Niewielkie wzrosty na GPW, do gry wraca PlayWay

Piątkowa sesja na GPW, podobnie jak na wielu europejskich parkietach, upływa pod znakiem niewielkich wzrostów. Do końca dnia ten obraz już nie powinien istotnie się zmienić. W centrum uwagi znajduje się PlayWay oraz Idea Bank i Getin Noble Bank.

W piątek na giełdzie w Warszawie dominują umiarkowane wzrosty. O godzinie 12:28 indeks WIG20, ciągnięty w górę głównie przez akcje PKN Orlen (+1,5 proc.) i LPP (+2,1 proc.), testował poziom 2333,9 pkt., rosnąc o 0,4 proc. W tym czasie WIG rósł o 0,3 proc. do 60808,9 pkt., mWIG40 o 0,2 proc. do 4649,8 pkt. i tylko sWIG80 pozostawał blisko poziomów z wczorajszego zamknięcia, testując poziom 14122,7 pkt. To wszystko zaś wpisywało się w mieszane nastroje dominujące dziś na europejskich parkietach.

Marcin Kiepas, niezależny analityk finansowy.

Pomimo przewagi „zieleni” na indeksach, największą grupę stanowiły spółki taniejące. W południe pod kreską było notowanych prawie 38 proc. wszystkich firm notowanych na giełdzie, podczas gdy niespełna 33 proc. rosła, a notowania prawie 30 proc. z nich nie zmieniły się.

Mało zachęcająco prezentuje się też dzisiejsza statystyka akcji, które znalazły się na rocznym minimum lub maksimum. Zaledwie kursy dwóch spółek, a dokładnie Dębicy i Providenta, notowane są najwyżej od przynajmniej 52 tygodni. Tymczasem w przypadku 15 spółek akcje są najtańsze przynajmniej od roku.

Dziś na GPW pozytywnie wyróżniały się przede wszystkim akcje Prairie Mining (+5,5 proc.), Elbudowy (+4,5 proc.) i Banku Handlowego (+4,2 proc.). Dobrze też radzą sobie walory PlayWay. Drożeją one o 4 proc. do 102,50 zł. Tym samym wracają one do wzrostów, po tym jak ostatnio zaliczyły serię 7. kolejnych spadkowych sesji, wykonując zwrot z wyznaczonego w tym miesiącu historycznego rekordu na poziomie 117,50 zł. Wzrost notowań PlayWay to odreagowanie wcześniejszych spadków, ale też ruch wywołany informacją, że premiera gry „Agony” została ustalona na 29 maja. Utrzymująca się wciąż moda na spółki gameingowe notowane w Warszawie sprawia, że nowe rekordy PlayWay wydają się być tylko kwestią czasu.

>> E-book: Analiza fundamentalna wg analityków StockWatch.pl Sprawdź

Pozostając w temacie producentów i wydawców gier, aczkolwiek w tym przypadku gier mobilnych i przeglądarkowych, dziś dowiedzieliśmy się, że ostateczna cena akcji wybierającej się na giełdę spółki Ten Square Games została ustalona na poziomie 46 zł. To o 2 zł poniżej zakładanej ceny maksymalnej. Dziś ruszyły zapisy na jej akcje w transzy inwestorów instytucjonalnych.

W dalszym ciągu trudne chwile przeżywają akcjonariusze funduszu Quercus TFI. Niezmiennie jest to związane ze sprawą GetBack-u. Dziś jego akcje tanieją o 1,6 proc. do 3,60 zł pomimo, iż fundusz oświadczył, iż nie posiada już obligacji i akcji GetBack.

GetBack dalej też stoi ością w gardle akcjonariuszom Idea Banku i Getin Noble Banku. Akcje tego pierwszego tanieją o 3,6 proc. do 10,60 zł, a drugiego o 3,1 proc. do 1,25 zł. Inwestorzy mogą się obawiać, że obie instytucje stracą wizerunkowo w związku ze sprzedażą obligacji GetBack, co w efekcie wpłynie na odpływ klientów. Szczególnie, że jak wynika z doniesień medialnych w wielu przypadkach obligacje GetBack oferowano klientom nie tylko jako bezpieczne instrumenty, ale również oferowano je klientom, pomimo iz doradcy nie posiadali pełnej wiedzy o sytuacji emitenta obligacji.>> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom GetBack

Inny wartym wspomnienia wydarzeniem na GPW jest zawieszenie do 20 kwietnia obrotu akcjami AAT Holding w związku z ogłoszeniem żądania ich przymusowego wykupu przez Lock Syndication po cenie 24,50 zł. Datę wykupu ustalono na 25 kwietnia br. Ostatnie notowania akcjami spółki miały miejsce po 23 zł.

Obraz sesji na GPW z pierwszej jej połowy nie powinien istotnie zmienić się do końca dnia. A to za sprawą braku nowych silnych impulsów, które mogłyby ożywić handel w Warszawie. Tym samym zanosi się, że polski rynek akcji zakończy trzeci kolejny dzień wzrostem, co dodatkowo zwiększa prawdopodobieństwo tego, że wyznaczony wcześniej przez WIG20 dołek w okolicach 2200 pkt., ostatecznie zakończył wcześniejszą falę spadków. Nie jest to oczywiście równoznaczne z sygnałem kupna. Nie mniej jednak w kolejnych tygodniach prawdopodobieństwo wzrostów będzie większe niż spadków.

W przyszłym tygodniu kierunek dla warszawskich indeksów będą wyznaczać wyniki spółek. Zarówno tych notowanych w Warszawie, jak i na Wall Street.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT AATHOLD, debica, elbudowa, getback, Getinoble, handlowy, Ideabank, lpp, PKNOrlen, playway, Prairie, provident, quercus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR