Pierwsze symptomy realizacji zysków, w grze JSW i Benefit Systems

Omawiane walory: , , , , ,

Po mocnym początku roku na GPW, wtorkowa sesja może przynieść pierwszą realizację zysków. Perspektywy wciąż pozostają jednak dobre. Zyski inwestorzy natomiast już realizują na złotym, który trzeci kolejny dzień traci na wartości.

Marcin Kiepas

Pierwsza godzina wtorkowego handlu na giełdzie przy ulicy Książęcej upływa pod znakiem niewielkich zmian indeksów, po tym jak wczoraj solidarnie wzrosły one po 0,6-0,8 proc. i znalazły się na 2-3 miesięcznych maksimach. Indeks WIG dzieli zaledwie 3 proc. od nowych historycznych rekordów z 2007 roku. Dostrzegalna jest jednak lekka presja na realizację zysków, co nie może dziwić po ostatnich wzrostach. Dlatego nie jest wykluczone, że wtorkowa sesja na GPW zakończy się właśnie korektą. Szczególnie, gdyby w dalszej części dnia nieco pogorszyły się nastroje na europejskich parkietach, gdzie rano większość indeksów było na niewielkich plusach, a presja na realizację zysków pojawiła się również na Wall Street. A to dość prawdopodobny scenariusz.

Scenariusz korekcyjny jest dzisiaj o tyle realny, że WIG i WIG20 znajdują się na, lub blisko jesiennych szczytów, co pomimo generalnie dobrych nastrojów panujących na warszawskiej giełdzie, również może zachęcać do realizacji krótkoterminowych zysków. Dla sWIG80 podobnym pretekstem do korekty może być okrągły poziom 15.000 pkt.

O godzinie 11:00 indeks WIG20 zyskiwał 0,16 proc. i testował poziom 2.552 pkt. Reprezentujący szeroki rynek WIG miał wartość 65.897 pkt. (+0,14 proc.), mWIG40 4.967 pkt. (-0,1 proc.), a sWIG80 14.996 pkt. (+0,2 proc.).

notowania

>> E-book: Analiza fundamentalna wg analityków StockWatch.pl Sprawdź

Gorąco na kursach spółek odzieżowych i surowcowych

Po pierwszych dwóch godzinach notowań więcej spółek z WIG20 zyskiwała niż traciła na wartości (11 do 9). Indeksowi ciążyły przede wszystkim akcje mBanku (-1,4 proc.), BZ WBK (-0,8 proc.) i Lotosu (-1 proc.), podczas gdy sytuację próbowało ratować Asseco Poland (+2,1 proc.), JSW (+1,3 proc.), PGE (+1,2 proc.) i KGHM (+1,1 proc.). Akcje giełdowych kopalń reagują na zmiany cen surowców. W wypadku lubińskiej spółki wsparciem jest zatrzymanie spadkowej korekty i powrót do wzrostów cen miedzi na świecie. Sentyment do akcji jastrzębskiej kopalni podgrzewają wzrostowe perspektywy cen węgla. We wtorek przed południem jedna akcja JSW kosztuje 105,85 zł. Do szczytów z 2011 r. notowaniom brakuje już tylko kilku procent.

Kurs JSW coraz bliżej szczytów z 2011 r. La Niña sponsoruje zwyżki cen węgla>>> CZYTAJ WIĘCEJ

Pozytywnego wrażenia na inwestorach nie zrobiły grudniowe wyniki Monnari. Spółka poinformowała, że w tym miesiącu jej przychody wzrosły o 3,4 proc. w skali roku do 33,4 mln zł, a w całym 2017 roku o 7,1 proc. do około 244,3 mln zł. Akcje Monnari tanieją o 4,9 proc., co owszem można wiązać z powyższymi informacjami, ale jest bardziej prawdopodobne, iż spadki są prostą realizacją zysków, jaka ma miejsce z poziomu październikowego szczytu.

Wzrosty za to kontynuuje CDRL. Akcje tego dystrybutora odzieży dziecięcej i właściciela marki Coccodrillo drożeją o 3,8 proc. do 27,50 zł. Firma poinformowała dziś, że do końca roku chce mieć łącznie 540 sklepów wobec 505 na koniec 2017 roku. Układ sił na wykresie CDRL sugeruje wzrosty do 30-31 zł w styczniu.

W dalszym ciągu na topie jest Benefit Systems. Jego akcje drożeją o 1,65 proc. do 1.230 zł, po tym jak wczoraj ich notowania podskoczyły o 6,6 proc. Ruch do góry z jednej strony wciąż napędza informacja o tym, że w 2017 roku liczba kart MultiSport wzrosła w Polsce o 16 proc. rok do roku. Z drugiej zaś układ techniczny. W poniedziałek kurs Benefit Systems wybił się górą z dwumiesięcznej konsolidacji, co w połączeniu z historycznymi rekordami jest mocnym sygnałem kupna.

Inwestorzy przystąpili za to do realizacji zysków na akcjach Hollywood. Tanieją one aż o 21,4 proc. do 2,28 zł, po tym jak wcześniej w ciągu pięciu sesji podrożały łącznie o prawie 146 proc.
W segmencie małych i średnich spółek zwracają ponadto jeszcze uwagę taniejące o 1,3 proc. akcje Kruka oraz drożejące o 3,3 proc. akcje LC Corp i o 1,8 proc. akcje Getin Noble (z indeksu mWIG40). Czy też przyczyniające się w największym stopniu do dodatniego wyniki indeksu sWIG80, drożejące o 3,2 proc., akcje spółki Echo. Nie mniej jednak doniesienia ze spółek odgrywają dziś drugorzędną rolę, a o losach sesji ostatecznie rozstrzygną nastroje na rynkach globalnych.

Rusza posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej

W tle wtorkowej sesji rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Jego wyniki inwestorzy tradycyjnie poznają w środę około południa, a tego samego dnia o godzinie 16:00 zostanie opublikowany komunikat po posiedzeniu oraz odbędzie się konferencja prasowa. Pierwsze w 2018 roku posiedzenie nie przyniesie, ani zmiany stóp procentowych, ani też najmniejszej zmiany retoryki Rady. Prawdopodobnie jedynym konkretem jaki pojawia się po posiedzeniu, będzie skierowanie uwagi inwestorów ma marcową projekcję inflacji, jako potencjalnego czynnika mogącego rozstrzygnąć o tym w jakim kierunku dalej w tym roku będzie zmierzać polityka monetarna.

Posiedzenie RPP nie będzie też miało wpływu na notowania złotego, który od piątku koryguje swoje silne umocnienie w pierwszych dniach roku, w następstwie czego kurs EUR/PLN zszedł do 4,14 zł, a kursy USD/PLN i CHF/PLN znalazły się na ponad trzyletnich minimach. Złoty traci dziś nie tylko z powodu realizacji zysków, ale jego osłabienie jest też pochodną spadku notowań EUR/USD.

Dobre perspektywy dla GPW

Potencjalna korekta na GPW w dniu dzisiejszym, niezależnie jak będzie głęboka, nie zmieni pozytywnego obrazu rynku, jak obserwujemy na początku 2018 roku. Dokładając do tego równie pozytywne nastroje na rynkach globalnych można założyć, że cały styczeń zakończy się wzrostami polskich indeksów. Tym samym jeszcze w tym miesiąc będziemy testować nowy historyczny rekord indeksu WIG.

Impulsem do dalszych wzrostów już niebawem powinny stać się wyniki spółek. Juz w najbliższy piątek start sezonu wyników zapoczątkuje JP Morgan i Wells Fargo. Zgodnie z przewidywaniami analityków ankietowanych przez agencję Bloomberg, spółki z indeksu S&P500 w IV kwartale 2017 roku zanotowały poprawę zysków o 11,9 proc. Doświadczenie uczy, że wynik ten powinien być lepszy. Ta poprawa ma być kontynuowana również w 2018 roku. Oczekuje się, że zyski wzrosną o 14,8 proc. wobec zakładanego wzrostu o 10,9 proc. w całym 2017 roku.

Mapa rynku – stan na godzinę 11:00. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT benefit, cdrl, HOLLYWOOD, jsw, kghm, MONNARI, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Gorączka wyprzedaży na giełdach, w grze KGHM i CCC

  Strach przed koronawirusem, wsparty fatalnymi danymi makro z Niemiec, dołuje europejskie indeksy. Przecena nie omija GPW, gdzie mocno tracą nie tylko największe, ale także średnie spółki. Losy poniedziałkowej sesji są już rozstrzygnięte.

 • sWIG80 na 1,5-rocznym szczycie, tąpnięcie na KGHM

  Indeks sWIG80 opiera się spadkom dominującym dziś na GPW i na większości europejskich indeksów, wyznaczając nowe 1,5-roczne szczyty. Równie udanego dnia nie mają natomiast akcjonariusze KGHM-u, którego notowania tąpnęły w ślad za spadkiem cen miedzi.

 • Gorąco na CD Projekcie i JSW, spokojnie na indeksach

  Akcje CD Projektu nadal pozostają najbardziej gorącą spółką na GPW, co stoi w kontrze do niewielkich zmian indeksów i ogólnego spokoju na innych europejskich giełdach. Po publikacji szacunkowych danych gorąco jest też m.in. na JSW i Mercatorze.

 • CDRL osiągnął wzrost jednostkowych przychodów do 62 mln zł w IV kw. 2019 r.

  CDRL zanotował wzrost jednostkowych przychodów ze sprzedaży do 62 mln zł w IV kw. 2019 r. W tym okresie białoruska sieć sklepów Buslik należąca do spółki wypracowała 67,4 mln zł przychodów w sieci stacjonarnej, natomiast sklep internetowy wygenerował 2,6 mln zł przychodów, czyli o 94 proc. więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

 • WIG20 może jeszcze odrobić straty, silna przecena BAH

  Po trzech kolejnych wzrostowych sesjach indeksu WIG20, przyszedł czas na realizację zysków, ale to prawdopodobnie jeszcze nie koniec wzrostów. Perspektywa podpisania umowy handlowej przez Chiny i USA oraz startujący sezon wyników na Wall Street wciąż bowiem zachęca do kupna akcji.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR