Pfleiderer miał 11 mln euro straty netto, 2,5 mln euro straty EBIT w I kw.

Omawiane walory:

Pfleiderer Group odnotowała 10,99 mln euro skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2019 r. wobec 7,34 mln euro zysku rok wcześniej. Kurs akcji spółki spada o blisko 4 proc.

Fot. Pfleiderer Group/fb

Dyrektor finansowy Nico Reiner przyczyn takich wyników w pierwszym kwartale szuka w kilku czynnikach. Pierwszym jest styczniowy pożar w zakładzie produkcyjnym Baruth, który spowodował zmniejszenie produkcji i sprzedaży płyt MDF/HDF. Produkcja została wznowiona na początku lutego, aczkolwiek konieczne było dostosowanie technologii produkcji i firma potrzebuje trochę czasu, aby skalibrować wszystkie procesy produkcyjne i osiągnąć wcześniejszą wydajność. Ponad to sprzedaż produktów podstawowych była pod wpływem wzmożonej konkurencji na rynku, a na początku roku spółka nadal obserwowała zmniejszanie zapasów przez niektórych klientów, którzy ograniczali zamówienia spodziewając się wolniejszego wzrostu gospodarczego.

– Warto jednak zauważyć, że już w samym marcu nasza sprzedaż wzrosła rok do roku, co dobrze wróży na kolejne kwartały. Pomimo gorszych wyników w pierwszym kwartale jesteśmy przekonani, że wdrożone w ramach naszej strategii inicjatywy ukierunkowane na wzrost przychodów i poprawę efektywności kosztowej przyniosą wymierne rezultaty. Podtrzymujemy nasze zobowiązanie do realizacji celów finansowych wyznaczonych na 2021 rok. Widzimy dobre perspektywy dla sprzedaży produktów z wartością dodaną, na przykład w segmencie mebli kuchennych, jak również pozytywne tendencje w zakresie cen drewna i chemikaliów, czyli głównych surowców wykorzystywanych w produkcji – powiedział Nico Reiner.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Strata operacyjna wyniosła 2,52 mln euro wobec 17,99 mln euro zysku rok wcześniej.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 262,32 mln euro w I kw. 2019 r. wobec 268,77 mln euro rok wcześniej.

– Skonsolidowane przychody Grupy Pfleiderer […] w I kwartale 2019 r. zmalały o 2,4 proc. r/r do 262,3 mln euro. Spadek ten wynikał z zaostrzonej konkurencji na rynku surowych płyt wiórowych, co negatywnie wpłynęło na ceny sprzedaży, a także zmniejszania zapasów przez niektórych klientów oraz nieplanowanego miesięcznego przestoju w produkcji płyt MDF/HDF w zakładzie Baruth z powodu pożaru, do którego doszło na początku stycznia. Pozytywny wpływ na łączne przychody miała natomiast sprzedaż produktów z wartością dodaną, która wzrosła o 1,8 proc. r/r do 152,3 mln euro. Produkty te odpowiadały za dwie trzecie całkowitej sprzedaży w I kwartale br. – czytamy dalej.

Spadek przychodów przełożył się także na wyniki finansowe. Raportowana EBITDA w I kwartale 2019 r. wyniosła 20,8 mln euro wobec 36,5 mln rok wcześniej. Skorygowana EBITDA, oczyszczona z wpływu zdarzeń jednorazowych, sięgnęła natomiast 27,9 mln euro w porównaniu do 37,3 mln euro w I kwartale 2018 r.

– Wynik netto w I kwartale 2019 r. wyniósł -11 mln euro wobec 7,3 mln euro zysku netto w analogicznym okresie poprzedniego roku. Obok niższej sprzedaży, spadek ten wynikał głównie z obniżki marży brutto spowodowanej wyższymi kosztami surowców. Wpływ na wynik netto miały również nadzwyczajne koszty doradztwa (4,9 mln euro w I kwartale 2019 r.), utrata marży spowodowana pożarem w Baruth (2,7 mln euro) oraz odprawy pracownicze (0,3 mln euro) – wyjaśnia spółka.

W ujęciu jednostkowym strata netto w I kw. 2019 r. wyniosła 23,71 mln euro wobec 13,92 mln euro straty rok wcześniej.

Grupa Pfleiderer to wiodący producent paneli na bazie drewna na największych europejskich rynkach, w Niemczech i Polsce, gdzie jest odpowiednio numerem 1 i 2 pod względem wielkości produkcji płyt wiórowych. Spółka jest notowana na GPW od 1997 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT PFLEIDER, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR