Propozycje inwestycyjne na październik wg DM mBanku
W najbliższych tygodniach o klimacie na GPW zdecydują czynniki polityczne oraz start sezonu wynikowego za III kwartał. Selektywne podejście do rynku akcji jest jak najbardziej wskazane, a analitycy DM mBanku atrakcyjnie wyceniane spółki widzą m.in. w sektorze energetycznym, deweloperskim, informatycznym czy przemysłowym.
DM mBank w cyklicznym raporcie miesięcznym zwraca uwagę, że wrzesień nie przyniósł rozstrzygnięć na globalnych rynkach akcji. Ich zdaniem, w październiku inwestorzy będą czekali na wyniki listopadowych wyborów prezydenckich w USA, a w Polsce na decyzje dotyczące regulacji w sektorze bankowym. Przyjęcie ustawy spreadowej w dotychczas proponowanym kształcie byłoby dla rynku pozytywnym impulsem i pozwoliło częściowo domknąć słabe zachowanie WIG20 w stosunku do MSCI EM. W międzyczasie zmienność na rynkach może być efektem sezonu wyników za III kwartał (niskie oczekiwania) oraz perturbacji w europejskim sektorze bankowym.
W ocenie biura, rozpoczęcie prac parlamentu nad tzw. ustawą spreadową oraz informacje dotyczące wyższych wag ryzyka dla kredytów FX będą miały negatywny wpływ na sentyment do polskiego sektora bankowego. W październiku zaczyna się kolejny sezon wyników kwartalnych, w którym analitycy oczekują dalszej poprawy wyników na działalności podstawowej oraz kosztów ryzyka. W raporcie zaznaczono, że wraz z ogłoszeniem nowej polityki dywidendowej sentyment do Komercni Banka powinien ulec poprawie.
W sektorze chemicznym analitycy wskazują Ciech jako najatrakcyjniej wycenianą, a słabsze perspektywy widzą dla Grupy Azoty i Synthosu. Biuro oczekuje kontynuacji wzrostów na rynku ropy, co będzie miało swoje negatywne konsekwencje dla rentowności przerobu i dlatego utrzymano negatywne nastawienie do rafinerii. Dodano, że na ich tle lepiej wygląda PGNiG, nawet mimo ryzyka podatku od konwersji kapitałów. W sektorze energetycznym preferowane spółki to Energa i Tauron.
– Zapowiedź drenowania spółek poprzez podatek od konwersji kapitałów długo jeszcze będzie ciążyć na polskim sektorze energetycznym i w tym otoczeniu można zaproponować tylko wybór „mniejszego zła” (Tauron, Energa). Wzrosty cen węgla i energii w Niemczech powinny wspierać CEZ, który ostatnio zachowywał się nieco słabiej. – czytamy w październikowym raporcie DM mBanku.

(Fot. DP/stockwatch.pl)
DM mBank w październiku liczymy na wzrost notowań Agory, po ogłoszeniu restrukturyzacji segmentu prasowego. W segmencie IT faworytami analityków są spółki niewyeksponowane na segment publiczny, z ciekawymi własnymi rozwiązaniami i rosnącym udziałem eksportu w sprzedaży. W tej grupie wymieniono Comarch, Ailleron i Asseco Business Solutions. Negatywnie nastawieni są do akcji Cyfrowego Polsatu.
W segmencie przemysłowym najatrakcyjniej wyceniane są walory Elementalu, Ergisu, Pfleiderer Grajewo, Vistalu Gdynia i Uniwheels. Z drugiej strony radzą unikać Alumetalu, Apatora i Kruszwicy.
Ciekawie wygląda sytuacja w budowlance i deweloperce. Spadek produkcji budowlanej o 20 proc. w sierpniu ma drugorzędne znaczenie, gdy wiele spółek ma rekordowy backlog (Budimex, Erbud, Unibep), a kontrakty z sektora publicznego są blisko. W IV kwartale mają nastąpić rozstrzygnięcia w przetargach kolejowych i drogowych za ok. 10 mld zł.
– Pierwsze dane ze spółek wskazują, że sprzedaż mieszkań w III kwartale powinna być zbliżona do rekordowego 2Q’16. Atrakcyjnie wycenione są: Atal, Archicom, Dom Development, JWC, LC Corp, Lokum, Robyg, Vantage. W segmencie komercyjnym przeważamy Echo i BBI Development względem GTC i PA Nova. – typuje biuro.
Poprawa sytuacji konsumentów na rynku ma odzwierciedlenie w bardzo dobrych odczytach sprzedaży detalicznej – wzrost o 5,6 proc. w sierpniu, był najlepszym wynikiem w tym roku. Zdaniem biura, potencjał do dalszych zwyżek prezentuje LPP i dodaje, że po odbiciu marży brutto na sprzedaży we wrześniu, możliwy jest dalszy wzrost. Analitycy dodają, że trzymaliby też akcje CCC oraz Eurocash. Równolegle zalecono redukowanie akcji AmRest oraz Jeronimo Martins.
>> Szukasz kompleksowego obrazu fundamentalnego Twojej spółki? W serwisie znajdziesz analizy najnowszych raportów kwartalnych >> Listę wszystkich dostępnych analiz raportów kwartalnych i rocznych znajdziesz tutaj