Propozycje inwestycyjne na październik wg DM mBanku

W najbliższych tygodniach o klimacie na GPW zdecydują czynniki polityczne oraz start sezonu wynikowego za III kwartał. Selektywne podejście do rynku akcji jest jak najbardziej wskazane, a analitycy DM mBanku atrakcyjnie wyceniane spółki widzą m.in. w sektorze energetycznym, deweloperskim, informatycznym czy przemysłowym.

DM mBank w cyklicznym raporcie miesięcznym zwraca uwagę, że wrzesień nie przyniósł rozstrzygnięć na globalnych rynkach akcji. Ich zdaniem, w październiku inwestorzy będą czekali na wyniki listopadowych wyborów prezydenckich w USA, a w Polsce na decyzje dotyczące regulacji w sektorze bankowym. Przyjęcie ustawy spreadowej w dotychczas proponowanym kształcie byłoby dla rynku pozytywnym impulsem i pozwoliło częściowo domknąć słabe zachowanie WIG20 w stosunku do MSCI EM. W międzyczasie zmienność na rynkach może być efektem sezonu wyników za III kwartał (niskie oczekiwania) oraz perturbacji w europejskim sektorze bankowym.

W ocenie biura, rozpoczęcie prac parlamentu nad tzw. ustawą spreadową oraz informacje dotyczące wyższych wag ryzyka dla kredytów FX będą miały negatywny wpływ na sentyment do polskiego sektora bankowego. W październiku zaczyna się kolejny sezon wyników kwartalnych, w którym analitycy oczekują dalszej poprawy wyników na działalności podstawowej oraz kosztów ryzyka. W raporcie zaznaczono, że wraz z ogłoszeniem nowej polityki dywidendowej sentyment do Komercni Banka powinien ulec poprawie.

W sektorze chemicznym analitycy wskazują Ciech jako najatrakcyjniej wycenianą, a słabsze perspektywy widzą dla Grupy Azoty i Synthosu. Biuro oczekuje kontynuacji wzrostów na rynku ropy, co będzie miało swoje negatywne konsekwencje dla rentowności przerobu i dlatego utrzymano negatywne nastawienie do rafinerii. Dodano, że na ich tle lepiej wygląda PGNiG, nawet mimo ryzyka podatku od konwersji kapitałów. W sektorze energetycznym preferowane spółki to Energa i Tauron.

– Zapowiedź drenowania spółek poprzez podatek od konwersji kapitałów długo jeszcze będzie ciążyć na polskim sektorze energetycznym i w tym otoczeniu można zaproponować tylko wybór „mniejszego zła” (Tauron, Energa). Wzrosty cen węgla i energii w Niemczech powinny wspierać CEZ, który ostatnio zachowywał się nieco słabiej. – czytamy w październikowym raporcie DM mBanku.

(Fot. DP/stockwatch.pl)

(Fot. DP/stockwatch.pl)

DM mBank w październiku liczymy na wzrost notowań Agory, po ogłoszeniu restrukturyzacji segmentu prasowego. W segmencie IT faworytami analityków są spółki niewyeksponowane na segment publiczny, z ciekawymi własnymi rozwiązaniami i rosnącym udziałem eksportu w sprzedaży. W tej grupie wymieniono Comarch, Ailleron i Asseco Business Solutions. Negatywnie nastawieni są do akcji Cyfrowego Polsatu.

W segmencie przemysłowym najatrakcyjniej wyceniane są walory Elementalu, Ergisu, Pfleiderer Grajewo, Vistalu Gdynia i Uniwheels. Z drugiej strony radzą unikać Alumetalu, Apatora i Kruszwicy.

Ciekawie wygląda sytuacja w budowlance i deweloperce. Spadek produkcji budowlanej o 20 proc. w sierpniu ma drugorzędne znaczenie, gdy wiele spółek ma rekordowy backlog (Budimex, Erbud, Unibep), a kontrakty z sektora publicznego są blisko. W IV kwartale mają nastąpić rozstrzygnięcia w przetargach kolejowych i drogowych za ok. 10 mld zł.

– Pierwsze dane ze spółek wskazują, że sprzedaż mieszkań w III kwartale powinna być zbliżona do rekordowego 2Q’16. Atrakcyjnie wycenione są: Atal, Archicom, Dom Development, JWC, LC Corp, Lokum, Robyg, Vantage. W segmencie komercyjnym przeważamy Echo i BBI Development względem GTC i PA Nova. – typuje biuro.

Poprawa sytuacji konsumentów na rynku ma odzwierciedlenie w bardzo dobrych odczytach sprzedaży detalicznej – wzrost o 5,6 proc. w sierpniu, był najlepszym wynikiem w tym roku. Zdaniem biura, potencjał do dalszych zwyżek prezentuje LPP i dodaje, że po odbiciu marży brutto na sprzedaży we wrześniu, możliwy jest dalszy wzrost. Analitycy dodają, że trzymaliby też akcje CCC oraz Eurocash. Równolegle zalecono redukowanie akcji AmRest oraz Jeronimo Martins.

>> Szukasz kompleksowego obrazu fundamentalnego Twojej spółki? W serwisie znajdziesz analizy najnowszych raportów kwartalnych >> Listę wszystkich dostępnych analiz raportów kwartalnych i rocznych znajdziesz tutaj

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Agora, Ailleron, archicom, ASSECOBS, Atal, bbidev, budimex, ccc, Ciech, comarch, domdev, echo, Elemental, energa, Erbud, ergis, eurocash, grajewo, jwconstr, lccorp, lokum, lpp, PGNiG, robyg, TAURONPE, unibep, Uniwheels, vantage, vistal)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR