Odczyty makro niepokoją rynki, w grze Eurocash i spółki budowlane

Słaby start indeksów w Warszawie to pokłosie wstępnych odczytów PMI oraz wzrostu niepewności o utrzymanie dotychczasowego porozumienia z Grecją po rezygnacji Aleksisa Ciprasa. W piątek walkę o odrobienie porannych strat podejmuje WIG20, a w roli lokomotyw występują m.in. PKO BP i Eurocash.

Początek piątkowej sesji na warszawskim parkiecie przyniósł około 1-proc. przecenę na wszystkich głównych indeksach. W ten sposób GPW wyrównała do pozostałych rynków, gdzie głównym czynnikiem spadków są nasilające się obawy o przyszłość koniunktury w globalnej gospodarce. Opublikowane w tym tygodniu tzw. minutki FOMC nie dały jasnych sygnałów przemawiających za scenariuszem wrześniowej podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Przypomnijmy, że jeszcze kilka miesięcy temu członkowie Komitetu uważali, że sytuacja w gospodarce jest na tyle dobra, że do rozpoczęcia cyklu zaostrzania polityki monetarnej brakuje już tylko niewielkiej poprawy na rynku pracy.

Pod koniec tygodnia obawy o kondycję światowych gospodarek spotęgowały słabe odczyty wskaźników PMI z Japonii, Chin i Francji oraz rezygnacja Aleksisa Ciprasa ze stanowiska premiera Grecji (perspektywa wyborów i wzrostu niepewności o utrzymanie dotychczasowego porozumienia). Przyspieszone wybory parlamentarne zapowiedziano na 20 września.

– Wstępne odczyty indeksów PMI dla przemysłu i usług układają się w dość tradycyjny schemat. Francja zaskakuje słabością, ale niemiecki przemysł wypada lepiej od oczekiwań. Rynki zwykle większą wagę przywiązują do odczytów z Niemiec, więc warto odnotować, iż szacowany PMI w sierpniu wyniósł 53,2 przy prognozie spadku z 51,7 w lipcu do 51,5 w bieżącym miesiącu. W efekcie DAX zmienił spadek o 1,7 procent na stratę mniejszą niż 0,7 procent. – komentuje Adam Stańczak z DM BOŚ.

>> Zobacz przegląd najważniejszych informacji z rynków surowcowych i walutowych

Około godziny 11:30 niemal wszystkie europejskie indeksy notują przecenę. Niemiecki DAX i francuski CAC40 zniżkują o 0,5-0,3 proc. Najmocniej zniżkuje moskiewski RTS (-2,1 proc.), co jest pokłosiem taniejącej ropy naftowej. Przychody z wydobycia i sprzedaży surowca stanowią fundament rosyjskiej gospodarki. Tymczasem w ostatnich dniach kurs czarnego złota ustanowił nowe kilkuletnie minima. W piątek za baryłkę WTI trzeba zapłacić 41 USD. W Warszawie najmocniej traci mWIG40 (1,2 proc.), w czym spora zasługa taniejących akcji banków (Millennium, Handlowy). Około 0,5 proc. zniżkuje WIG20, a blisko 0,8 proc. traci sWIG80.

gielda

Na warszawskim parkiecie trwa sezon wyników za II kwartał i całe I półrocze. W piątek sprawozdaniami podzieliły się takie spółki jak Eurocash, Getin Noble Bank, Ipopema, Mostostal Warszawa czy Wojas. Z wymienionej grupy ponad 5,8-proc. przecenę notuje spółka budowlana. Mostostal Warszawa w raporcie półrocznym zanotował spadek przychodów do 576 mln zł z 701,7 rok temu. Jednocześnie grupa wykazała 14,2 mln zł zysku operacyjnego i 10,4 mln zł zysku netto. Warto zauważyć, że piątkowa korekta jest wciąż niewielka do skali tegorocznego wzrostu kursu akcji Mostostalu.

O 1 proc. rośnie kurs akcji Eurocashu. W II kwartale 2015 r. zysk netto zwiększył się o 7,3 proc. w ujęciu r/r do 48,6 mln zł. Rezultat okazał się gorszy od konsensusu PAP o 6,2 proc. Przychody w tym okresie urosły o 20,8 proc. do 5,182 mld zł, przewyższając oczekiwania rynkowe o 1,2 proc. W całym I półroczu przychody zwiększyły się o 22,2 proc. do 9,787 mld zł. Wzrost sprzedaży to efekt konsolidacji wyników przejętych w IV kwartale 2014 r. spółek Service FMCG oraz Inmedio.

W okolicach wczorajszego poziomu zamknięcia porusza się kurs akcji Getin Noble Banku. W II kwartale 2015 roku zysk netto banku spadł o 48 proc. r/r do poziomu 70 mln zł. Niemniej wynik okazał się lepszy o 19 proc. od konsensusu PAP. Według raportu, kredyty walutowe, w tym głównie w CHF, stanowią około 30 proc. całego portfela kredytowego banku.>> Czytaj więcej

O 1 proc. rośnie kurs akcji PKO BP. Według spekulacji Pulsu Biznesu, bank mógłby otrzymać od 100 do 200 mln EUR (od 419,5 mln zł do 838,9 mln zł) ze sprzedaży udziałów w Visa Europ. Kwota stanowi ok. 1,2-2,3 proc. kapitalizacji PKO BP.

Wśród nielicznych wzrostowych spółek jest dzisiaj dwóch reprezentantów branży budowlanej. O 1,6 proc. rośnie kurs akcji Mirbudu. Oferta konsorcjum PBDiM Kobylarnia i Mirbudu za 421,82 mln zł brutto została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu na zaprojektowanie i budowę drogi ekspresowej S5 na odcinku Jaroszewo. Z kolei oferta konsorcjum PUT Intercor i Trakcji za 369 mln zł została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu na odcinek Aleksandrowo–Tryszczyn. To samo konsorcjum wygrało też przetarg wart 351,94 mln zł na odcinek Szubin–Jaroszewo. Przed południem akcje Trakcji tracą 0,1 proc.

– To dość duży kontrakt jak na Trakcję. Spółka odważniej zaczyna sobie poczynać w działalności w Polsce poza budową infrastruktury kolejowej. – uważa Mateusz Namysł z Raiffeisen Brokers.

Mapa rynku - tan na godzinę 12:00

Mapa rynku – tan na godzinę 12:00

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT eurocash, Getinoble, Mirbud, mostalwar, pkobp, trakcja, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • PKO BP miał 1,23 mld zł zysku netto w III kwartale 2019 r.

  Branżowy gigant poprawił zysk netto r/r o 18 proc. do 1.229 mln zł. Bank pokazał też dobry wynik odsetkowy i niższe odpisy. W czwartek kurs akcji PKO BP rośnie o ponad 1 proc.

 • Rekordy Wall Street przyćmiły fatalny odczyt PMI, w grze PKO BP, Orlen i JSW

  Rekordy na Wall Street i rosnące europejskie indeksy są ważniejsze dla rodzimych inwestorów niż najgorsze od dekady dane z polskiego sektora przemysłowego. W poniedziałek zyskują przede wszystkim duże spółki.

 • Prognozy wyników za III kwartał wg DM mBanku

  Rozpoczęty właśnie sezon wyników będzie pierwszym naprawdę trudnym testem dla spółek notowanych na GPW. DM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak miniony kwartał wypadł w poszczególnych branżach oraz gdzie szukać spółek, które mogą sprawić niespodziankę.

 • Moody’s podtrzymał ratingi Getin Noble Banku

  Moody's Investors Service utrzymał wszystkie dotychczasowe oceny ratingowe Getin Noble Bank na niezmienionym poziomie. Agencja poinformowała również o zmianie perspektywy długookresowego ratingu depozytów (LT Bank Deposits) na negatywną. Dotychczas przedmiotowa ocena była umieszczona na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym.

 • PKO BP chce przejąć kolejne aktywo finansowe w 2020 r.

  PKO Bank Polski jest zainteresowany przejęciami podmiotów o aktywach ponad 100 mld zł i planuje kolejną akwizycję w 2020 roku, poinformował prezes Zbigniew Jagiełło. PKO BP będzie przyglądał się mBankowi, ale nie oznacza to zrealizowania transakcji kupna tego aktywa. Wycena mBanku może być benchmarkiem dla potencjalnych wycen innych banków, ocenił prezes.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR