Orbis sfinalizował transakcję za 142,3 mln euro

Omawiane walory:

Spółka hotelarska ostatecznie sfinalizowała transakcję zakupu aktywów od swojego głównego akcjonariusza Accoru. Inwestycja ma pozwolić na skokowe zwiększenie działalności.

Dzięki transakcji giełdowa spółka stała się właścicielem sieci 46 hoteli w Europie Środkowej (38 istniejących oraz 8 planowanych). Jednocześnie Orbis zawarł generalną umowę licencyjną (Master License Agreement). Umowa daje prawo do prowadzenia działalności hotelowej pod markami należącymi do Accor w 16 krajach: Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Chorwacji, Czarnogórze, Czechach, Estonii, Litwie, Łotwie, Macedonii, Mołdawii, Polsce, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii i Węgrzech. Przez minimum 10 lat prawo to będzie przysługiwało Orbisowi na wyłączność.

Łączna wartość transakcji wyniosła 142,3 mln euro. Zakup został sfinansowany w 80 proc. z kredytu zaciągniętego przez Orbis w banku Pekao oraz Société Generale oraz w 20 proc. ze środków własnych.

– Przejęcie działalności Accoru w Europie Środkowej jest kamieniem milowym w działalności naszej grupy i doskonale wpisuje się w strategię Orbisu. Wejście na te nowe, perspektywiczne rynki jest dla nas ogromną szansą na bardziej dynamiczny wzrost. Będziemy platformą Accoru do zarządzania biznesem w tym regionie Europy – jest to dla nas wyróżnienie i docenienie naszych dotychczasowych osiągnięć. – powiedział Gilles Clavie, prezes Orbisu.

Strategia Orbisu zakłada wzmocnienie pozycji lidera w regionie poprzez dalszy rozwój i zwiększenie efektywności sieci hoteli. Grupa skupia się na ekspansji głównie poprzez zawieranie umów o zarządzanie, franczyzę i na inwestycjach w hotele własne. Obecnie w Grupie Orbis działa ponad 100 hoteli, które są zlokalizowane w ośmiu krajach Europy Środkowej.

Inwestycję Orbisu oceniły w ostatnich rekomendacjach biura maklerskie. Analitycy BM BPH podkreślili, że transakcja przejęcia portfolio 38 istniejących hoteli w krajach CEE od większościowego właściciela Orbisu oznacza skokowe zwiększenie skali działalności, w tym przekroczenie magicznej granicy 200 mln zł EBITDA, ale pozostawia wątpliwości co do kreowania dodatkowej wartości dla akcjonariuszy. BM BPH zakłada, że w 2014 r. spółka wypracuje ponad 204 mln zł skonsolidowanej EBITDA (+6 proc. r/r) i blisko 80 mln zł skonsolidowanego zysku netto (+22 proc.) oraz – po konsolidacji nowych aktywów – odpowiednio 282 mln zł EBITDA i 106 mln zł zysku w 2015 r.

Natomiast według DM BDM, długofalowo transakcja przejęcia aktywów hotelowych od Accoru może mieć pozytywny wpływ na wartość Orbisu. Biuro prognozuje, że w 2015 roku spółka zwiększy przychody r/r o ponad 450 mln zł do 1,15 mld zł i będzie to głównie efekt konsolidacji (na dotychczasowej bazie uwzględniano wzrost o niespełna 2 proc. r/r). Jeśli chodzi o zysk netto to w prognozie biura mamy 93,5 mln zł na 2015 rok, wobec szacowanych 79,9 mln zł na 2014 rok.>> Zobacz także: Wizja ekspansji zagranicznej Orbisu podoba się kolejnym maklerom

Oba biura zalecają w swoich ostatnich raportach akumulowanie akcji Orbisu. Ich ceny docelowe to 44,90 zł i 46,55 zł. Obecnie notowania spółki kształtują się powyżej 43 zł, na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy zyskując ponad 18 proc. Wcześniej w niespełna miesiąc straciły na wartości około 13 proc.

wykres_Orbis

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT orbis, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR