Kolejna spadkowa sesja na GPW, Famur traci po wynikach

Omawiane walory: , ,

Czerwień znów rozlewa się po GPW. Indeks WIG20 spada czwartą sesję z rzędu, a akcje takich gigantów jak Orlen, PZU czy CD Projekt notują 2-proc. przecenę.

KGHM, Asseco Poland, Famur, komentarz, akcje, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

Powrót obaw o eskalację wojny handlowej na linii Waszyngton-Pekin psuje nastroje na światowych rynkach, dodatkowo ciążąc i tak już słabej warszawskiej giełdzie.

Czwartkowa sesja na GPW, podobnie jak na zdecydowanej większości europejskich parkietów, upływa pod znakiem przeceny. Niestety, kolejny raz liderem spadków w Europie jest indeks WIG20. Kwadrans przed 13:00 miał on wartość 2.170 pkt., tracąc 1,16 proc. To już 8 z ostatnich 9 sesji, która przebiega pod dyktando sprzedających.

Czerwono jest również na pozostałych warszawskich indeksach. Po trzech godzinach handlu mWIG40 o 0,89 proc. do 3.716 pkt. i jedynie sWIG80 próbował się bronić przed spadkami, testując poziom 11.604 pkt. i spadając jedynie o 0,2 proc.

W południe na wartości traciły akcje 47 proc. spółek notowanych przy ulicy Książęcej, podczas gdy walory niespełna 31 proc. z nich szła w górę.

Głównym źródłem powracających obaw związanych z wojnami handlowymi są ostatnie nieoficjalne doniesienia, w których przedstawiciele amerykańskiej administracji powątpiewają w możliwość osiągnięcia przez USA i Chiny porozumienia pierwszej fazy przed końcem roku. Anonimowy przedstawiciel Białego Domu określił to jako mało prawdopodobne. Jeżeli zestawić to ze wsparciem amerykańskiego Kongresu dla antyrządowych protestów w Hongkongu, co Chiny odbierają jako ingerencję w  sprawy wewnętrzne, to faktycznie szanse na takie porozumienie handlowe są małe. Szczególnie, że tak naprawdę tym granicznym terminem jest nie koniec roku, ale 15 grudnia, gdy w życie wejść mogą kolejne amerykańskie cła na towary z Chin.

>> Promocja: tylko do końca listopada 12 miesięcy abonamentu w cenie 6! >> Sprawdź co zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Warszawskiej giełdzie ciąży nie tylko pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych, ale dalsza przecena spółek paliwowych (sprawa opisana we wczorajszym komentarzu). Szczególnie PKN Orlen (94,62 zł; -2,25 proc.), który mocno ciąży indeksowi WIG20. Dziś do płockiej spółki dołączył CD Projekt (262,80 zł; -1,6 proc.), który cofnął się tuż spod rekordów. Jak również PZU (37,50 zł; -2,4 proc.), na akcjach którego od dwóch dni trwa realizacja zysków.

Nastroje na GPW są na tyle złe, że humorów inwestorom nie poprawiają nawet lepsze od prognoz wyniki finansowe KGHM-u. W III kwartale zysk netto ukształtował się na poziomie 695 mln zł wobec 363 mln zł w analogicznym kwartale 2018 roku. Był on o 48 proc. wyższy od oczekiwań analityków. Zysk EBITDA wzrósł do 1,38 mld zł z 1,225 mld zł przed rokiem, przekraczając rynkowe prognozy na poziomie 1,277 mld zł. Przychody w tym okresie wzrosły natomiast do 5,641 mld zł z 5,364 mld zł i również były wyższe od prognoz (5,476 mld zł).

Akcje KGHM-u tanieją dziś o 0,9 proc. do 92,64 zł, po tym jak wczoraj ostatecznie wybroniły się one przed mocną przeceną i na koniec sesji straciły tylko 1,06 proc.

Lepsze od oczekiwań wyniki znacząco nie wspierają też notowań Asseco Poland. W III kwartale spółka zarobiła netto 78,5 mln zł, pozytywnie zaskakując analityków, którzy oczekiwali zysku o ponad 6 mln zł niższego. Przychody sięgnęły 2,74 mld zł i były o 10 proc. wyższe od oczekiwań. Akcje Asseco tymczasem drożeją dziś jedynie o 0,3 proc. do 55,25 zł.

Gorsze od prognoz wyniki za to stoją za mocną, bo 6,8 proc. do 3,475 zł, przeceną Famuru. Spółka poinformowała, że według wstępnych szacunków w III kwartale zarobiła około 51 mln zł netto. Rynek oczekiwał, że będzie to o ponad 20 mln zł więcej.

Fatalne nastroje na giełdzie w Warszawie i pogarszający się klimat inwestycyjny na świecie każą oczekiwać, że do końca dnia układ sił na GPW już nie ulegnie zmienia. Nie jest natomiast wykluczone, jeżeli tylko na świecie nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, że piątkowa sesja przyniesie odreagowanie spadków. W tej chwili warszawskie indeksy są już mocno wyprzedane, a to będzie zachęcać do gry pod odbicie.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT assecopol, Famur, kghm, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Asseco Poland dostarczy drony dla polskiego wojska

  Asseco Poland i Inspektorat Uzbrojenia podpisali umowę na dostarczenie 24 bezzałogowych statków powietrznych klasy mikro dla Sił Zbrojnych RP. Drony będą używane do prowadzenia dzienno-nocnej obserwacji podczas operacji wojskowych. Autorski sprzęt i oprogramowanie będą produkowane w Polsce.

 • Fed popsuł nastroje na rynkach, w centrum uwagi JSW i KGHM Sygnały z amerykańskiego banku centralnego stały się pretekstem do realizacji zysków. W czwartek fala spadków przetacza się przez wszystkie europejskie giełdy. Czerwono jest też na GPW, gdzie wyjątkowo słabo radzi sobie KGHM.
 • Spółka KGHM-u buduje elektrownię fotowoltaiczną w technologii 4.0

  KGHM Zanam rozpoczął budowę elektrowni fotowoltaicznej opartej na technologii 4.0. Budowa zakończy się jeszcze w 2020 roku, a roczny poziom produkowanej energii wyniesie około 3 GWh. W pobliżu budowy stanęła już w pełni funkcjonalna mini elektrownia.

 • Famur likwiduje oddział w Piotrkowie Trybunalskim, planuje zwolnienia grupowe 198 osób

  FAMUR zdecydował o optymalizacji procesów produkcyjnych w grupie produktowej przenośników taśmowych oraz kolejek i tras poprzez przeniesienie ich wytwarzania odpowiednio do oddziałów w Nowym Sączu i Katowicach. Spółka zamierza postawić w stan likwidacji oddział w Piotrkowie Trybunalskim oraz dokonać zwolnień grupowych, które obejmą 198 pracowników.

 • Czerwony akcent na koniec sierpnia, CD Projekt i PGE pociągnęły w dół WIG20 Warszawska giełda żegna wakacje w kiepskich nastrojach. Tąpnięcie na akcjach PGE i korekta notowań CD Projektu, wsparte zniżką notowań Orlenu, zepchnęły indeks WIG20 mocno w dół. Jedynym pocieszeniem jest dużo lepsze zachowanie spółek małych i średnich.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR