Odczyt produkcji przemysłowej dał kopa GPW, w grze PGE, Tauron i XTB

Omawiane walory: , , , ,
Zaskakująco mocny odczyt czerwcowej produkcji przemysłowej w Polsce okazał się dobrym paliwem do wzrostów na GPW. Przed południem WIG20 rośnie o ponad 1 proc. i wraca powyżej 1.800 pkt. W centrum uwagi są akcje CD Projektu i spółek energetycznych.
pge,tauron,enea,cdprojekt,xtb,giełda

Odczyt produkcji przemysłowej dał kopa warszawskiej giełdzie.

Poniedziałkowa sesja rozpoczęła się od niewielkich zmian warszawskich indeksów. Wpisywało się to w wakacyjną flautę i korespondowało z atmosferą wyczekiwania na wyniki, dwukrotnie przedłużanego i trwającego już czwarty dzień, szczytu Unii Europejskiej. Ten ostatni, jak wiele rano wskazywało, miał być głównym wydarzeniem dzisiejszej sesji. Miał zdecydować, czy dziś i w kolejnych dniach nastroje na giełdach będą dobre (gdyby udało się wynegocjować porozumienie) czy złe (jeżeli porozumienia nie będzie). I wtedy na scenę wkroczyły one… dane o produkcji przemysłowej w Polsce!

W czerwcu produkcja przemysłowa nieoczekiwanie wzrosła o 0,5 proc. rok do roku, wobec spadku o 17 proc. w maju i tąpnięcia o 24,6 proc. w kwietniu. To jeden z nielicznych przypadków w Europie, gdy produkcja tak szybko wychodzi na plus. Dane też bardzo mocno zaskoczyły in plus. Rynkowy konsensus kształtował się bowiem na poziomie -6,9 proc. rok do roku. Przede wszystkim jednak dały one nadzieję na odbicie typu „V” w gospodarce. I inwestorom to w zupełności wystarczyło.

Po godzinie 10:00, gdy GUS opublikował raport o produkcji, WIG20 żwawo ruszył na północ i równo godzinę później testował poziom 1.814 pkt. (+1,05 proc.), podczas gdy krótko po otwarciu atakował poziom 1.789 pkt. Z tyłu zostały natomiast pozostałe indeksy. Aczkolwiek znajdowały się one po zielonej stronie rynku. Jest jeszcze spora szansa na nadrobienie straconego dystansu, a dla WIG20 i WIG na powiększenie wzrostów, bo przed południem zaczęły się również poprawiać nastroje na europejskich parkietach. Jeżeli tylko humorów inwestorom nie popsują europejscy politycy debatujący o budżecie i Funduszu Odbudowy, to może być bardzo udana sesja na giełdzie w Warszawie, którą większość notowanych spółek zamknie zwyżką.

Po dwóch godzinach handlu przy ulicy Książęcej drożały akcje 43,8 proc. wszystkich notowanych tu spółek, podczas gdy taniały walory 41,9 proc. Mocno wyróżniał się CD Projekt, koncerny energetyczne i kilka mniejszych spółek.

Akcje CD Projektu drożały o 3,2 proc. i za jedną trzeba było zapłacić 382,90 zł. To też najchętniej handlowana spółka w Warszawie. Kurs już 4. kolejny dzień odreagowywał wcześniejszą serię zniżek, która sprowadziła go w rejon kluczowego średnioterminowego wsparcia na 350 zł. Jeżeli przyjąć, że notowania gamingowej spółki pozostaną w tej ponad dwumiesięcznej konsolidacji między poziomem 350 zł a czerwcowym historycznym szczytem na 417,70 zł, to teraz naturalny byłby ruch powyżej 400 zł. To dobry sygnał dla WIG20.

Mocny jest też sektor energetyczny. Tauron drożeje o 9,1 proc. do 2,718 zł, PGE o 7,8 proc. do 7,21 zł, a Enea o 7,1 proc. do 7,75 zł. Tutaj podstawowym tematem są doniesienia o planach konsolidacji w jeden podmiot i „oczyszczenia z aktywów węglowych”. W tym celu ma powstać Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego, która przejęłaby aktywa węglowe wspomnianych spółek.

Gwiazdą sesji jest natomiast XTB. Akcje tego domu maklerskiego i brokera forexowego drożeją o 9,5 proc. do 19,55 zł, wyznaczając chwilę wcześniej nowe historyczne rekordy na poziomie 19,90 zł. To też 6. kolejny miesiąc wzrostu kursu. Najbardziej zwracają jednak uwagę obroty. Po dwóch godzinach notowań przekroczyły 23 mln zł, co jest drugim wynikiem na GPW (mocniej handlowany jest tylko wspomniany CD Projekt) i były o 4 mln zł wyższe niż w przypadku Tauronu, a 6 mln wyższe niż na KGHM.

Zachowanie XTB nie zaskakuje. Obserwowane od dawna mocne wzrosty cen akcji to efekt oczekiwań na spektakularne wyniki za II kwartał, do których podobnie jak w pierwszych trzech miesiącach 2020 roku, przyczyniła się podwyższona zmienność na rynkach finansowych. XTB opublikuje raport za I półrocze dopiero 21 sierpnia. Nie jest jednak wykluczone, że wzorem pozostałych kwartałów, inwestorzy poznają szacunkowe dane o 1 do 3 tygodni przed ich oficjalną prezentacją.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CDPROJEKT, Enea, PGE, TAURONPE, xtb, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR