Lek na wirusa i depresję inwestorów, Alior i CD Projekt na fali

Omawiane walory: , , , ,

Nadzieje na przełom w leczeniu koronawirusa, wsparte pozytywnymi danymi makroekonomicznymi, dały w środę kopa giełdom. W Warszawie indeks WIG20 rósł 3. kolejny dzień, a udaną sesję zaliczył Altus TFI, Alior Bank i PGE.

giełda,cdprojekt,alior,pge

Udana sesja na GPW. Wszystkie główne indeksy zakończyły dzień na plusach.

Wzrostami zakończyła się środowa sesja na GPW. Na wartości zyskały wszystkie indeksy. WIG20 wzrósł o 0,77 proc. do 2.122,9 pkt., WIG o 0,89 proc. do 58.121,8 pkt., mWIG40 o 1,5 proc. do 4.102 pkt., kończąc dzień najwyżej od pół roku, a sWIG80 o 0,57 proc. do 12.824 pkt., wyznaczając tym samym nowe 1,5-roczne maksima.

Zielony kolor dominował również w Europie. Impulsem do kupna akcji były nadzieje na rychłe znalezienie leku na koronawirusa 2019-nCoV, po tym jak media doniosły o obiecujących badaniach naukowców z chińskiego uniwersytetu w Zhejiang i kilku jeszcze innych przypadkach, które mówiły o zbliżającym się przełomie w walce z epidemią.

Wprawdzie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), w wydanym dziś oświadczeniu stwierdziła, że „nie są znane skuteczne środki terapeutyczne przeciwko 2019-nCoV”, ale medialne doniesienia tak mocno zawładnęły umysłami inwestorów, że popyt do końca sesji już nie odpuścił.

Nastroje na giełdach poprawiały ponadto dobre dane makroekonomiczne. Inwestorów ucieszyła styczniowa poprawa kondycji sektora usług w Niemczech, Włoszech, Wielkiej Brytanii i USA, obrazowana zmianami usługowych indeksów PMI i ISM, jak również mocny skok zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym, co pokazał raport ADP.

W gronie 20 warszawskich blue chipów, z których 14 zamknęło dzień zwyżką, najmocniej wyróżnił się Alior Bank. Jego akcje podskoczyły aż o 7,6 proc. do 27,82 zł. Niestety w komunikatach próżno szukać konkretnego powodu tego spektakularnego wzrostu. Można się więc domyślać, iż głównym powodem zwyżki było po prostu to, że… akcje te wcześniej mocno potaniały, tracąc przez ostatnie 12 miesięcy prawie 55 proc ze swojej wyceny. Na ten moment mamy więc do czynienia ze zwykłą korektą techniczną.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Dobry dzień ma za sobą także PGE. Akcje energetycznego koncernu podrożały o 1,4 proc. do 6,642 zł, odreagowując ostatnią 5-dniową serię spadków. W tym wypadku, podobnie jak to miało miejsce z Aliorem, zdecydowało spore wyprzedanie spółki. Był jeszcze jeden czynnik, który odegrał rolę. Inwestorzy wzięli za dobrą monetę wyniki finansowe spółki. Zgodnie z opublikowanymi szacunkami, w całym 2019 roku zysk EBITDA wyniósł 7,118 mld zł, a zysk netto 1,864 mld zł.

W centrum uwagi znalazł się także CD Projekt, którego akcje w ciągu dnia drożały nawet o 5 proc. Za jedną akcję płacono rekordowe 320,60 zł. Tym samym kapitalizacja CD Projektu po raz pierwszy przebiła okrągły poziom 30 mld zł (w szczytowym momencie wyniosła 30,8 mld zł). Część inwestorów wykorzystała dynamiczne wzrosty do realizacji zysków. Ostatecznie kurs akcji spółki zakończył dzień wzrostem o 1 proc. na poziomie 308 zł.

Negatywnym bohaterem sesji było CCC. Kurs obuwniczej spółki spadł o 2 proc. do 97,05 zł, już czwarty raz na przestrzeni ostatniego tygodnia, nieudanie atakując psychologiczną barierę 100 zł. To jeszcze nie oznacza początku mocniejszej przeceny, ale niewątpliwie znacząco ogranicza szanse na wzrosty, jakie zrodziły się po czwartkowym skoku notowań o 12,2 proc.
Na szerokim rynku wyróżnił się Altus TFI. Notowania tego funduszu przypominały rollercoaster. Najpierw jego akcje były wyprzedawane, spadając z 1,93 wczoraj do 1,73 zł, po informacji o nałożeniu przez KNF dwóch kar o łącznej wartości 7 mln zł i cofnięciu zezwolenia na działalności. Jednak po tym jak zarząd Altusa zakwestionował zarzuty KNF i zapowiedział odwołanie od tej decyzji, kurs ruszył do góry, ostatecznie kończąc dzień wzrostem o 10,4 proc. do 2,13 zł.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alior, ALTUSTFI, ccc, CDPROJEKT, PGE, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR