PGE i czerwona Europa ciągną w dół GPW

Omawiane walory: , , , , ,

Przecena akcji spółek energetycznych oraz strach przed wojnami handlowymi, ściągają w dół warszawskie indeksy. Nastroje na GPW są słabe, co jest złą wróżba nie tylko na drugą połowę dnia, ale i na drugą połowę tygodnia.

Źródło: ATTrader.pl

Czerwono zrobiło się w środę na warszawskiej giełdzie. Po niespełna 2,5 godzinach handlu  indeks WIG20 spadał o 1,12 proc. do 2.168,41 pkt., WIG tracił 0,76 proc. i testował poziom 56.485,65 pkt., mWIG40 spadał o 0,56 proc. do 3.939,77 pkt., a sWIG80 cofał się o 0,22 proc. do 11.572,6 pkt. Ta wyprzedaż akcji wpisuje się w w równie złe nastroje dominujące na większości europejskich parkietów. W tym tych największych. Giełda w Londynie traciła 1,3 proc. Podobnie parkiet we Frankfurcie. Indeks włoskiej giełdy spadał o 1,4 proc., a francuskiej aż o 1,8 proc.,

Czerwona Europa to efekt nowej fali obaw o dalszą eskalację wojen handlowych. Najnowsza ich odsłona związana jest z doniesieniami chińskich People’s Daily i Global Times o tym, że Państwo Środka może ograniczyć lub zakazać eksportu metali ziem rzadkich do USA, co było odwetem za wprowadzone przez USA cła na chińskie towary. Wymowę tych doniesień dodatkowo wzmacnia ubiegłotygodniowa wizyta prezydenta Chin Xi Jinpinga w jednym z chińskich zakładów zajmujących się wydobyciem tychże metali.

W zestawieniu z wcześniejszymi sugestiami prezydenta Donalda Trumpa, że cła na towary z Chin mogą zostać rozszerzone, szanse na wypracowanie jakiegokolwiek porozumienia przed szczytem G20 (28-29 czerwca)  w Osace jest już mało realne. Można mieć jedynie nadzieje, że zaplanowane podczas szczytu spotkanie prezydentów USA i Chin, nieco zmniejszy napięcie pomiędzy oboma krajami.

Oprócz wojen handlowych inwestorzy mierzą się też z polityką. W tle są bowiem obawy o ewentualne budżetowe spięcie na linii Bruksela – Rzym, czy ryzyko przyspieszonych wyborów we Włoszech.

Fatalne nastroje na rynkach globalnych to nie jedyny powód obserwowanych spadków w Warszawie. Swoje potężne „pięć groszy” dokłada sektor energetyczny. To właśnie przecena koncernów energetycznych w największym stopniu psuje nastroje na GPW. Spadek akcji Tauronu o 3,8 proc. do 1,594, PGE o 3,2 proc. do 8,58 zł i Energi o 2,2 proc. do 7,35 zł, przy jednoczesnych niewielkich minusach na akcjach Enei (8,185 zł; -0,1 proc.), przekłada się na spadek subindeksu sektora energetycznego o 2,4 proc. PGE jest też jedną z trzech spółek, które w największym stopniu przykładają rękę do spadki indeksu WIG20. Dwie pozostałe to PGNIG (5,57 zł; -2,8 proc.) i Cyfrowy Polsat (25,22 zł; -3,1 proc.).

Co ciekawe, uwagę na sektor energetyczny zwróciły raporty kwartalne PGE i Enei, które same w sobie nie były większym zaskoczeniem. W I kwartale br. zysk netto PGE spadł o 37,4 proc. w skali roku do 585 mln zł, ale był to wynik zgodny z wcześniej podawanymi przez koncern szacunkami. Podobnie ma się sytuacja z zyskiem EBITDA, który w pierwszych trzech miesiącach roku spadł o prawie 14,7 proc. w relacji rok do roku do poziomu 1,89 mld zł.

W analogicznym okresie Enea odnotowała wzrost zysku o 10,1 proc. w skali roku do 279,8 mln zł, co pokrywało się z wcześniejszymi szacunkami. Jej przychody natomiast wzrosły z 3 mld zł do 4 mld zł. 

To co może niepokoić w zachowaniu spółek energetycznych to fakt, że notowania Tauronu wybiły się dziś dołem z tygodniowej konsolidacji, wcześniej przełamując dołek z września 2018 roku (1,64 zł). Aktualnie są one najtańsze w historii. Droga do dalszych spadków jest otwarta.

Coraz bardziej niepokojący zaczyna też wyglądać sytuacja na wykresie dziennym PGE. Stabilizacja powyżej dołka z września ubiegłego roku (8,41 zł), póki co nie stanowi zachęty do kupna akcji. Wręcz przeciwnie. Można odnieść wrażenie, że PGE ma ochotę podążyć ścieżką wydeptaną przez Tauron. Ryzyko wybicia z majowej stabilizacji rośnie. Gdyby do tego doszło, to kurs szybko spadnie do do 7,85-7,90 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CYFRPLSAT, Enea, energa, PGE, PGNiG, TAURONPE, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR