Odcięcie na Polwaksie. Spółka rozpoczęła wielką emisję akcji z prawem poboru

Omawiane walory:

We wtorek notowania Polwaksu wystartowały na poziomie 3,06 zł, czyli o 3,29 zł niżej niż w poniedziałek na zamknięciu sesji. Skąd ta olbrzymia zmiana? Za nagłym "spadkiem" ceny akcji nie stoi ani paniczna wyprzedaż, ani złe wiadomości, ani też błąd systemu, tylko tzw. odcięcie.

Dziś wypada pierwsza sesja, na której akcje Polwaksu są notowane „bez prawa poboru”. Część inwestorów mogła przecierać oczy ze zdumienia, bo w niektórych źródłach notowań zmiana kursu wynosi -47 proc., a w innych +20 proc. Skąd tak olbrzymi rozjazd w notowaniach? Otóż rozbieżność wynika z faktu, że nie wszystkie serwisy publikujące notowania spółek na GPW uwzględniają tzw. „odcięcie”.

O planach dodruku akcji i pozyskania nowych środków od inwestorów wiadomo było już od kilku miesięcy. Decyzja o emisji do 20,6 mln akcji serii E z prawem poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy zapadła jeszcze w marcu br. Niedawno KDPW wyznaczył dzień prawa poboru na 31 lipca, a więc zgodnie z zasadą T+2, odcięcie nastąpiło po sesji 29 lipca. Obniżenie kursu ma wymiar czysto techniczny i w tym momencie nie powoduje straty. Akcje Polwaksu niejako „rozdwoiły” się na część będącą w obrocie (tzw. stare akcje zredukowane o wartość odcięcia) oraz część podlegającą dalszemu procesowi obejmowania nowej emisji (prawa poboru).

Po odcięciu jest już za późno, żeby wycofać się z objęcia praw poboru. Od dzisiaj akcje Polwaksu są już notowane bez PP. Samo PP pojawi się na rachunku maklerskim jako osobny instrument finansowy.

– Akcjonariusze spółki posiadający akcje na koniec Dnia Prawa Poboru będą mieli prawo poboru akcji nowej emisji, przy czym za każdą 1 akcję (posiadaną w dniu 31 lipca 2019 r.) otrzymają 1 prawo poboru – przypomina spółka.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Akcjonariusze Polwaksu mają teraz trzy opcje. Pierwsza – mogą skorzystać z oferty i kupić akcje nowej emisji, z uwzględnieniem liczby przysługujących praw. W tym celu inwestor będzie musiał opłacić nowe walory z własnej kieszeni. Druga opcja to czekanie do momentu uruchomienia notowań PP i sprzedaż ich na giełdzie po bieżącym kursie. W tym miejscu należy podkreślić, że nie ma mechanizmów ochrony kapitału – cena PP będzie ustalana w drodze gry rynkowej i może być znacznie niższa niż odcięta wartość, choć może być też wyższa. Trzecia opcja: możemy nie skorzystać z PP i nie sprzedać ich na rynku, jednak wtedy tracimy część kapitału bezpowrotnie. W praktyce, to najgorsza opcja, bo przynosząca wymierną stratę naszemu portfelowi. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom Polwaksu

Jeśli skorzystamy z oferty, po pewnym czasie od zapisu i opłacenia, akcje pojawią się na rachunku, ale z końcówką -PDA (prawo do akcji). W ten sposób będą notowane równolegle do „starych akcji”, aż do czasu zarejestrowania przez sąd podwyższenia kapitału. Po upływie kilku tygodni PDA są scalane ze starymi akcjami i podwyższenie kapitału jest zakończone.

Udział w podwyższeniu kapitału z jednej strony daje szansę na zachowanie dotychczasowego udziału w akcjonariacie, ale z drugiej niesie za sobą szereg ryzyk. Przede wszystkim emisja wiąże kapitał na określony czas (od kilku tygodni do kilku miesięcy) i niejako zmusza inwestorów do dokupienia akcji nowej emisji. Na dodatek, jeśli przegapimy notowania praw poboru lub zapisy na akcje, stracimy bezpowrotnie część kapitału.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT polwax, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR