
(Fot. Pepco Group)
– W pierwszej połowie roku bazowa EBITDA w wysokości 347 mln euro wzrosła o 7,3 proc. dzięki stałemu wzrostowi przychodów, w szczególności w segmencie PEPCO (produkty w zróżnicowanych cenach, z wiodącym udziałem odzieży) – czytamy w komunikacie.
Bazowy zysk przed opodatkowaniem wyniósł 144 mln euro i wzrósł o 28,5 proc. r/r.
– Wzrost bazowego zysku przed opodatkowaniem na poziomie 28,5 proc. wynika z niższych kosztów odsetkowych w ujęciu rok do roku po refinansowaniu związanym z oferta publiczną, przeprowadzoną w maju 2021 r., kiedy to dokonano go na znacznie korzystniejszych warunkach – czytamy dalej.
Przychody za okres sześciu miesięcy zakończony 31 marca 2022 r. wyniosły 2 372 mln euro, rosnąc o 17,2 proc. r/r przy założeniu stałego kursu walutowego (+18,9 proc. przy założeniu rzeczywistego kursu).
– Silny wzrost przychodów półrocznych wyniki Grupy w warunkach porównywalnych w wysokości 5,3 proc., na co wpływ miał wzrost dynamiki LFL w samym II kwartale o +12,1 proc.:
* PEPCO: wzrost o +18,5 proc. LFL w II kwartale i o +7,2 proc. LFL w ciągu całego półrocza.
* Grupa Poundland: +5,9 proc. w ujęciu LFL w II kwartale i wzrost o +3,3 proc. LFL w całym półroczu – napisano w komunikacie.
Marża brutto zmniejszyła się o 137 pb r/r do 41 proc., na co największy wpływ miał wzrost kosztów frachtu, który został częściowo zniwelowany skutecznym zarządzaniem przecenami.
– Jesteśmy dumni z wyników Grupy w pierwszej połowie roku oraz z postępów w realizacji strategii, jakie poczyniliśmy w całym zakresie naszej działalności. Pomimo trudnych warunków makroekonomicznych przyspieszyliśmy realizację naszej strategii, w tym program otwarć sklepów, który pozostaje kluczowym czynnikiem budowania wartości firmy. Wraz ze stopniowym znoszeniem restrykcji związanych z pandemią, do sklepów chętnie wracali klienci, a kontynuacja tego zjawiska w III kwartale zaowocowała wzrostem sprzedaży Grupy w warunkach porównywalnych powyżej poziomu sprzed pandemii ,w porównaniu do tego samego okresu sprzed trzech lat – skomentował dyrektor generalny (CEO) Trevor Masters, cytowany w komunikacie.
W I poł. r.obr. Grupa odnotowała rekordową liczbę otwarć nowych sklepów – 235 nowych sklepów netto (z wyłączeniem zamknięcia 43 sklepów Fultons).
W tym okresie przeprowadzono modernizacje kolejnych 586 sklepów, które przyczyniły się do wzrostu sprzedaży w ujęciu LFL o 5,3%. Łącznie Grupa do tej pory zmodernizowała 1 900 placówek, z czego 1 635 to sklepy PEPCO, a 265 Poundland.
Pepco Group podwyższyło cel otwarcia sklepów do ok. 450 placówek netto w całym roku
Po otwarciu 235 nowych sklepów netto w I poł. roku obrotowego 2021/2022 (październik 2021 – marzec 2022), Pepco Group podwyższyło cel otwarć netto na cały rok do ok. 450.
– W ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku obrotowego 2022 kontynuowana była ekspansja nowych sklepów wszystkich naszych marek. Liczba otwieranych sklepów przewyższyła prognozy – w ciągu półrocza otwarto 235 nowe sklepy netto, bez uwzględnienia wpływu zamknięcia przynoszących straty 43 sklepów Fultons (Fultons zostało przejęte przez Poundland w roku obrotowym 2021). Podwyższamy nasz cel, którym obecnie jest otwarcie około 450 nowych sklepów netto w Grupie w ciągu całego roku – czytamy w komunikacie.
W I połowie Grupa otworzyła rekordową liczbę nowych sklepów PEPCO – 202, w tym 84 sklepy na rynkach Europy Zachodniej – w Austrii, Włoszech i Hiszpanii, gdzie początek działalności przyniósł bardzo dobre wyniki, których wysoki poziom jest utrzymywany.
– We Włoszech, pierwszym zachodnioeuropejskim regionie, w którym PEPCO rozpoczęło działalność, niemal podwoiliśmy liczbę naszych sklepów – z 25 na koniec roku obrotowego 2021 do 49 na koniec pierwszego półrocza roku bieżącego. Włochy, gdzie PEPCO rozpoczęło działalność we wrześniu 2020 roku, są najbardziej dojrzałym rynkiem w Europie Zachodniej i chociaż liczba transakcji w tym kraju jest taka sama jak w pozostałej części Grupy i wynosi 3 000 tygodniowo, średnia wartość koszyka jest znacznie większa (do 85 proc. wyższa) niż w Europie Środkowo-Wschodniej. Dzięki temu mamy pewność, że dysponujemy potencjałem, który pozwoli nam przekroczyć założone cele inwestycyjne w Europie Zachodniej – czytamy dalej.
W Hiszpanii, gdzie pierwszy sklep PEPCO otwarto w kwietniu 2021 roku, wyniki są wyższe od planowanych. Obecnie na rynku tym Grupa posiada 40 sklepów, a w pierwszych sześciu miesiącach roku obrotowego 2022 otworzyła kolejnych 27. W Austrii, gdzie rozpoczęła działalność we wrześniu 2021 r., ma 36 sklepów. Poza UE, szczególnie wysokie obroty osiągają sklepy w Serbii, wymieniono także.
– Po zakończeniu omawianego okresu, pod koniec kwietnia, otworzyliśmy nasz pierwszy sklep w Niemczech, w Berlinie. Wstępne wyniki są pozytywne. Będziemy w dalszym ciągu otwierać kolejne sklepy w tym kraju. Wejście na rynki Niemiec, Hiszpanii i Włoch zwiększa nasz rynek docelowy ponad trzykrotnie – napisano w komunikacie.
W Grupie Poundland otwarto 33 nowe sklepy netto, co oznacza wzrost o 6,7 proc. r/r. W tej liczbie 26 nowych sklepów stanowiły placówki pod marką Dealz, w większości w Europie Środkowo-Wschodniej, w Polsce.
– Testujemy również model franczyzowy, w ramach którego sprzedajemy odzież PEPCO i asortyment ogólny w formacie store-in-store. Uważamy, że jest to skuteczny sposób wejścia na rynki, które oferują stosunkowo niewielką skalę lub możliwości osiągnięcia zysku w kategoriach bezwzględnych. Wstępne wyniki sprzedaży są dobre, w bieżącym roku obrotowym planujemy otwarcie w ramach programu pilotażowego do 25 takich sklepów – napisano także.
– Pomimo niestabilności warunków handlowych, Grupa szczyci się wiodącą ofertą w rozwijającym się sektorze rynku detalicznego i pozostaje na dobrej drodze do tego by zrealizować prognozy na cały rok, o ile nie nastąpi dalsze znaczące pogorszenie warunków makroekonomicznych – podsumowano w informacji.
Pepco Group prowadzi działalność w dwóch segmentach rynkowych: poprzez PEPCO (sieć wielobranżowych sklepów dyskontowych) oraz Poundland/Dealz (sieć sklepów działających w modelu zakupów impulsowych artykułów spożywczych, ogólnego przeznaczenia, sezonowych i artykułów pierwszej potrzeby sprzedawanych w formule cen jednorodnych). Spółka zadebiutowała na GPW w maju 2021 r.