StockWatch.pl

Najwyżej od lutego 2018 r.

Omawiane walory: , , ,

W poniedziałek byliśmy jednym z najsłabszych parkietów na Starym Kontynencie, dziś z kolei sytuacja ta uległa diametralnej zmianie. WIG20 od pierwszych minut środowej sesji ostro ruszył do przodu. 

Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Niewątpliwie, przewodnią rolę w polskim indeksie blue chipów odegrały akcje CD Projektu, które zyskały 11,8 proc. po rekomendacji Morgan Stanley z ceną docelową na poziomie 240 zł.

Warto jednocześnie zauważyć, że swoje ważne „trzy grosze” do wzrostu dorzuciły również takie spółki jak: PKO BP (+2 proc.), PZU (+1,9 proc.) oraz Pekao (+1,4 proc.). WIG20 zakończył ostatecznie dzień ze wzrostem o 2 proc. przy obrotach czterokrotnie wyższych niż w poniedziałek (niemal 20 proc. obrotu na WIG20 wygenerował CD Projekt). Tym samym, WIG20 naruszył długo wyczekiwaną barierę 2.400 pkt., którą ostatnio widzieliśmy pod koniec lutego 2018 r. Na plusie zamknęły się również indeksy reprezentujące drugą i trzecią linię spółek – mWIG40 zyskał 1,5 proc., a sWIG80 0,5 proc.

WIG20 naruszył długo wyczekiwaną barierę 2 400 pkt., którą ostatnio widzieliśmy pod koniec lutego 2018 r.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Pomimo naszego optymistycznego nastawienia do krajowego rynku, uważamy że dotarcie do kluczowych oporów w chwili obecnej rodzi spore ryzyka. Biorąc pod uwagę przebieg sezonu wynikowego w USA, który charakteryzuje się dużą skalą ujemnych rewizji, utrzymanie dotychczasowego tempa odrabiania strat za oceanem stoi pod znakiem zapytania. Należy zauważyć, że na poziomie wskaźnikowym ceny amerykańskich spółek znalazły się poniżej 5-letniej średniej, co nie do końca świadczy o tym, że jest tanio. Można powiedzieć, że aktualne wyceny są adekwatne w stosunku do bieżącej fazy cyklu koniunkturalnego, a także słabnącego efektu stymulusu podatkowego. Dość niepokojący wydaje się być również fakt, że rynek nie do końca wierzy w marcową podwyżkę stóp – przypomnijmy, że zgodnie z wypowiedziami J. Powella, kluczowe w kontekście ewentualnej podwyżki jest zachowanie rynku, które póki co nie daje argumentów do tego by nie skorzystać z ostatniej szansy podniesienia stóp w bieżącym cyklu. Zatem wiele wskazuje na to, że wejście w trend boczny jest w chwili obecnej bardziej „na miejscu” niż kontynuowanie efektownej szarży obserwowanej od początku roku.

Wśród ważniejszych wydarzeń makroekonomicznych należy wymienić posiedzenie Banku Japonii, który pozostawił bez zmian parametry polityki pieniężnej, obniżając przy tym po raz czwarty prognozy inflacji. Opublikowany został również raport o handlu, który wskazuje na istotne pogorszenie grudniowej dynamiki eksportu (-3,8 proc. r/r) w tym kraju, co naturalnie należy łączyć z niższą aktywnością ze strony Chin.

Komentarz posesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 23 stycznia 2019 r.
Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CDPROJEKT, Pekao, pkobp, PZU, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com