StockWatch.pl

Kruk oczekuje wzrostu podaży portfeli w Rumunii, nie wyklucza zakupu aktywów

Omawiane walory:

Kruk oczekuje wzrostu podaży portfeli w Rumunii w 2019 roku, pod warunkiem braku zmian w prawie ograniczających spłaty do dwukrotności ceny alokowanej do poszczególnej sprawy. Spółka nie wyklucza także oportunistycznych zakupów aktywów konkurentów w Polsce lub Rumunii

(Fot. Kruk)

– Podaż wierzytelności konsumenckich w 2018 roku [w Rumunii – przyp. ISBnews] spadła w wyniku zmian prawa. Podaż zwiększyła się w drugiej połowie 2018 roku. Oczekujemy zwiększenia podaży wierzytelności w 2019 roku, pod warunkiem braku wejścia w życie projektu prawa ograniczającego spłaty do dwukrotności ceny alokowanej do poszczególnej sprawy – czytamy w prezentacji.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Kruk podał, że dobra sytuacja gospodarstw domowych w Rumunii pozytywnie wpływała na spłaty z portfeli w 2018 roku. Pomimo obniżonej podaży ze strony banków, Kruk pozostawał skuteczny w przetargach i zainwestował blisko 150 mln zł w nowe portfele wierzytelności w Rumunii, w większości detaliczne.

Wartość bilansowa portfela w Rumunii wzrosła o 9 proc. r/r do poziomu 932 mln zł.

Kruk miał 330 mln zł zysku netto i blisko 0,5 mld zł EBITDA w 2018 r. >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Nakłady Kruka na portfele wierzytelności w 2018 roku wyniosły 1.395 mln zł przy wartości nominalnej 8,9 mld zł, w porównaniu do odpowiednio 977 mln zł oraz 16,4 mld zł w 2017 roku. W całym 2018 roku Kruk dokonał największych inwestycji w Polsce (45 proc.), w Hiszpanii (22 proc.), we Włoszech (19 proc.) i w Rumunii (11 proc.).

Kruk podał także w prezentacji, że priorytety na 2019 rok to: wykorzystanie szans rynkowych w zakupach portfeli na rynku polskim, rumuńskim, czeskim i słowackim, selektywne zakupy na rynku włoskim i hiszpańskim detalicznych wierzytelności niezabezpieczonych i portfeli SME oraz korporacyjnych, a także dalsza poprawa operacyjna we Włoszech i Hiszpanii i koncentracja na podnoszeniu efektywności organizacji.

Celem jest także utrzymanie konserwatywnego poziomu zadłużenia i możliwość wypłaty dywidendy.

Kruk SA jest największą firmą zarządzającą wierzytelnościami w Polsce. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2011 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Kruk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR