KBJ zanotował skokowy wzrost przychodów w III kwartale

Omawiane walory:

Biznes spółki informatycznej z NewConnect znów rośnie w tempie z rekordowego 2017 r. Narastająco po trzech kwartałach przychody ze sprzedaży są dwukrotnie większe niż przed rokiem. 

Artur, Jedynak, czat, KBJ

Artur Jedynak, prezes KBJ.

W minionym kwartale KBJ skokowo zwiększył przychody ze sprzedaży. Ich suma netto urosła r/r o 51 proc. do 7,4 mln zł. Warto dodać, że tak mocny przyrost sprzedaży (poza poprzednim wyjątkowym kwartałem) ostatnio był widziany w 2017 r. Z kolei przychody netto ze sprzedaży i zrównane z nimi opiewały na 8,35 mln zł (+50,5 proc. r/r). Rezultat został zwiększony przez zmianę stanu produktów, która wyniosła 0,95 mln zł w porównaniu do 0,67 mln zł rok wcześniej.

– Przypomnę, że spółka stosuje rachunek wyników w wariancie porównawczym, co oznacza, że w kosztach prezentowane są wszystkie wydatki poniesione w okresie, niezależnie czy dotyczą raportowanego okresu, czy też okresów przyszłych. Żeby zachować zasadę współmierności należałoby albo wyjąć z kosztów te niedotyczące raportowanych przychodów (tak jak w rachunku kalkulacyjnym), albo zwiększyć przychody o kwotę kosztów, która nie dotyczy danego okresu na przykład odnosząc zmianę stanu produktów jak w układzie porównawczym. Inaczej mówiąc przez wyniki część raportowanej sumy przeszła z zerową marżą, natomiast w kolejnych okresach pojawi się sama marża. Prawdopodobnie nastąpi to już w IV kwartale roku – tak przynajmniej wskazuje sezonowość tej pozycji w ostatnich 3 latach – zwraca uwagę Paweł Bieniek, szef działu analiz StockWatch.pl.

kbj,przychody

Wysokie wzrosty sprzedaży to głównie efekt wzrostu sprzedaży oprogramowania firm trzecich do dużych podmiotów. Źródło: Opracowanie własne.

W pierwszych trzech kwartałach 2019 r. przychody netto ze sprzedaży i zrównane z nimi wyniosły 33 mln zł w porównaniu do 15,38 mln zł w analogicznym okresie 2018 r., co oznacza wzrost o 115 proc. Przychody netto ze sprzedaży produktów i usług wyniosły 30,4 mln zł i były o 126 wyższe r/r.

Na poziomie netto dostawca oprogramowania biznesowego był na minusie. W III kwartale spółka poniosła 1,17 mln zł straty netto, wobec -0,43 mln zł rok wcześniej. Podobnie EBIT, który wyniósł minus 1,18 mln zł. Spółka nie wygenerowała za pierwsze trzy kwartały dodatniego wyniku EBITDA, analogicznie jak w latach ubiegłych. Strata za pierwsze trzy kwartały jest niższa o ok. 700 tys. w porównaniu do ub.r., niemniej przy tak istotnym wzroście przychodów przekraczającym 100 proc. r/r uzasadnione jest oczekiwanie wyższego wyniku EBITDA. Powodem braku dodatniego wyniku przy jednoczesnym wzroście skali biznesu jest z jednej strony stały, coroczny cykl rozliczania projektów który również w bieżącym roku powinien wystąpić w IV kwartale oraz dodatkowe koszty które spółka musiała ponieść w związku z realizacją wybranych projektów.

– Rosnąca sprzedaż oczywiście cieszy. Problem w tym, że w raportowanym kwartale jeszcze szybciej rosły koszty operacyjne + 3,7 mln zł przy wzroście przychodów i równych z nimi o 2,8 mln zł. W układzie kosztów nic się nie zmieniło – tradycyjnie najwyższe były koszty usług obcych. Za to ich udział w przychodach i równych z nimi był rekordowy i wyniósł 89 proc. (67 proc. przed rokiem). Zwyżka obciążeń z tego tytułu wyniosła 3,7 mln zł i w zasadzie odpowiada za całość wzrostu kosztów – dodaje analityk StockWatch.pl.

>> Przedświąteczne porządki – omówienie sprawozdania finansowego KBJ po III kw. 2019 r.

Jak zaznacza Paweł Bieniek, choć wyniki za III kwartał na poziomie zysków nie zachwycają, to warto dostrzec, że spółce urosły w bilansie pozycje „zyskotwórcze” na przyszłość.

– Zapasy na koniec III kw. miały wartość bilansową już ponad 3 mln zł, a konkretnie 3,4 mln zł. Jeśli tam „leżą” skapitalizowane koszty prac wdrożeniowych, które nie przeszły przez wynik przychodami to IV kwartał zapowiada się interesująco – mówi szef działu analiz StockWatch.pl.

Jednocześnie należy zwrócić uwagę na portfel zamówień KBJ (tzw. back-log), którego wartość na koniec września przekraczała 100 mln zł. Struktura back-logu zawiera zarówno usługi wdrożeniowe, usługi licencyjne (maitenance i zbliżone) oraz licencje na oprogramowanie. Pozostaje jednak pytanie, jak jest skalkulowany i czy zapewni odpowiednią masę marży. Być może część odpowiedzi pojawi się już w kolejnym kwartale.

KBJ specjalizuje się w dostarczaniu produktów i usług na rynku oprogramowania biznesowego. Głównym obszarem działania są nowoczesne systemy informatyczne: rozwiązania w chmurze, analityka biznesowa, utrzymanie i rozwój systemów IT, budowa rozwiązań dedykowanych. Klientami spółki są przede wszystkim duże przedsiębiorstwa, które korzystają z systemów firmy SAP – wiodącego na świecie producenta systemów, aplikacji i produktów do przetwarzania danych. Spółka zadebiutowała na rynku NewConnect w grudniu 2011 roku. W czwartek po południu kurs akcji KBJ spada o 8 proc. O 15:30 jedna akcja spółki kosztuje 8 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT kbj, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR