PGNiG otrzymało cztery nowe koncesje na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

Omawiane walory:

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo otrzymało cztery nowe koncesje poszukiwawcze na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Przyznał je w ramach corocznej rundy koncesyjnej (APA 2020) norweski rząd. Tym samym liczba koncesji na szelfie, w których udziały posiada grupa kapitałowa PGNiG, wzrosła do 36.

(Źródło: Pexels)

PGNiG Upstream Norway, spółka zależna PGNiG, znalazła się wśród 30 firm naftowych działających w Norwegii, którym w tym roku przyznano nowe obszary koncesyjne. Nagrodzono nimi wnioski koncesyjne najlepiej przygotowane pod względem geologicznym i technicznym. Dwie z nowo otrzymanych koncesji – PL 1123 i PL 1124 – znajdują się w pobliżu złoża Skarv na Morzu Norweskim, natomiast koncesje PL 1088 i PL 146B – w pobliżu złoża King Lear na Morzu Północnym.

– Zgodnie z naszą strategią konsekwentnie powiększamy stan naszego posiadania na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Chcemy, by możliwie jak najwięcej wydobywanego przez nas gazu zapełniło w przyszłości Baltic Pipe. W tej rundzie zabiegaliśmy o koncesje, których lokalizacja pozwoli nam zwiększać nasze wydobycie. Dwie z nich leżą w pobliżu złoża Skarv, które wciąż daje nam najwięcej własnego gazu, a dwie w pobliżu King Lear, które jest złożem gazowym w trakcie zagospodarowania. To ważne z kilku powodów. Przede wszystkim zakładamy, że obszary w pobliżu posiadanych już przez nas złóż mogą kryć kolejne zasoby możliwe do odkrycia i zagospodarowania. Ponadto bliskość produkujących już złóż i działającej infrastruktury ma realny wpływ na zmniejszenie kosztów eksploatacji w przypadku ewentualnego nowego odkrycia. Szacujemy, że nasz poziom produkcji gazu ziemnego z norweskich złóż może osiągnąć w tym roku ok. 0,9 mld m3. Dążymy do tego, by wydobywany przez nas oraz zakupiony tam gaz ziemny stanowił po 2022 roku znaczną część surowca wykorzystywanego przez polskich przedsiębiorców i odbiorców indywidualnych – powiedział prezes PGNiG Paweł Majewski, cytowany w komunikacie.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Operatorem obu nowo pozyskanych koncesji na Morzu Północnym jest Aker BP z 77,8 proc. udziałów. PGNiG Upstream Norway w obu przypadkach pełni rolę partnera z 22,2 proc. udziałów. W przypadku koncesji PL 1123 na Morzu Norweskim spółka PGNiG Upstream Norway objęła 30 proc. udziałów, a pozostali udziałowcy to Aker BP i ConocoPhillips (operator). W koncesji PL 1124 PGNiG Upstream Norway objęła 11,9175 proc. udziałów, a pozostałymi udziałowcami są Aker BP (operator), Equinor i Wintershall DEA.

Intensyfikacja akwizycji złóż w ciągu czterech ostatnich lat pozwoliła Grupie PGNiG na zwiększenie zasobów gazu ziemnego i ropy naftowej na Norweskim Szelfie Kontynentalnym z ok. 80 mln boe w 2017 roku do 208 mln boe na koniec 2020 roku. Spółka PGNiG Upstream Norway dokonała także w poprzednim roku odkrycia złoża gazu ziemnego w prospekcie Warka, którego szacowane zasoby wydobywalne mieszczą się w przedziale od 8 do 30 mld m3 gazu ziemnego i kondensatu.

W sumie PGNiG Upstream Norway wydobywa już gaz ziemny i ropę naftową z 9 złóż: Skarv, Morvin, Vale, Vilje, Gina Krog, Skogul, Ærfugl, Kvitebjørn i Valemon. Prace inwestycyjne i analityczne prowadzone są na pięciu kolejnych złożach: Duva, Tommeliten Alpha, King Lear, Ærfugl Outer oraz Shrek.

19 stycznia spółka podała, że Ministerstwo Ropy Naftowej i Energii Norwegii zaoferowało PGNiG Upstream Norway udziały w koncesjach na prawo do eksploatacji węglowodorów w obrębie wyznaczonych obszarów (APA) na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 42,02 mld zł w 2019 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o PGNiG)

 • Raport: Państwowe spółki pod rządami PiS to giełdowe przeciętniaki

  Spółki kontrolowane przez Skarb Państwa to jeden z gorętszych frontów wojny między rządem a opozycją. W telewizji, jeśli ten temat już się przewija, to albo przez pryzmat przekazu propagandowego albo patologii i partyjnego nepotyzmu. Na rzetelne dane i porównania nie ma co liczyć. StockWatch.pl sprawdził więc, jak rządy Zjednoczonej Prawicy przekładają się na biznesy państwowych spółek, budżet państwa i portfele akcjonariuszy.

 • KGHM, PGNiG i Dino Polska ciągną WIG20 w górę

  KGHM drożejący wraz z cenami miedzi, PGNIG rosnący po wynikach i odreagowujące spadki akcje Dino Polska windują w czwartek indeks WIG20. Na szerokim rynku wyróżnia się Echo, Ursus i Braster.

 • PGNiG miało wstępnie 1,3 mld zł zysku netto w IV kwartale 2020 r.

  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo miało 1,3 mld zł skonsolidowanego zysku netto w IV kwartale 2020 r. wobec 0,03 mld zł rok wcześniej. EBITDA wyniosła 2,32 mld zł wobec 1,58 mld zł rok wcześniej, podała spółka, prezentując szacunkowe dane.

 • PGE podtrzymuje zainteresowanie aktywami CEZ po rezygnacji PGNiG z transakcji

  Po odstąpieniu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa od udziału w transakcji nabycia polskich aktywów Grupy ČEZ, Polska Grupa Energetyczna podtrzymała zainteresowanie nabyciem wybranych polskich aktywów wytwórczych Grupy ČEZ i przeanalizuje możliwość dalszego uczestnictwa w procesie sprzedaży.

 • 26 spółek, które w lutym warto mieć na oku

  BM mBanku w comiesięcznym raporcie podtrzymało scenariusz kontynuacji trendu wzrostowego na rynku akcji i wskazało 26 spółek z GPW, które w najbliższych tygodniach mogą sprawić pozytywną niespodziankę.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR