Kapitał płynie na GPW, realizacja zysków na CD Projekcie i Dino Polska

Omawiane walory: , ,

Polska giełda złapała wiatr w żagle i obecnie jest najwyżej od końcówki lutego. Sytuacja na wykresach poszczególnych indeksów sugeruje dalsze wzrosty. Mocno zyskuje też złoty, który jest najsilniejszy od dwóch miesięcy.

pge, dinopl, cdprojekt, komentarz, akcje, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

O godzinie 11:00 indeks WIG20 rósł o ponad 2 proc. do 1.744 pkt., a mWIG40 o 1,7 proc. do 3.439 pkt. Jedynie sWIG80 nieco „odpoczywał” i testował poziom 12.373 pkt. (-0,01 proc.), ale wciąż pozostawał liderem obserwowanego od połowy marca odbicia po tamtej panicznej wyprzedaży.

Wzrosty warszawskich indeksów korelowały z tym co dzieje się w Europie, gdzie również zdecydowana większość indeksów rosła, pomimo pojawiających się na horyzoncie napięć na linii Waszyngton-Pekin, co stanowiło potencjalny czynnik ryzyka. Zielono też było na spółkach. Po niespełna dwóch godzinach środowego handlu drożały akcje 48 proc. wszystkich notowanych przy ulicy Książęcej spółek.

Warszawska giełda kontynuuje wzrosty, za sprawą których indeksy w tym tygodniu wyrwały się z letargu, co kompletnie przemodelowało układ sił na giełdzie. Wtorkowe wybicie WIG20 górą z trwającej ponad miesiąc konsolidacji wokół 1.600 pkt., nie tylko otworzyło drogę do ataku na lukę bessy z 9 marca (1.685-1.764 pkt.), ale też stworzyło szanse na jej domknięcie i wzrosty najpierw do 1.800 pkt., a później nawet do 1.900 pkt. I to niezależnie od tego, jakie złe dane makroekonomiczne będą w najbliższym czasie napływać z polskiej gospodarki.

Analogicznie prezentuje się sytuacja na wykresie dziennym WIG i mWIG40. Wybicie górą tego pierwszego z konsolidacji wokół 45.000 pkt., a drugiego wokół 3.200 pkt., to mocne popytowe impulsy i sygnał do zmiany spojrzenia na sytuację na GPW. W tej chwili należy odłożyć na półkę scenariusz powrotu w najbliższych miesiącach do marcowych minimów i przyjąć za bardziej prawdopodobny scenariusz, w którym indeksy odrabiają większość lutowo-marcowej przeceny. Owszem w przyszłości giełda może jeszcze wróci w okolice dołków sprzed dwóch miesięcy. Jednak w najbardziej optymistycznym dla niedźwiedzi scenariuszu nie nastąpi to wcześniej niż późną jesienią br.

Indeks WIG20 w górę ciągnęły przede wszystkim akcje PKO BP (+2,3 proc.), PKN Orlen (+2,9 proc.), PZU (+2,1 proc.) i próbujące wybić się góra z dwumiesięcznej konsolidacji akcje Cyfrowego Polsatu (+4,5 proc.).

Dobrze też radziły sobie akcje PGE, które drożały o 3,7 proc. do 4,456 zł, po publikacji wyników finansowych. W I kwartale energetyczny gigant wypracował 432 mln zł zysku netto wobec 585 mln zł rok wcześniej. Zysk operacyjny obniżył się do 773 mln zł z 859 mln zł, a przychody wzrosły do 12,59 mld zł z 9,56 mld zł.

Inwestorzy realizowali zyski natomiast na dwóch swoich ulubionych blue chipach, czyli na akcjach Dino Polska i CD Projektu. Te pierwsze taniały o 0,7 proc. do 182,90 zł. Kurs producenta „Wiedzmina”, po wczorajszym wyznaczeniu nowego historycznego rekordu na poziomie 417,70 zł, dziś spadał o 2,25 proc. do 403,90 zł. Jeżeli w dalszej części dnia stronie popytowej udałoby się odrobić dużą cześć z tych strat, to mając na uwadze wagę CD Projektu w indeksie, dałoby to dodatkowego „kopa” indeksowi.

Gorąco jest nie tylko na CD Projekcie. Skaner „gorących spółek” na StockWatch.pl wskazuje na jeszcze inne znane giełdowe marki. Mianowicie na JSW (+8,5 proc.), Millennium (+6,6 proc.), Enea (+5,8 proc.), Alior Bank (+5,6 proc.) i CCC (+4,3 proc.). To pokazuje, że kupowane są wszystkie płynne i przecenione spółki, co być może zwiastuje wejście jakiegoś zagranicznego kapitału na GPW.

Gorące wzrosty na GPW. Kliknij, aby powiększyć.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CDPROJEKT, dinopl, PGE, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR