Odczyty makro niepokoją rynki, w grze Eurocash i spółki budowlane

Słaby start indeksów w Warszawie to pokłosie wstępnych odczytów PMI oraz wzrostu niepewności o utrzymanie dotychczasowego porozumienia z Grecją po rezygnacji Aleksisa Ciprasa. W piątek walkę o odrobienie porannych strat podejmuje WIG20, a w roli lokomotyw występują m.in. PKO BP i Eurocash.

Początek piątkowej sesji na warszawskim parkiecie przyniósł około 1-proc. przecenę na wszystkich głównych indeksach. W ten sposób GPW wyrównała do pozostałych rynków, gdzie głównym czynnikiem spadków są nasilające się obawy o przyszłość koniunktury w globalnej gospodarce. Opublikowane w tym tygodniu tzw. minutki FOMC nie dały jasnych sygnałów przemawiających za scenariuszem wrześniowej podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Przypomnijmy, że jeszcze kilka miesięcy temu członkowie Komitetu uważali, że sytuacja w gospodarce jest na tyle dobra, że do rozpoczęcia cyklu zaostrzania polityki monetarnej brakuje już tylko niewielkiej poprawy na rynku pracy.

Pod koniec tygodnia obawy o kondycję światowych gospodarek spotęgowały słabe odczyty wskaźników PMI z Japonii, Chin i Francji oraz rezygnacja Aleksisa Ciprasa ze stanowiska premiera Grecji (perspektywa wyborów i wzrostu niepewności o utrzymanie dotychczasowego porozumienia). Przyspieszone wybory parlamentarne zapowiedziano na 20 września.

– Wstępne odczyty indeksów PMI dla przemysłu i usług układają się w dość tradycyjny schemat. Francja zaskakuje słabością, ale niemiecki przemysł wypada lepiej od oczekiwań. Rynki zwykle większą wagę przywiązują do odczytów z Niemiec, więc warto odnotować, iż szacowany PMI w sierpniu wyniósł 53,2 przy prognozie spadku z 51,7 w lipcu do 51,5 w bieżącym miesiącu. W efekcie DAX zmienił spadek o 1,7 procent na stratę mniejszą niż 0,7 procent. – komentuje Adam Stańczak z DM BOŚ.

>> Zobacz przegląd najważniejszych informacji z rynków surowcowych i walutowych

Około godziny 11:30 niemal wszystkie europejskie indeksy notują przecenę. Niemiecki DAX i francuski CAC40 zniżkują o 0,5-0,3 proc. Najmocniej zniżkuje moskiewski RTS (-2,1 proc.), co jest pokłosiem taniejącej ropy naftowej. Przychody z wydobycia i sprzedaży surowca stanowią fundament rosyjskiej gospodarki. Tymczasem w ostatnich dniach kurs czarnego złota ustanowił nowe kilkuletnie minima. W piątek za baryłkę WTI trzeba zapłacić 41 USD. W Warszawie najmocniej traci mWIG40 (1,2 proc.), w czym spora zasługa taniejących akcji banków (Millennium, Handlowy). Około 0,5 proc. zniżkuje WIG20, a blisko 0,8 proc. traci sWIG80.

gielda

Na warszawskim parkiecie trwa sezon wyników za II kwartał i całe I półrocze. W piątek sprawozdaniami podzieliły się takie spółki jak Eurocash, Getin Noble Bank, Ipopema, Mostostal Warszawa czy Wojas. Z wymienionej grupy ponad 5,8-proc. przecenę notuje spółka budowlana. Mostostal Warszawa w raporcie półrocznym zanotował spadek przychodów do 576 mln zł z 701,7 rok temu. Jednocześnie grupa wykazała 14,2 mln zł zysku operacyjnego i 10,4 mln zł zysku netto. Warto zauważyć, że piątkowa korekta jest wciąż niewielka do skali tegorocznego wzrostu kursu akcji Mostostalu.

O 1 proc. rośnie kurs akcji Eurocashu. W II kwartale 2015 r. zysk netto zwiększył się o 7,3 proc. w ujęciu r/r do 48,6 mln zł. Rezultat okazał się gorszy od konsensusu PAP o 6,2 proc. Przychody w tym okresie urosły o 20,8 proc. do 5,182 mld zł, przewyższając oczekiwania rynkowe o 1,2 proc. W całym I półroczu przychody zwiększyły się o 22,2 proc. do 9,787 mld zł. Wzrost sprzedaży to efekt konsolidacji wyników przejętych w IV kwartale 2014 r. spółek Service FMCG oraz Inmedio.

W okolicach wczorajszego poziomu zamknięcia porusza się kurs akcji Getin Noble Banku. W II kwartale 2015 roku zysk netto banku spadł o 48 proc. r/r do poziomu 70 mln zł. Niemniej wynik okazał się lepszy o 19 proc. od konsensusu PAP. Według raportu, kredyty walutowe, w tym głównie w CHF, stanowią około 30 proc. całego portfela kredytowego banku.>> Czytaj więcej

O 1 proc. rośnie kurs akcji PKO BP. Według spekulacji Pulsu Biznesu, bank mógłby otrzymać od 100 do 200 mln EUR (od 419,5 mln zł do 838,9 mln zł) ze sprzedaży udziałów w Visa Europ. Kwota stanowi ok. 1,2-2,3 proc. kapitalizacji PKO BP.

Wśród nielicznych wzrostowych spółek jest dzisiaj dwóch reprezentantów branży budowlanej. O 1,6 proc. rośnie kurs akcji Mirbudu. Oferta konsorcjum PBDiM Kobylarnia i Mirbudu za 421,82 mln zł brutto została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu na zaprojektowanie i budowę drogi ekspresowej S5 na odcinku Jaroszewo. Z kolei oferta konsorcjum PUT Intercor i Trakcji za 369 mln zł została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu na odcinek Aleksandrowo–Tryszczyn. To samo konsorcjum wygrało też przetarg wart 351,94 mln zł na odcinek Szubin–Jaroszewo. Przed południem akcje Trakcji tracą 0,1 proc.

– To dość duży kontrakt jak na Trakcję. Spółka odważniej zaczyna sobie poczynać w działalności w Polsce poza budową infrastruktury kolejowej. – uważa Mateusz Namysł z Raiffeisen Brokers.

Mapa rynku - tan na godzinę  12:00

Mapa rynku – tan na godzinę 12:00

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT eurocash, Getinoble, Mirbud, mostalwar, pkobp, trakcja, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR