Orbis na I transzę buy backu chce przeznaczyć ok. 560 mln zł

Omawiane walory:

Orbis wstępnie zakłada, że w programie skupu akcji własnych zrealizuje pierwszą transzę o wartości ok. 560 mln zł w terminie nie później niż do końca marca 2020 r.

orbis,buyback

(Fot. mat prasowe)

Wiadomo już, co Orbis zrobi z gotówką uzyskaną ze sprzedaży części biznesu. Wtorkowe walne zdecydowało o utworzeniu kapitału rezerwowego z przeznaczeniem na skup akcji własnych. Zgodnie z uchwałą, spółka może nabyć nie więcej niż 13 mln akcji stanowiących łącznie nie więcej niż 28,38 proc. kapitału zakładowego spółki, a cena nabycia akcji nie może być niższa niż 65 zł i wyższa niż 150 zł.

– Biorąc pod uwagę obecną sytuację finansową i operacyjną emitenta, zarząd przyjął wstępne założenia do programu przewidujące realizację jego pierwszej transzy o wartości około 560 mln zł oraz jej przeprowadzenie nie później niż do końca marca 2020 r. – czytamy w komunikacie.

>> Promocja: tylko do końca listopada 12 miesięcy abonamentu w cenie 6! >> Sprawdź co zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Zarząd określi szczegółowe warunki transzy, w tym cenę odkupu akcji, a także liczbę akcji podlegających odkupowi. Spółka zaznacza, że realizacja transzy programu nie wyklucza możliwej realizacji kolejnych transz w ramach limitu kapitału rezerwowego przeznaczonego na potrzeby programu (850 mln zł) i okresu upoważnienia do nabywania akcji własnych (12 listopada 2021 r.).

Orbis ma za sobą dwa ważne wydarzenia. Spółka opublikowała wyniki za III kwartał oraz sfinalizowała transakcję z Accorem. W minionym okresie spółka odnotowała blisko 80 mln skonsolidowanego zysku netto (-4,5 proc. r/r). Zysk operacyjny wyniósł 108 mln zł i był o nieco ponad milion złotych wyższy niż przed rokiem. Wynik EBITDAR wzrósł r/r o 7,4 proc. i wyniósł 174,52 mln zł, a EBITDA operacyjna sięgnęła 171,59 mln zł wobec 148,49 mln zł rok wcześniej. Dodatnią dynamikę Orbis zanotował także na poziomie przychodów ze sprzedaży. Ich suma w III kwartale wyniosła 406,29 mln zł (+7,2 proc. r/r).

– Orbis finalnie sprzedał działalność serwisową (tzw. asset light), ale skutki tej transakcji odciskają piętno już na sprawozdaniach finansowych za okresy wcześniejsze. Zgodnie z zasadami rachunkowości, spółka podzieliła działalność na kontynuowaną i zaniechaną (przeznaczoną do sprzedaży). W związku z powyższym w sprawozdaniu finansowym począwszy od przychodów aż do linii zysku netto mamy uwzględnioną tylko działalność kontynuowaną. Efekty działalności zaniechanej ujawniają się dopiero na najniższym piętrze rachunku wyników, czyli w zysku netto. Zarząd spółki wyszedł jednak powyżej wymaganego minimum i w stosownej nocie pokazał efekty działalności zaniechanej, dzięki czemu możemy przedstawić przychody i wyniki tak, jakby spółka nadal funkcjonowała jako całość – zwraca uwagę w omówieniu najnowszych wyników finansowych Orbisu Paweł Bieniek, szef działu analiz StockWatch.pl.

>> Zobacz omówienie sprawozdania finansowego Grupy Orbis po III kw. 2019 r.

Przychody z działalności kontynuowanej wyniosły w III kw. 406 mln zł i były o 27,4 mln zł (7,2 proc.) wyższe r/r. Za to przychody z działalności zaniechanej (franczyza) wyniosły w analogicznym okresie 18,5 mln zł, co oznacza wzrost o 5,7 mln zł (44 proc.) r/r.

Grupa Orbis jest największym operatorem hotelowym w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Spółka jest notowana na GPW od 1997 r. Partnerem strategicznym Orbisu jest AccorHotels. W środę kurs akcji spółki spada o 2 proc. do 113 zł. Warto dodać, że pod koniec ubiegłego tygodnia za jeden walor Orbisu płacono rekordowe 121,50 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT orbis, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR