Mennica Polska zainwestuje 80 mln zł w akcje Enei

Omawiane walory: ,

Rada nadzorcza Mennicy Polskiej wyraziła zgodę na kupno akcji Enei do łącznej kwoty 80 mln zł po kursie nieprzekraczającym ceny maksymalnej ustalonej w uchwale RN. 

Źródło: Spółka

– Inwestycja będzie realizowana nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2019 roku. Wskazana kwota maksymalnego zaangażowania kapitałowego spółki zostanie powiększona o prowizję domu maklerskiego – czytamy w komunikacie.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Zarząd spółki będzie na bieżąco dokonywał analizy wskaźników finansowych Enea i na ich podstawie będzie podejmował decyzje o realizacji Inwestycji w ramach limitu wskazanego powyżej.

Mennica Polska podała, że nabycie akcji nie stanowi dla spółki inwestycji o charakterze strategicznym.

Lokata w akcje będzie stanowić dla spółki alternatywną wobec innych możliwych lokat inwestycję z wykorzystaniem nadwyżki środków pieniężnych – podsumowano.

W listopadzie ub. roku Mennica Polska podjęła decyzję – warunkowaną wyrażeniem zgody przez radę nadzorczą – o realizacji inwestycji kapitałowej polegającej na nabyciu akcji Enei do łącznej kwoty 80 mln zł.

Wówczas spółka podała, że dotychczasowe zaangażowanie kapitałowe spółki w akcje Enei wynosi 37.319. 438,78 zł i nie przekroczyło znaczącego progu względem liczby akcji Enei.

W styczniu br. Mennica Polska poinformowała, że rozpozna w jednostkowym i skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za IV kwartał 2018 roku zysk w kwocie 8,849 mln zł z tytułu wyceny posiadanego pakietu akcji Enea, który zostanie zawarty w przychodach finansowych i skorygowany na linii podatku dochodowego o odpowiednią rezerwę z tytułu odroczonego podatku dochodowego.

Mennica Polska, uznawana za jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie mennic na świecie, jest czołowym producentem monet i numizmatów w Polsce oraz Europie. Jest także jedynym producentem sztabek złota inwestycyjnego w Polsce oraz liderem w zakresie wdrażania, obsługi i rozwoju systemów karty miejskiej. Ponadto realizuje inwestycje deweloperskie w Warszawie. Spółka jest notowana na GPW od 1998 r.

Podstawą działania grupy kapitałowej Enea jest wydobycie węgla kamiennego oraz wytwarzanie, dystrybucja i handel energią elektryczną. Sieć dystrybucyjna grupy, zlokalizowana w zachodniej i południowo-zachodniej Polsce, obejmuje 20 proc. powierzchni kraju. Spółka jest notowana na GPW od 2008 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Enea, mennica, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Polski sektor energetyczny latami zrażał do siebie kolejnych inwestorów. Odbudowa wartości będzie długim procesem [WYWIAD]

  Kamil Kliszcz, dyrektor Departamentu Analiz BM mBanku w rozmowie z redakcją StockWatch.pl tłumaczy, dlaczego inwestorzy nagle pokochali akcje PGE, Taurona i Enei. Z ekspertem porozmawialiśmy też szerzej o sytuacji sytuacji w branży energetycznej i zawieszonych rekomendacjach oraz o tym, dlaczego czeski CEZ jest dużo lepiej wyceniany niż polskie spółki.

 • Enea ma nowego prezesa

  Rada nadzorcza Enei powołała Pawła Szczeszka na stanowisko prezesa na wspólną kadencję, rozpoczętą z dniem odbycia zwyczajnego walnego zgromadzenia spółki zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za 2018 r.

 • WIG20 okopuje się na poziomie 1.800 pkt., w grze CD Projekt i Tauron Przesunięta o 2 miesiące premiera Cyberpunka nie wystraszyła inwestorów, a sentyment do branży energetycznej wciąż pozostaje dobry. W to wszystko wpisują się pozytywne nastroje w Europie. Stąd też losy piątkowej sesji wydają się już być rozstrzygnięte.

 • Enea szuka nowego prezesa

  Rada nadzorcza ENEA ogłosiła wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko prezesa zarządu.

 • Energetyka szaleje, a reszta rynku czeka na Fed

  Koncerny energetyczne drożeją kolejną sesję. Tym razem wspierane przez raport kwartalny Enei. To jednak za mało, żeby pociągnąć w górę indeksy. Giełda w Warszawie czeka na wyniki posiedzenia Fed... i długi weekend.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR