Koronahossa w środku lata, w grze XTB, Biomed-Lublin i Cormay

Omawiane walory: , , , , ,

Akcje spółek potocznie określanych jako "covidowe" niezmiennie pozostają w centrum uwagi inwestorów, szczególnie że liczba nowych przypadków koronawirusa w Europie wyraźnie rośnie. W środę tematem numer jeden jest XTB, którego kurs akcji spada po publikacji wyników.

XTB, vivid, CREEPYJAR, budimex, sanpl, orangepl, komentarz, akcje, indeksy,

Źródło: ATTrader.pl

Jak prezentuje się zestawienie 10. najbardziej handlowanych akcji w przedpołudniowej części sesji na warszawskiej giełdzie? Bardzo zaskakująco. Największe obroty są na akcjach XTB. Na kolejnych miejscach jest KGHM i CD Projekt, ale już na 4. pozycji wylądował Biomed Lublin, a w pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze, nienależące przecież do giełdowych tuzów, spółki Cormay, Mercator Medical i Bioton.

Powyższe zestawienie, nawet bez zagłębiania się w szczegóły, od razu pozwala postawić tezę, że na szerokim rynku musi być relatywnie spokojnie, podczas gdy niezmiennie „grzane” są spółki z sektora medycznego i znajdujący się od długiego czasu w centrum zainteresowania inwestorów indywidualnych XTB. Oczywiście takich gorących mniejszych spółek jest dziś jeszcze więcej. Chociażby spółki gamingowe. To jednak nie wpływa na przedstawioną ocenę sytuacji.

Zacznijmy jednak od początku. Pierwsze trzy godziny sesji w Warszawie, podobnie jak w całej Europie, upłynęły pod znakiem relatywnie niewielkich zmian indeksów. Większość z nich pozostaje blisko poziomów z wczorajszego zamknięcia. Aczkolwiek po czerwonej stronie rynku. Dotyczy to tak samo warszawskich indeksów WIG20 (-0,1 proc.) i WIG (-0,2 proc.), jak i niemieckiego DAX-a (-0,18 proc.), czy węgierskiego BUX-a (-0,4 proc.). Jednym z nielicznych wyjątków jest francuski CAC40, który zyskiwał 0,6 proc., ciągnięty w górę m.in. przez spółki Schneider Electric i Kering.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Te niewielkie wahania indeksów nie są większym zaskoczeniem. Przyjęcie postawy „wait and see” przed wieczorną publikacją wyników posiedzenia Fed, przesłuchaniem w Kongresie szefów technologicznych gigantów z Wall Street (Alphabet, Amazon, Apple i Facebook) i jutrzejszą publikacją wyników przez nich, jest jak najbardziej uzasadnione. W tej sytuacji w drugiej połowie sesji w Warszawie, raczej nie należy spodziewać się dużych zmian. Wydaje się, że rodzime indeksy będą kończyć na poziomach zbliżonych do tych z godzin południowych, czyli WIG, WIG20 i sWIG80 blisko zera, a spychany w dół przez XTB indeks sWIG80, na ponad jednoprocentowym minusie.

No właśnie, o co chodzi z tym XTB, które w komentarzu przewinęło się już czterokrotnie? O godzinie 12:00 akcje tego domu maklerskiego i broker forexowego spadały i 19,4 proc. do 22,90 zł, przy największych na rynkach obrotach. Na gruncie analizy technicznej przecena jest zwykłą realizacją zysków, po tym jak w 3 miesiące akcje te podrożały o 224 proc., a od początku roku aż o 638 proc.

Na gruncie czynników fundamentalnych, spadki są efektem zbyt rozbudzonych oczekiwań odnośnie zysków. W II kwartale br., jak wynika z wstępnych szacunków, XTB wypracowało 117,5 mln zł zysku netto wobec 176 mln zł w pierwszych trzech miesiącach roku. To bardzo dobry wynik, który może się jeszcze udać powtórzyć w tym roku. Inwestorów jednak on nie zadowolił.

Dobrze zostały natomiast przyjęte wyniki spółek gamingowych: Vivid Games i Creepy Jar. Ta pierwsza w I kwartale 2020 roku wypracowała 1,01 mln zł zysku wobec 0,66 mln zł straty rok wcześniej, a jej przychody wzrosły do 6,37 mln zł z 4,15 mln zł. Akcje Vivid Games drożeją dziś o 22,8 proc. do 2,72 zł, przerywając miesięczną serię spadków.

Creepy Jar zarobił w całym pierwszym półroczu 16 mln zł netto, zysk operacyjny wyniósł 20 mln zł, a przychody ze sprzedaży 23 mln zł. Akcje spółki poszybowały w górę o 8,1 proc. do 1200 zł.

Po wynikach drożeje też Budimex. Spółka w I półroczu zarobiła 110,6 mln zł netto wobec 72,1 mln zł przed rokiem. Jej przychody wzrosły natomiast do 3,73 mld zł z 3,25 mld zł. Akcje budowlanej spółki rosną o 3,6 proc. do 230 zł.

Podobnych wynikowych emocji nie widać natomiast na akcjach Santandera. Bank wypracował w II kwartale 304,9 mln zł zysku netto. To wprawdzie mniej niż rok wcześniej, gdy zarobił on 596,35 mln zł, ale o 3,4 proc. więcej niż zakładali analitycy.

Santander to nie jedyna duża spółka z GPW, które dziś pochwali się wynikami. Już po zamknięciu sesji raport finansowy opublikuje Orange Polska. Rynkowy konsensus mówi o spadku w II kwartale zysku netto telekomunikacyjnej spółki o 5 proc. w skali roku do 52 mln zł. Zysk EBIT w tym okresie ma się ukształtować na poziomie 137 mln zł, a przychody sięgnąć 2,78 mld zł. Akcje Orange Polska dziś drożeją o 1,4 proc.

Kolejne duże spółki pochwalą się swoimi wynikami finansowymi w czwartek. Zrobi to Energa, PKN Orlen i mBank. Tego dnia jednak oczy inwestorów giełdowych na całym świecie będą zwrócone przede wszystkim w kierunku Wall Street. Tam raporty kwartalne opublikuje wielka technologiczna czwórka, czyli Alphabet (Google), Amazon, Apple i Facebook.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT budimex, CreepyJar, orangepl, sanpl, vivid, xtb, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR