównywalnych na wskaźniku P/E’16-17. Dla Apatora wykonanie całorocznej prognozy zarządu może być trudne z uwagi na opóźnienia w realizacji kontraktów dla energetyki. Natomiast w wypadku Kruszwicy na niekorzyść działa deficyt rzepaku na rynku krajowym i zdaniem analityków prawdopodobne utrzymanie niskich rezultatów w II półroczu 2016 r. >> Wskaźniki poszczególnych spółek przemysłowych sprawdzisz tutaj

wykres

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Elemental, ergis, grajewo, tarczynski, Uniwheels, vistal, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR