Michał Sołowow najbogatszym Polakiem, Leszek Czarnecki zamyka pierwszą setkę

Tygodnik Wprost po raz 30 opublikował listę 100 najbogatszych Polaków. Drugi rok z rzędu największym majątkiem może pochwalić się Michał Sołowow, ale w zestawieniu pojawiły się również nowe nazwiska i znaczące zmiany pozycji.

Michał Sołowow

By znaleźć się na prestiżowej liście tygodnika Wprost trzeba było zgromadzić majątek w wysokości 369 mln zł. To o 40 mln więcej niż w zeszłym roku. Cała setka zebrała łącznie ok. 153 mld zł majątku, czyli o 10 mld więcej niż w roku poprzednim.

– Lokalnie to rekordowa kwota, ale globalnie, to 100 najbogatszych Polaków ma w sumie zaledwie jedną trzecią tego, ile jeden Amerykanin Jeff Bezos, czyli najbogatszy człowiek na ziemi – czytamy w poniedziałkowym wydaniu.

Drugi rok z rzędu najbogatszym Polakiem został Michał Sołowow, którego majątek wyceniany jest na 12,1 mld zł. Sołowow, do którego należą chemiczny Synthos, a także producent podłóg Barlinek oraz armatury łazienkowej Cersanit, tylko w ciągu roku powiększył swój majątek o ok. 2 mld zł.

Drugie stopień na podium przypada niezmiennie od lat Zygmuntowi Solorzowi, właścicielowi Cyfrowego Polsatu, którego majątek to blisko 10,1 mld zł. W swoim portfelu Solorz posiada również operatora sieci Plus, Plus Bank, elektrownie ZE PAK, a w zeszłym roku przejął internetową Netię.

>> Nowy projekt edukacyjny w StockWatch.pl – 8 tygodni nauki inwestowania, działająca od lat metoda analizy, zadania praktyczne, znany użytkownikom prowadzący >> Sprawdź – liczba miejsc jest ograniczona

Na trzecim miejscu ex aequo wylądowali Dominika i Sebastian Kulczykowie. Tygodnik postanowił rozdzielić rodzeństwo, ale i tak na liście znaleźli się razem. Po procesie spadkowym rodzeństwo ma dwa oddzielne majątki, każdy warty około 7 mld zł.

– Według naszych informacji to Dominika wzięła ze sobą większą część pieniędzy, a Sebastian przejął biznes. Ciekawe, jak w kolejnych latach będą konkurować ze sobą majątki brata i siostry i które z nich lepiej pomnoży odziedziczone miliardy – czytamy w rankingu Wprost.

5. miejsce zajął twórca sieci sklepów Dino Polska, Tomasz Biernacki z majątkiem ok. 6,3 mld zł. Na 6. miejscu znalazł się Jerzy Starak, większościowy udziałowiec Polpharmy, którego majątek wycenia się na 5,9 mld zł. 7. miejsce to okrzyknięty najmłodszym miliarderem w Kanadzie, Piotr Szulczewski, twórca aplikacji Wish, pozwalającej robić zakupy w sieci. Jego majątek wycenia się na 5,35 mld zł. Na 8. miejscu znalazł się prezes Techlandu, Paweł Marchewka z majątkiem blisko 4,36 mld zł. 9. miejsce zajęli Zbigniew i Mateusz Jaroszkowie do których należą deweloper Atal oraz zakłady bukmacherskie STS. Ich majątek to 3,5 mld zł. Czołową dziesiątkę zamyka Antoni Ptak, do którego należą centrum zakupowe Ptak Fashion City oraz Warsaw Expo w Nadarzynie, czyli największy ośrodek targowo-wystawienniczy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Na 13. i 15. miejscu znaleźli się kolejno Marcin Iwiński (2,5 mld zł) i Michał Kiciński (2,2 mld zł), czyli założyciele CD Projektu. Po raz pierwszy na liście znaleźli się m.in. Igor Klaja, założyciel marki 4F (88. miejsce), Mariusz Jańczuk, prezes turystycznej Itaki (82. miejsce), Jarosław Droździk, prezes Martes Sport (86. miejsce), a także polski koszykarz Marcin Gortat (97. miejsce).

Największą niespodzianką jest spadek Leszka Czarneckiego. W zeszłym roku właściciel Getin Noble Banku i Idea Banku  zajmował 22. miejsce z majątkiem 1,5 mld zł. W tym roku zamyka listę zajmując 99. miejsce z niecałymi 400 mln zł.

 

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Atal, CDPROJEKT, CYFRPLSAT, dinopl, getin, Ideabank, techland, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Gamingowy kwiecień w StockWatch.pl. Zapraszamy na czaty inwestorskie

  Zostań w domu i weź udział czatach inwestorskich. W kwietniu StockWatch.pl zorganizuje kilkanaście spotkań online z przedstawicielami spółek gamingowych, startupami i nie tylko. Już teraz zapraszamy na czaty z takimi spółkami jak CD Projekt, PlayWay, BoomBit czy Starward Industries. Kolejne terminy i spółki już wkrótce!

 • CD Projekt największą spółką na warszawskiej giełdzie

  Koronabessa przyniosła historyczne przetasowania wśród największych spółek na GPW. Tym razem zmiana nastąpiła w fotelu lidera. Po wielu miesiącach absolutnej dominacji, PKO BP spadł na drugie miejsce. Palmę pierwszeństwa po największym polskim banku przejął producent gier wideo.

 • Getin Holding widzi ryzyko odstąpienia kontrahenta od umowy nabycia aktywów na Ukrainie

  GETIN Holding ocenia, że transakcja sprzedaży jego aktywów na Ukrainie może nie zostać sfinalizowana ze względu na istotną zmianę otoczenia rynkowego zawartej umowy, spowodowaną epidemią koronawirusa, poinformował prezes GETIN Holding Piotr Kaczmarek. Dodał, że szacunki dotyczące wpływu pandemii na biznes będą możliwe najwcześniej na przestrzeni drugiego kwartału.

 • CD Projekt przekazał 4 mln zł na walkę z koronawirusem

  Producent gier o przygodach Wiedźmina dołączył do grona firm wspierających walkę z koronawirusem. CD Projekt, akcjonariusze i zarząd za pośrednictwem WOŚP sfinansują zakup sprzętu medycznego za 4 mln zł.

 • Nowe rekomendacje dla akcji Cyfrowego Polsatu, Play i Orange Polska

  Konrad Księżopolski, szef Działu Analiz Haitong Banku, w raporcie z 24 marca zaktualizował rekomendacje dla Cyfrowego Polsatu, Play Communications i Orange Polska.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR