NanoGroup w ramach IPO sprzeda dużo mniej akcji niż planowało

Omawiane walory:

NanoGroup z powodu niskiego popytu ze strony inwestorów instytucjonalnych mocno okroiło plany emisyjne. Zamiast 8,8 mln nowych akcji spółka zaoferuje tylko 880 tys. walorów po cenie o 14 proc. niższej od maksymalnej. Przy założeniu, że wszystkie oferowane akcje zostaną objęte, wartość oferty wyniesie ok. 4,2 mln zł. 

Grupa rozwijająca projekty biotechnologiczne oparte o nanotechnologię na transzę inwestorów indywidualnych przeznaczyła 840 tys. nowych akcji serii F. Pozostałych 40 tys. walorów skierowano na transzę inwestorów instytucjonalnych. Ostateczna cena nowych papierów wynosi 4,75 zł i jest niższa o 14 proc. od ceny maksymalnej (5,50 zł). Inwestorzy instytucjonalni mogą zapisywać się na akcje od 30 do 31 października, zaś przydział akcji jest planowany do 3 listopada.

– Podczas road show spotkaliśmy się z kilkunastoma krajowymi inwestorami instytucjonalnymi, w tym z dużymi OFE i TFI. Byli oni zainteresowani spółką i naszymi planami rozwoju projektów biotechnologicznych, jednak ze względu na sytuację w ostatnich dniach na rynku kapitałowym, szczególnie w segmencie małych i średnich spółek, ostatecznie zgłosili mniejszy, niż zakładany popyt na akcje NanoGroup – powiedział prezes NanoGroup Marek Borzestowski, cytowany w komunikacie.

Prezes NanoGroup dodał, że inwestorzy, którzy na etapie spotkań road show nie deklarowali udziału w IPO, są zainteresowani dołączeniem do akcjonariatu spółki na kolejnych etapach rozwoju.

– Ostatecznie, wspólnie z Domem Maklerskim Vestor, zarząd podjął decyzję o zmniejszeniu liczby akcji oferowanych i obniżeniu ceny emisyjnej. Przy założeniu, że wszystkie oferowane akcje zostaną objęte, wartość oferty wyniesie ok. 4,2 mln zł. Oznacza to mniej środków na realizację naszych planów – powiedział także Borzestowski.

Prezes podkreślił jednak, że mniejsze od zakładanych wpływy z IPO nie będą stanowiły przeszkody w dalszym rozwoju obecnych, wiodących projektów badawczych prowadzonych przez spółki z Grupy Nano.

– Badania będziemy kontynuować bez opóźnień. W 2018 rok planowaliśmy wydać na badania w obecnych projektach 15,3 mln zł, z czego wkład własny ma wynieść 4,7 mln zł. Wraz ze środkami własnymi spółki i środkami z emisji akcji, finansowanie wkładu własnego mamy zabezpieczone. Na tym etapie będziemy musieli natomiast przesunąć w czasie lub zrezygnować z akwizycji i rozwoju naszego zaplecza laboratoryjnego. Zrobiliśmy pierwszy krok w pozyskaniu finansowania od inwestorów giełdowych i uważam, że jest to dobry początek otwierający drogę do kolejnych rund finansowania, gdy będziemy z naszymi projektami na dalszych etapach badań – podsumował Borzestowski.

Pierwotna oferta publiczna do 8,8 mln akcji nowej emisji serii F oraz 1,17 mln akcji istniejących NanoGroup rozpoczęła się 17 października od book-buildingu oraz zapisów w transzy inwestorów indywidualnych. Cena maksymalna akcji została określona na 5,5 zł za jeden walor.

Spółka zapisała w prospekcie emisyjnym, że z emisji akcji serii F planuje pozyskać ok. 45 mln zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o nanogroup)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR