Kurs akcji Sfinksa mocno traci przez plany emisji nowych akcji

Omawiane walory:

Akcjonariusze spółki gastronomicznej za niespełna miesiąc będą decydować o podwyższeniu kapitału w drodze emisji 2,65 mln akcji. Oferta nie przewiduje prawa poboru, niemniej projekt uchwały jest skonstruowany w taki sposób, że pierwszeństwo będzie przysługiwało akcjonariuszom posiadającym co najmniej 5 proc. akcji.

Sfinks przymierza się do emisji 2,65 mln nowych akcji. Obecnie kapitał zakładowy spółki dzieli się na 26,75 mln sztuk. Nowe akcje miałby zostać zaoferowane w drodze subskrybcji prywatnej z wyłączeniem prawa poboru. Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie na NWZ zaplanowanym 18 listopada.

W projekcie uchwały znalazł się zapis, że prawo pierwszeństwa objęcia akcji serii N będzie przysługiwało akcjonariuszom posiadającym co najmniej 1/20 kapitału zakładowego spółki. Liczba akcji przysługująca danemu akcjonariuszowi będzie proporcjonalna do udziału w kapitale zakładowym na dzień oferowania nowych papierów. Obecnie największym udziałowcem Sfinksa jest Sylwester Cacek (19,17 proc.). Nowa emisja miałaby poprawić sytuację bilansową spółki i w ten sposób dać możliwość uzyskania korzystniejszych warunków kredytowych.

– W ocenie zarządu sytuacja spółki pozwala na uzyskanie lepszych warunków kredytowych od warunków na jakich spółka obecnie jest kredytowana. Powyższe wpłynie na poprawę płynności spółki umożliwiającą realizację strategii i rozwój spółki. Uzyskanie korzystniejszych warunków kredytowania jest możliwe poprzez pozyskanie dodatkowego kapitału i w efekcie poprawę wskaźników bilansowych, w szczególności w zakresie kapitałów własnych. Jednocześnie zarząd spółki wskazuje, iż w przypadku nieuzyskania korzystniejszych warunków kredytowania do czasu Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia emisja akcji w pełnej zaproponowanej ilości może okazać się zbędna, co może wpłynąć na jej ograniczenie poprzez odpowiedni wniosek przewidujący zmianę uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego w tym zakresie. – czytamy w uzasadnieniu spółki.

Akcjonariat Sfinksa.

Akcjonariat Sfinksa.

W II kwartale 2015 r. przychody grupy wyniosły 42,5 mln zł, co oznacza wzrost o 3,1 proc. r/r. Zwyżce obrotów towarzyszyła restrukturyzacja sieci sprzedaży. Na koniec okresu grupa zarządzała 109 restauracjami w Polsce, co stanowi spadek o jedną lokalizację w stosunku do końca drugiego kwartału zeszłego roku. Dzięki redukcji kosztów ogólnego zarządu spółce udało się poprawić wynik na sprzedaży, który zamknął się kwotą 891 tys. i był o 7,6 proc. wyższy od uzyskanego przed rokiem. Na poziomie operacyjnym Sfinks zaraportował 2,32 mln zł zysku, głównie za sprawą zdarzenia jednorazowego w postaci naliczenia kar umownych dla jednego z dostawców w kwocie 1,4 mln zł. Ostatecznie spółka zamknęła kwartał zyskiem netto w kwocie 1,66 mln zł, w relacji do straty 214 tys. w II kwartale 2014 r. Na koniec czerwca tego roku zobowiązania krótkoterminowe wynosiły 32,1 mln zł, a długoterminowe 84,7 mln zł wobec 30,3 mln zł i 92,9 mln zł z końca 2014 r.>> Odwiedź forumowy wątek dedykowany akcjom Sfinksa

W raporcie z początku września analitycy Vestor DM prognozują dla Sfinksa osiągniecie w 2015 roku 184,1 mln zł przychodów i 6,6 mln zł znormalizowanego zysku netto. W 2014 r. było to odpowiednio 170,9 mln zł i 4,3 mln zł. Dziś akcje spółki tracą nawet ponad 7 proc. Od początku roku nadal imponuje blisko 100-proc. wzrost, niemniej w ostatnich miesiącach widoczna jest korekta.

wykres_sfinks

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT sfinks, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR