Na GPW rozpoczęła się wielka przecena. Pogrom na Polimeksie i Briju

Omawiane walory: , , , , , ,

W czwartek przez warszawski parkiet przetoczyła się potężna fala wyprzedaży. WIG20 stracił ponad 1 proc. i otworzył sobie furtkę do zejścia przynajmniej w okolice 2.090 pkt. Na szerokim rynku tematem numer jeden są spekulacje dotyczące przyczyn dramatycznej wyprzedaży akcji Briju.

Czwartkowa sesja zachodnioeuropejskich parkietach nie wniosła nic nowego. Kwadrans po 17:00 niemiecki DAX i francuski CAC 40 krążyły w okolicach poziomów odniesienia. Skalą przeceny wyróżniał się dzisiaj parkiet w Warszawie. WIG20 spadł o 1,07 proc. do 2.189,66 pkt. Tym samym indeks warszawskich blue chipów pożegnał się z cennym wsparciem na 2.200 pkt.

Spadkową serię kontynuowały dziś giełdowe misie. Indeks sWIG80 (-0,57 proc.) trzeci raz z rzędu zanotował spadek i zakończył czwartkową sesję blisko 90 pkt. poniżej okrągłego poziomu 16.000 pkt. Jeszcze mocniej – bo o 1 proc. – schudł mWIG40. Obroty na całym rynku wyniosły 1,25 mld zł i były o ponad 1/4 wyższe niż wczoraj.

– Na warszawskim parkiecie znów polała się krew. Czwartkowe spadki – od strony technicznej – to efekt przecięcia linii szyi formacji podwójnego szczytu. Wszystko wskazuje na to, że w krótkim czasie notowania WIG20 spadną do poziomu 2.090 pkt., z możliwością jego naruszenia. – ostrzega Sehrii Marampolskyi, analityk techniczny StockWatch.pl.

Tym razem lista spadkowych spółek jest wyjątkowo długa. Wśród dwudziestu największych spółek GPW aż 16 straciło na wartości. Spod noża uciekły tylko walory CCC (+2,17 proc.), Energa (+0,27 proc.), PKO BP (+0,21 proc.) i Orange Polska (+0,21 proc.).

Balastem w segmencie blue chipów były dzisiaj akcje KGHM (-2,57 proc.). Sentyment wokół walorów lubińskiego kombinatu psuły spadające o 0,7 proc. ceny miedzi. Korektę na rynku czerwonego metalu napędza rosnący w siłę dolar amerykański oraz sytuacja w chilijskiej kopalni Escondida. W piątek minie 30 dni od rozpoczęcia, jak dotychczas najdłuższego, strajku pracowników. Zgodnie z prawem, po upływie tego czasu operator kopalni, spółka BHP Billiton, może wznowić wydobycie miedzi, zatrudniając pracowników tymczasowych. >> Zobacz take: Nadzieje na wznowienie produkcji miedzi w kopalni Escondida

Tematem numer jeden wśród polskich inwestorów są spekulacje dotyczące przyczyn dramatycznej wyprzedaży akcji Briju. W czwartek kurs akcji spółki spadł o blisko 36 proc. i pogłębił tygodniową stopę zwrotu do minus 67 proc. Impulsem do rozpoczęcia wyprzedaży akcji okazały się fatalne dane sprzedażowe za styczeń: skonsolidowane przychody spółki w ujęciu r/r spadły o 74,4 proc. do 12,5 mln zł. Na rynku błyskawicznie pojawiły się spekulacje, że tąpnięcie przychodów to efekt nowych ustaw mających utrudnić wyłudzenia VAT. Pikanterii całej sytuacji dodaje fakt, że trybie natychmiastowym umowę z Briju rozwiązała współpracująca ze spółką agencja relacji inwestorskich InnerValue oraz że w lutym – tuż przed załamaniem notowań – główni akcjonariusze (bracia Przemysław, Tomasz i Jarosław Piotrowscy) sprzedali łącznie 900 tys. akcji, czyli ponad 15 proc. kapitału spółki. Sprawę potencjalnego manipulowania kursem akcji oraz wykorzystania informacji poufnej, w tym wykonywania samych obowiązków informacyjnych, już bada Komisja Nadzoru Finansowego. >> Na temat przyczyn spadków na kursie Briju dyskutujemy tutaj

– Inwestorzy dyskontują w tej chwili załamanie obrotu kruszcami i istotne ryzyko upadłości spółki. Dodatkowo dramatyczny spadek obrotów w styczniu zbiega się w czasie z wejściem w życie pakietu ustaw mających utrudnić wyłudzenia VAT. Korelacja tych zjawisk sugeruje potencjalne problemy z fiskusem, które mogą powodować realne kłopoty z zachowaniem płynności finansowej. – komentuje Paweł Bieniek, analityk StockWatch.pl.

Mocne spadki zanotowały dziś akcje Polimeksu-Mostostalu (-12,97 proc.) i PBG (-9,27 proc.). Od strony technicznej notowania obu spółek – po hiperboli wzrostowej – weszły w fazę korekty.

>> Zobacz także: Co dalej z kursami akcji Polimeksu-Mostostalu, PBG, Rafako i Mostostalu Zabrze

Na szerokim rynku zieleni było niewiele. Wśród nielicznych spółek, które w czwartek dały znalazły się LiveChat Software, Benefit Systems oraz Budimex. Wzrosty na kursie dostawcy usługi typu livechat to efekt najnowszego raportu Haitong Banku. Analitycy rozpoczęli rekomendowanie akcji LiveChat od zalecenia kupuj i wyceny na poziomie 83 zł, co względem czwartkowego zamknięcia daje ponad 65-proc. potencjał wzrostowy. >> Czytaj więcej

Walory Benefit Systems zyskały dziś 2,5 proc. Spółka pochwaliła się solidnymi wynikami finansowymi za 2016 rok. Zysk netto podskoczył r/r o blisko 70 proc. do 83 mln zł. Wynik okazał się lepszy od konsensusu rynkowego o blisko 1/4. Podobna dynamika wystąpiła na poziomie EBIT, który wzrósł do 95 mln zł.

O 1,2 proc. podrożały akcje Budimeksu. Analitycy DM PKO BP w raporcie z 2 marca podnieśli zalecenie dla akcji spółki budowlanej z trzymaj do kupuj oraz cenę docelową do 275 zł z 215 zł. Na zamknięciu czwartkowej sesji za jeden walor Budimeksu płacono 252 zł. >> Czytaj więcej

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT benefit, Briju, budimex, kghm, Livechat, PBG, Polimexms, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Zielono w Europie, JSW i KGHM ciągną w górę WIG20

  Temat brexitu przestał zajmować europejskich inwestorów, którzy powoli kierują swą uwagę ku ruszającemu sezonowi wyników za III kwartał. Podobnie jest na GPW, gdzie sezon na dobre ruszy za tydzień.

 • DM mBanku podniósł cenę docelową akcji KGHM-u do 90 zł

  Jakub Szkopek, analityk DM mBanku, w raporcie z 14 października podniósł zalecenie z trzymaj do akumuluj oraz podwyższył cenę docelową z 77,51 zł do 90,21 zł. Względem bieżącego kursu na GPW wycena jest wyższa o blisko 15 proc.

 • Lekkie wzrosty na GPW, KGHM spada w ślad za cenami miedzi

  Mocny początek sezonu wyników na Wall Street wspiera nastroje na światowych giełdach, lekko pomagając również warszawskiej giełdzie. Jednak, żeby indeksy mocniej ruszyły do góry, konieczne będą nowe impulsy. Pytanie, czy takowe się dziś pojawią?

 • Zielone światło z Wall Street, PGE i CCC liderami wzrostów w WIG20

  Środowe wzrosty na Wall Street dały zielone światło do kupna akcji na GPW. Akcje PGE i CCC rosną po około 4 proc. Słabiej spisują się natomiast banki, którym niezmiennie ciąży kwestia wyroku TSUE.

 • LPP i KGHM mocno w górę, ale to ECB zdecyduje o losach sesji

  Mocne wzrosty LPP, KGHM i Play to za mało, żeby pociągnąć indeksy w górę. Inwestorzy są ostrożni przed posiedzeniem ECB i realizują zyski z ostatnich dni. Nikt nie ma bowiem dziś wątpliwości, że to właśnie od decyzji ECB będzie zależało, jakim wynikiem zakończy się czwartkowa sesja w Warszawie i innych europejskich parkietach.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR