Najciekawsze spółki z siedmiu czołowych branż wg DM mBanku

Zdaniem maklerów z mBanku, najlepszy materiał na gwiazdy sezonu wynikowego można znaleźć w spółkach przemysłowych, budowlanych, handlowych oraz deweloperskich. Sprawdziliśmy, co piszczy w nadchodzących wynikach najciekawszych z nich.

Analitycy DM mBanku w cokwartalnej prognozie wyników wyszukali istotne pod kątem nadchodzących wyników walory w najważniejszych giełdowych branżach. Znaczącej poprawy strony przychodowej w wynikach za III kwartał biuro spodziewa się po sektorze finansowym, szczególnie w bankach. To ich zdaniem powinno spotkać się pozytywną reakcją rynku. Z drugiej strony, wyniki banków regionalnych znajdą się pod lekką presją, ze względu na restrukturyzację CHF w Chorwacji. Biuro prognozuje, że na tle sektora wyróżniające się wyniki zaraportują PKO BP i PZU, a z zagranicy pomimo odpisów Erste Bank oraz KB. Na razie rodzime banki nie zawodzą oczekiwań. W czwartek mBank i BZ WBK pokazały zyski wyższe od konsensusu. Wcześniej solidne rezultaty zaprezentował Millennium.

Ciekawie powinno być też w sektorze przemysłowym. Z tej gałęzi gospodarki znane są już wyniki Radpolu. Grupa specjalizująca się w produkcji systemów do przesyłu ciepła, wody, gazu i energii zanotowała w III kwartale 59-proc. regres zysku netto. Negatywnie na wynikach odbiła się niższa rentowność w głównych segmentach operacyjnych, której jednym ze źródeł była niekorzystna sytuacja cenowa na rynku polietylenu.

– W III kwartale 2015 r. oczekujemy, że na 49 obserwowanych spółek przemysłowych 39 proc. poprawi zeszłoroczne rezultaty, a 27 proc. je pogorszy (proporcje zbliżone do I i II kw. 2015 r.). Najwyższe dynamiki wzrostu naszym zdaniem zaprezentują Alumetal, Berling, Feerum, Forte, Elemental, Relpol, Uniwheels. Negatywnych zaskoczeń oczekujemy w spółkach: Alchemia, Boryszew, Famur, Impexmetal, Kernel, Kopex, Patentus i Radpol. – prognozuje DM mBank.

Z dobrej strony powinni pokazać się natomiast przedstawiciele budowlanki. Lider sektora nie zawiódł. Budimex zaprezentował zyski zbliżone do oczekiwań. Spółka zebrała pochwały za dobry cash flow operacyjny i imponujące zasoby gotówki. Mocną stroną Budimeksu jest też pęczniejący z miesiąca na miesiąc portfel zamówień. Analitycy DM mBanku, mimo coraz wyższej bazy, w III kwartale tego roku spodziewają się średnio 10-20 proc. wzrostu r/r zysku netto sektora. Poprawy wyników oczekują w Elektrotimie, Herkulesie, Torpolu, ZUE, Ulmie i Unibepie.

(Fot. DP/stockwatch.pl)

(Fot. DP/stockwatch.pl)

Udany kwartał mają za sobą deweloperzy. Jak podaje firma Reas, III kwartał 2015 roku upłynął na sześciu największych rynkach w Polsce pod znakiem wzrostów – wzrosła liczba nowych inwestycji, poziom sprzedaży pobił rekordowy dotychczas wynik z czerwca, a do tego od trzech kwartałów powoli, ale systematycznie rosną też ceny mieszkań sprzedanych. Niemal wszyscy giełdowi deweloperzy zaliczyli w III kwartale wzrost sprzedaży mieszkań w ujęciu r/r. Najmocniejszą dynamikę zanotował Vantage Development – wzrost o 120 proc. do poziomu 112 lokali. Na drugim miejscu jest tegoroczny debiutant Atal z 85-proc. dynamiką r/r i wynikiem 399 mieszkań. Na pudle znalazł się także Ronson, który pochwalił się 66-proc. wzrostem i sprzedażą na poziomie 248 lokali.

– Liczymy na znaczną poprawę wyników w Robygu (wzrost przekazań i one-off podatkowy) oraz Capital Park (wzrost powierzchni na wynajem). Kulminacja przekazań mieszkań i wyników deweloperów przypadnie na ostatni kwartał roku. – czytamy w prognozach DM mBanku.

Biuro ma też swoje typy w zdołowanym sektorze energetycznym. Eksperci dobrych wyników oczekują po PGE (wzrost ceny sprzedaży) oraz Enei (wyniki wzmocnione przychodami z KDT). Natomiast słabiej ich zdaniem miałaby wypaść Energa – presja na wyniki elektrowni wodnych oraz CEZ koszty przestoju bloku w Temelinie.

Z dekoniunkturą zmagają się też spółki surowcowe. W czwartek wyniki opublikowała Bogdanka. Lubelska spółka cały czas czuje oddech kryzysu w górnictwie. W III kwartale zysk netto Bogdanki schudł aż o 29 proc., a cash flow operacyjny o 36 proc.

– W III kwartale spółki górnicze odczują silny negatywny wpływ spadku cen surowców w ujęciu kw/kw. KGHM po raz pierwszy zaraportuje wynik Sierra Gorda (wysoka strata netto), JSW rozwiązała rezerwy na 208 mln zł. – wyliczają analitycy DM mBanku.

Trzeci kwartał był wymagający dla sektora modowego. W tym okresie wyniki spółek odzieżowych były obciążone przez wysokie koszty zakupu towarów w USD, silną konkurencję na rynku oraz niesprzyjające warunki pogodowe. Natomiast dobre wyniki według biura powinny zaraportować giganci z branży handlowej: AmRest, Eurocash oraz Jeronimo Martins.

Różnie też wiedzie się natomiast spółkom z sektora Technologii, Mediów oraz Telekomunikacji (TMT). W Orange Polska spadły zyski i przychody. Przy okazji prezentacji raportu pojawiła się sugestia zarządu, że na przyszłoroczną dywidendę miałoby trafić 0,25 zł na akcję, czyli o połowę mniej niż ostatnio.

– Oczekujemy dobrych wyników kwartalnych w Cyfrowym Polsacie, Agorze i Wirtualnej Polsce. Netia także pokaże wzrosty dzięki konsolidacji TK Telekom. W grupie Asseco linia netto będzie płaska r/r, co powinno przynieść pozytywną reakcję. – ocenia DM mBank.

>> Zobacz także: Prognozy wyników dla pięciu ważnych spółek informatycznych

wykres

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Agora, Alumental, Amrest, assecopol, berling, CPGROUP, CYFRPLSAT, elektroti, Elemental, Enea, eurocash, Feerum, FORTE, Herkules, PGE, pkobp, PZU, relpol, robyg, Torpol, ULMA, unibep, Uniwheels, Wirtualna, zue, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR