Kaczyński dmuchnął bankom w żagle, euforyczne wzrosty na Getin Noble Banku, Millennium i Almie

Jarosław Kaczyński odsyłając frankowiczów z kwitkiem wywołał falę euforii wśród inwestorów. Największe wzrosty notują dziś walory banków z ekspozycją na kredyty hipoteczne w walutach obcych.

WIG20 za sprawą świetnej postawy banków dokłada przed południem +0,7 proc. do wczorajszego zrywu. Warszawskie blue chipy bez kompleksów oddalają się o prawie 50 pkt. od magicznego poziomu 2.100 pkt. Przed godziną 12:00 notowania toczą bój o szczyty z września 2015 roku. Kolejną sesję z rzędu WIG20 błyszczy i zostawia w tyle europejskie indeksy. Wśród zachodnioeuropejskich blue chipów warto wyróżnić niemieckiego DAX-a (+0,5 proc.). Na pozostałych rynkach panuje umiarkowany optymizm, indeksy leniwie notują wzrosty rzędu 0,1-0,3 proc. Z kolei wczoraj wskaźniki giełdowe w USA wyznaczały historyczce maksima, a dziś nad ranem azjatyckie giełdy świecą na zielono. Pozytywny sentyment na globalnych rynkach wywołują wypowiedzi Donalda Trumpa. Prezydent USA w ciągu najbliższych tygodniu ogłosi konkretne informacje w kwestii obniżenia podatków oraz rozwoju infrastruktury w Stanach Zjednoczonych. Dodatkowo pozytywną sytuację wzmacniaj dobre dane z chińskiej gospodarki. Eksport państwa środka wzrósł w styczniu o 15,9 proc. r/r, a import poprawił się o 25,2 proc. r/r.

Wśród głównych indeksów skalą wzrostów wyróżnia się mWIG40 (+1,1 proc.). Parkietowe średniaki wyznaczają swoje lokalne maksima i dynamicznie zmierzają do szczytów sprzed przeszło 10 lat. Przed południem brakuje tylko 14 pkt. do okrągłego oporu 4.800 pkt. Z kolei sWIG80 umacnia się o ponad 0,6 proc. i balansuje na poziomie 15.440 pkt.

Notowania banków

Euforyczne wzrosty na akcjach banków to reakcja na wypowiedzi prezesa PiS. Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla Polskiego Radia stwierdził, że posiadacze kredytów hipotecznych denominowanych w CHF powinni „wziąć sprawy we własne ręce” i zacząć walczyć w sądach. Przed południem wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiedział dodatkowe wsparcie frankowiczom poprzez złożony przez prezydenta projekt ustawy o zwrocie spreadów walutowych. W południe liderami wzrostów są akcje Getin Noble Bank, Millennium, Getin Holding, mBank, PKO BP, a BZ WBK.

Po czerwonej stronie stronie rynku są tracące 0,2 proc. akcje PGNiG. Analitycy DM BOŚ w najnowszej rekomendacji zalecili sprzedaż akcji z ceną docelową 5,15 zł za walor. Względem czwartkowego zamknięcia potencjał spadkowy wynosi blisko 8 proc.

O 2,2 proc. drożeją akcje Bogdanki. Zarząd kopalni w strategii do 2025 roku zamierza produkować średnio 9,2 mln ton węgla rocznie, a capex względem 2015 roku ma wzrosnąć o 1 mld zł i wynieść 4 mld zł. Z kolei planowana EBITDA zwiększy się o 44 proc., w porównaniu z 2015 rokiem. Bogdanka chce – w perspektywie długoterminowej – przeznaczyć połowę zysku netto na wypłatę dywidendy.

>> MILION złotych w zarządzanie – konkurs dla inwestorów >>

Czwartkowe wzrosty kontynuują walory Orbisu (+0,2 proc.). Spółka zawarła przedwstępną umowę sprzedaży hoteli Mercure Jelenia Góra oraz Mercure Karpacz Resort za łączną kwotę 26,50 mln zł. Równolegle Orbis zdobył pierwszy przyczółek na Bałkanach. Spółka zawarła umowę franczyzy na hotel MGallery by Sofitel Tarcin w pobliżu Sarajewa. Ośrodek położony jest na powierzchni 35 ha, oferuje 55 pokoi, 9 willi oraz SPA. >> Czytaj więcej

W indeksie maluchów umacniają się walory Torpolu (+3 porc.) oraz Famuru (+0,42 proc.) po podpisaniu miliardowych kontraktów. Pierwsza spółka za ponad 1 mld zł wykona prace budowlane dla PKP PLK na jednym z odcinków linii kolejowej z Warszawy do Poznania. Prace mają potrwać około 41 miesięcy i obejmą ponad 118 km torów. Inwestycja zakłada m.in. budowę nowych przejść podziemnych, wiaduktów, modernizację sieci trakcyjnej oraz urządzeń sterownia ruchem.

Z kolei Famur dostarczy za blisko 21,5 mln euro 177 sekcji obudów zmechanizowanej do rosyjskiej kopalni Kirova, należącej do koncernu AO SUEK. Szacowany termin dostawy to trzeci kwartał bieżącego roku.

Na szerokimi rynku w górę wstrzeliły akcje Almy (+22,22 proc.). Inwestorzy z wielkim optymizmem przyjęli nowego właściciela spółki Tomasza Żarneckiego. Biznesmen jest właścicielem m.in. Apteki Centrum oraz GH Gorce, działa w branży handlowej, głównie na południu Polski.>> Zobacz także: Tomasz Żarnecki ma blisko połowę wszystkich akcji Alma Market

Mapa rynku – stan na godzinę 12:00. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT alma, bogdanka, getin, Getinoble, mBank, Millennium, Pekao, Torpol, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR