15 ciekawych spółek na wrzesień wg DM mBanku

Biuro z uwagi na niepewność co do kondycji światowej gospodarki oraz lokalne czynniki ryzyka pozostaje zwolennikiem niedużej ekspozycji na rynek akcji. Na krótkiej liście spółek, których kursy akcji mogą wykazać się relatywną siłą w najbliższych tygodniach dominują reprezentanci z sektora przemysłowego i TMT.

Według DM mBanku, najbliższe tygodnie pokażą, czy sierpniowe rozczarowania makro w USA i w Europie były jednorazowe i pozwoliły na pewien czas oddalić podwyżki stóp procentowych w USA, czy też były wstępem do nieoczekiwanego spowolnienia w światowej gospodarce. Biuro pozostaje sceptyczne w kwestii utrzymania dużej ekspozycji na rynek akcji. Zdaniem analityków, we wrześniu na wokandę może powrócić temat ustawy frankowej i przyszłości OFE. Rosnący deficyt budżetowy może budzić obawy o to, czy ostateczny kształt regulacji dotyczących OFE nie będzie gorszy z punktu widzenia GPW.

W ocenie DM mBanku, poprawa sentymentu po ogłoszeniu planu restrukturyzacji CHF może być krótkotrwała. We wrześniu spodziewają się narastających spekulacji odnośnie kosztów dobrowolnego przewalutowania kredytów, a także zmian do ustawy spreadowej. Jednocześnie zaznaczono, że bardzo dobre wyniki za II kwartał tego roku pozytywnie będą wpływać na sentyment do takich banków jak Erste Bank czy OTP Bank.

W sektorze paliwowym analitycy też nie spodziewają się fajerwerków. Biuro oczekuje dalszych wzrostów notowań surowca, co będzie wywierać presję na marże przerobowe, szczególnie w kontekście kończącego się sezonu transportowego. Należy też pamiętać o wchodzących właśnie na rynek nowych mocach w petrochemii.

Ciekawym miejscem będzie za to sektor energetyczny. Branżowy subindeks WIG-Energetyka stracił w tym roku 13 proc., a znaczna część spółek ustanowiła historyczne minima.

– Krzywdząca dla akcjonariuszy mniejszościowych propozycja na WZA PGE i korekta cen węgla odcisnęły piętno na sektorze. Widzimy jednak szansę na punkt zwrotny w notowaniach niektórych spółek z uwagi na oczekiwany projekt ustawy o rynku mocy i publikację strategii poszczególnych koncernów. Najciekawszą propozycją inwestycyjną pozostaje Tauron. – ocenia DM mBank.

(Fot. DP/stockwatch.pl)

(Fot. DP/stockwatch.pl)

W sektorze TMT analitycy zwrócili uwagę na kilka spółkę. Korzystna dla Orange Polska wizja polskiego rynku telco zapowiedziana przez nowego prezesa UKE Marcina Cichego, powinna wspierać notowania operatora we wrześniu. Autorzy opracowania spodziewają się wzrostu notowań także w przypadku spółek niewyeksponowanych bezpośrednio na sektor publiczny, posiadających własne rozwiązania. Faworytem biura jest Comarch, pozytywne nastawienie mamy też do Ailleronu i Asseco Business Solutions.

W kontekście spółek przemysłowych zwrócono uwagę na wyniki za miniony kwartał. Blisko 2/3 z 16 obserwowanych spółek zanotowało wzrost wyników finansowych, a 1/4 spadek rezultatów. W porównaniu do prognoz biura 63 proc. spółek wypadło lepiej, a 25 proc. podało rezultaty, które były gorsze od oczekiwań. Najatrakcyjniej wycenione zdaniem brokera pozostają: Elemental, Ergis, Pfleiderer Grajewo, Vistal Gdynia i Uniwheels.

Zwrócono też uwagę, że w spółkach budowlanych wyniki w II kwartale 2016 r. prezentowały się lepiej niż kwartał wcześniej – największą niespodziankę sprawił Herkules, a rozczarowanie Elektrotim. PKP PLK i GDDKiA zapowiadają przetargi za ok. 8-9 mld zł do końca roku, co oznacza gorący IV kwartał w sektorze. Pracowity okres zapowiada się także w deweloperce.

– Po bardzo dobrych danych o wolumenach sprzedaży mieszkań w lipcu, sierpień przyniósł bardzo dobre wyniki finansowe w sektorze. Branża wkroczyła w okres dynamicznego wzrostu wyników, który potrwa jeszcze przynajmniej rok, a kursy spółek jeszcze tego nie dyskontują. – zaznacza biuro.

Pierwszy powakacyjny miesiąc ważny jest dla branży modowej. Wyniki sprzedażowe za wrzesień będą istotnym sygnałem odbioru nowej kolekcji. Ponadto, dynamikę sprzedaży powinien wspierać efekt niskiej bazy, co może pozytywnie wpłynąć na zachowanie się LPP oraz CCC. Zaostrzenie wojny cenowej na rynku w sierpniu przez dyskonty może negatywnie wpłynąć na rentowność spółek z sektora.

>> W serwisie są już wprowadzone najnowsze dane finansowe spółek z GPW za II kwartał 2016 r. To dobry moment na rozpoczęcie poszukiwań >> Wykorzystaj skaner fundamentalny, który ułatwia poszukiwania najdorodniejszych spółek na GPW

wykres

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Ailleron, ASSECOBS, ccc, comarch, Elemental, ergis, grajewo, Herkules, lpp, orangepl, TAURONPE, Uniwheels, vistal)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR