Nowy rekord zakażeń COVID-19 ciągnie w dół GPW, w grze Mercator i PZU

Omawiane walory: , , ,

Mercator zdecydowanie wyróżnia się w indeksie WIG20. To jednak zbyt mała spółka, żeby zapewnić mu wzrosty. Szczególnie, że nastroje na rynkach akcji się pogorszyły, a oczekiwane zaostrzenie pandemicznych restrykcji w Polsce dodatkowo te nastroje może popsuć. Humory psuje też sam WIG20 forsujący kluczowe wsparcie.

mercator, KGHM, pzu, cyfrplsat, komentarz, akcje, indeksy,

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Akcje Mercator Medical drożeją o 7,92 proc. do 368 zł, przy drugich najwyższych na warszawskiej giełdzie obrotach. Skok notowań związany jest z nową rekomendacją zarządu spółki, który rekomendować walnemu zgromadzeniu, żeby cena akcji w ramach planowanego skupu zawierała się w przedziale od 500 zł do 700 zł. Oznacza to podniesienie dolnego przedziału cenowego. Wcześniej rekomendowany było bowiem przedział 400-700 zł.

Mercator ma zbyt mały wpływ na indeks WIG20, żeby zapewnić mu wzrosty. Dużo większy wpływa na niego ma korygujący dziś swoje spadki CD Projekt (220 zł; +1,34 proc.), czy drożejące po wynikach PZU (34,00 zł; +0,89 proc.). Jednak nawet to nie wystarcza. Po pierwszych pięciu kwadransach notowań indeks blue chipów spadał o 0,37 proc. do 1.892 pkt. W dół ciągnął go taniejący po wynikach KGHM (171 zł; -2,12 proc.) i pozostałe 12 taniejących spółek.

>> POLECAMY: Jak inwestować na giełdzie (ze StockWatch.pl)?

Za chwilę wrócimy do wspomnianych wyników PZU i KGHM-u, ale wcześniej warto bliżej przyjrzeć się sytuacji na wykresie dziennym WIG20. Ten bowiem balansuje na krawędzi, testując już drugi kolejny dzień strefę wsparcia 1.885-1.888 pkt., jaką tworzą minima ze stycznia i lutego. Jej ewentualne przełamanie będzie oznaczało wybicie dołem z trwającej od stycznia konsolidacji, co na gruncie analizy technicznej zapowiadać będzie spadki poniżej 1.800 pkt.

Ryzyko wybicia dołem z konsolidacji, ze wszystkim tego konsekwencjami, zwiększa jeszcze oczekiwane dziś dalsze zamknięcie polskiej gospodarki w związku z bardzo trudną sytuacją pandemiczną w kraju. Nowe obostrzenia, które najprawdopodobniej potrwają do połowy kwietnia i odsuną w czasie późniejsze stopniowe otwieranie gospodarki, będą bowiem miały wprost przełożenie na słabsze wyniki wielu firm za II kwartał. Jedyną dobrą wiadomością jest to, że to prawdopodobnie ostatnia taka sytuacja. Stąd też późną wiosną, wraz ze stopniowym otwieraniem gospodarki, szykuje się dobry okres dla giełdy.

Spadek akcji KGHM-u do najniższych poziomów od styczniowego dołka to reakcja na wyniki za IV kwartał 2020 roku. Koncern wypracował 625 mln zł zysku netto wobec  oczekiwanego przez analityków 1 mld zł. Zbliżony do prognoz był za to skorygowany zysk EBITDA. Wyniósł on 2,205 mld zł wobec prognozy na poziomie 2,18 mld zł. Lepiej natomiast wypadły przychody. Sięgnęły one 7,052 mld zł i były o 5,7 proc. wyższe od konsensusu.

Lepiej od oczekiwań wypadło PZU. Wprawdzie w ostatnim kwartale 2020 roku wypracowany zysk netto spadł o 22,9 proc. w relacji rocznej do 721 mln zł, ale jednocześnie był on o 17 proc. wyższy od rynkowych prognoz.

Dobry kwartał ma za sobą również Cyfrowy Polsat. Zysk EBITDA wzrósł o 61, proc. rok do roku do 1,126 mld zł, przy prognozie na poziomie 1,1 mld zł. Przychody wzrosły o 5,8 proc. do 3,248 mld zł i były o 2,7 proc. wyższe od prognoz. Akcje Cyfrowego Polsatu drożeją o 2,5 proc. do 28,70 zł.

Dziś w centrum uwagi są również inne spółki wynikowe. Tyle tylko, że w ostatecznym rozrachunku wpływ tych firm które mają się czym pochwalić na całą giełdę jest i będzie nikły. Pogarszające się nastroje na rynkach finansowych, w zestawieniu z coraz trudniejszą sytuacją epidemiczną w Polsce, całkowicie ograniczyły perspektywę postrzegania do tych dwóch tematów. Stąd też wszystko wskazuje na to, że czwartkowa sesja zakończy się spadkami wszystkich warszawskich indeksów.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o CYFRPLSAT, kghm, mercator, PZU)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR