Lekkie wzrosty na GPW, KGHM spada w ślad za cenami miedzi

Omawiane walory: , , , ,

Mocny początek sezonu wyników na Wall Street wspiera nastroje na światowych giełdach, lekko pomagając również warszawskiej giełdzie. Jednak, żeby indeksy mocniej ruszyły do góry, konieczne będą nowe impulsy. Pytanie, czy takowe się dziś pojawią?

tauronpe, alior, kghm, selvita, mercor, komentarz, akcje, indeksy

Mapa rynku. Źródło ATTrader.pl

Środowy poranek na giełdzie w Warszawie upłynął pod znakiem nieznacznych wzrostów, co jest reakcją na ogólną poprawę nastrojów na rynkach globalnych. W tym przede wszystkim na wczorajsze wzrosty na Wall Street i  dzisiejszą zwyżkę na większości giełd azjatyckich. Jednakże mieszane nastroje na europejskich parkietach każe przyjąć, że bez pojawienia się nowych popytowych impulsów, giełda przy ulicy Książęcej nie tylko nie ruszy mocniej do góry, ale wręcz może zabarwić się na czerwono.

Wall Street rozpoczęło sezon publikacji wyników kwartalnych spółek z wysokiego C. I to pomimo tego, że zgodnie z rynkowymi prognozami, w III kwartale br. zyski spółek wchodzących w skład indeksu S&P500 mają spaść o 4,1 proc. w skali roku, co będzie trzecim kolejnym kwartałem ich spadku. Wtorkowa sesja w USA zakończyła się wzrostem indeksu DJIA o 0,89 proc. S&P500 o 1 proc., a Nasdaq Composite o 1,24 proc. Giełdę w górę pociągnął m.in. JP Morgan, Citigroup, Wells Fargo, Johnson & Johnson i UnitedHealth. Wszystkie te firmy pochwaliły się wczoraj przed sesją wynikami kwartalnymi, a te spodobały się inwestorom.

Dziś kolejna grupa spółek z Wall Street będzie chwalić się wynikami, co pozostanie obok publikowanych o godzinie 14:30 danych o sprzedaży detalicznej w USA (prognoza: 0,3 proc. m/m), głównym wyznacznikiem kierunku wahań tamtejszych indeksów. Przed sesją raporty opublikuje m.in. Bank of America, BoNY Mellon i U.S. Bancorp, a po sesji uczyni to Alcoa, IBM i Netflix.

O godzinie 10:45 w Warszawie drożały łącze akcje prawie 42 proc. wszystkich notowanych spółek, podczas gdy 32,6 proc. z nich było pod kreską. W tym czasie indeks WIG20, który po pierwszej godzinie handlu testował już poziom 2.167 pkt., cofnął się do wtorkowego zamknięcia i miał wartość 2.154 pkt. (+0,01 proc.). Reprezentujący szeroki rynek WIG rósł o 0,07 proc. do 56.839 pkt., mWIG40 rósł o 0,41 proc. do 3.635 pkt., a sWIG80 o 0,12 proc. do 11.465 pkt.

W gronie blue chipów drugi kolejny dzień pozytywnie wyróżniał się Tauron Polska Energia. Jego notowania rosły o 1,5 proc. do 1,75 zł, testując 3-miesięczne maksima. Aktualna sytuacja na wykresie dziennym tej spółki może sugerować, że kurs ma otwartą drogę do lipcowego maksimum na 1,913 zł. Co ciekawe, pozostałe duże spółki energetyczne, które wczoraj napędzały wzrosty na GPW (subindeks WIG-Energia wzrósł o 4,43 proc.), wyraźnie dziś spasowały.

W WIG20 jeszcze lepiej niż Tauron radzi sobie Alior Bank. Jego akcje drożały rano o 2,6 proc. do 36,92 zł, kontynuując zapoczątkowane przed weekendem wzrostowe odreagowanie wcześniejszych bardzo dużych spadków, które od początku roku obniżyły ich wartość o 36 proc. Pierwszym liczącym się oporem na wykresie jest  sierpniowy dołek na 37,92 zł. I to właśnie on jest poziomem docelowym dla wzrostowej korekty.

Najgorszą spółką w WIG20 był KGHM. Akcje miedziowego koncernu taniały o 2 proc. do 77,04 zł, naśladując analogiczne spadki na rynku miedzi. Cena tego surowca spada o 1,2 proc. do 5.657 dolarów za tonę, kierując się w stronę długoterminowej strefy wsparcia 5.500-5.560 dolarów. Przy zachowaniu dotychczasowych korelacji miedzy KGHM a miedzią, spadek tej ostatniej poniżej 5.500 dolarów, zapowiadałby wybicie akcji koncernu poniżej sierpniowego dołka na 72,40 zł.

Na szerokim rynku w centrum uwagi znalazła się Selvita, która po wcześniejszym podziale na Selvita CRO i Ryvu Therapeutics dziś zadebiutowała na rynku głównym GPW, zyskując na otwarciu notowań 21,4 proc. wobec ceny odniesienia i jednak akcja została wyceniona na poziomie 21 zł.

Notowania Mercora wystrzeliły o 5,8 proc. do 7,98 zł, atakując lokalny szczyt z września. Spółka podała, że we wrześniu pozyskała zamówienia o łącznej wartości 34,7 mln zł. 

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alior, kghm, mercor, SELVITA, TAURONPE, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR