Niższe ceny pokojów poprawiły frekwencję w hotelach Orbisu

Omawiane walory:

W minionym kwartale grupa hotelarska utrzymała jednocyfrowy wzrost przychodów. Analitycy chwalą Orbis za wzrost frekwencji do 61 proc., ale z drugiej strony wskazują, że przypłaciła to niższą ceną za pokój.

Orbis wstępnie podsumował IV kwartał i cały 2014 rok. Według szacunkowych wyliczeń przychody grupy w minionym kwartale wyniosły 176,8 mln zł, dając 4,5-proc. wzrost w skali r/r. Frekwencja Grupy Hotelowej wzrosła do 61,4 proc. z 54,2 proc. rok wcześniej. Przychód na jeden dostępny pokój zwiększył się w tym okresie z 118,70 zł do 122,50 zł. Spadła natomiast średnia cena za pokój o 8,9 proc. do 199,40 zł. W całym 2014 roku tendencje były podobne. Przychody wzrosły o 3,7 proc., frekwencja o 3,1 p.p., przychód na jeden dostępny pokój o 3,4 proc., a średnia cena za pokój spadła o 1,7 proc.

– Informacja neutralna. Patrząc na same wskaźniki operacyjne to dobrze wygląda wzrost frekwencji, który jednak został okupiony niższą ceną za pokój, co widoczne było zarówno w segmencie ekonomicznym jak i segmencie wyższym. – ocenia Marcin Stebakow, analityk DM BPS.

W tym miesiącu spółka hotelarska ostatecznie sfinalizowała transakcję zakupu aktywów od swojego głównego akcjonariusza Accoru. Z sprawą tej transakcji stała się właścicielem sieci 46 hoteli w Europie Środkowej (38 istniejących oraz 8 planowanych). Jednocześnie Orbis zawarł generalną umowę licencyjną (Master License Agreement). Umowa daje prawo do prowadzenia działalności hotelowej pod markami należącymi do Accor w 16 krajach: Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Chorwacji, Czarnogórze, Czechach, Estonii, Litwie, Łotwie, Macedonii, Mołdawii, Polsce, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii i Węgrzech. Przez minimum 10 lat prawo to będzie przysługiwało Orbisowi na wyłączność. Łączna wartość transakcji wyniosła 142,3 mln euro. Zakup został sfinansowany w 80 proc. z kredytu zaciągniętego przez Orbis w banku Pekao oraz Société Generale oraz w 20 proc. ze środków własnych.>> Odwiedź forumowy wątek dedykowany akcjom Orbisu

Według analityków BM BPH, w 2014 r. spółka wypracowała ponad 204 mln zł skonsolidowanej EBITDA (+6 proc. r/r) i blisko 80 mln zł skonsolidowanego zysku netto (+22 proc.) oraz po konsolidacji nowych aktywów – odpowiednio 282 mln zł EBITDA i 106 mln zł zysku w 2015 r. Natomiast DM BDM szacuje, że tegoroczny zysk netto Orbisu wyniesie 93,5 mln zł na 2015 rok, wobec szacowanych 79,9 mln zł na 2014 rok.

W środę akcje spółki zyskują na wartości, ale przy niewielkich obrotach. W skali ostatniego roku stopa zwrotu wynosi 3,5 proc.

wykres_Orbis

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT orbis, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR